ВИДЕО: Одлични резултати на младите атлетичари

ВИДЕО: Одлични резултати на младите атлетичари

Одлични резултати постигнаа младите атлетичари до 16 години на младинскиот куп и државното првенство. На младинскиот куп на Македонија кој се одржа во Скопје, женската екипа заврши на второто место, додека машката се најде на третото на државното првенство. Тренерот Филип Колевски, раскажува дека е задоволен од пласманот иако имало потфрлувања. Нагласува младите  постигнаа и лични рекорди.
-Сум задоволен имаше постигнато многу лични рекорди, две први места, три втори места и две трети поединечно, што радува…

Read More

ЖРК Куманово убедливо против Чаир

ЖРК Куманово убедливо против Чаир

Ракометарките на Куманово вчера во пријателски натпревар, одигран на домашен терен, го совладаа составот на ЖРК Чаир со резултат 36:26. Ова е еден во низата пријателски натрпревари со кои ЖРК Куманово се подготвува за претстојната ракометна сезона која се очекува да започне во втората половина на септември. Формирањето на екипата за претстојната сезона е при крај.
 

Read More

Почнаа подготовките за Европски ден на спортот

Почнаа подготовките за Европски ден на спортот

На иницијатива и под покровителство на градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, во соработка со Секторот за образование, а во организација на Општински сојуз на спортови, Општински сојуз на училишен спорт и Здружението на спортски педагози Куманово, се одржа првата работна средба за успешна организација и реализација на активностите по повод Европски ден на спортот 2021 во училиштата.

Овој настан традиционално се одржува во рамките на Европска недела на спортот, а оваа година општина Куманово е град домаќин…

Read More

(ВИДЕО) „Вело М“ со победа во Албанија

(ВИДЕО) „Вело М“ со победа во Албанија

Членовите на велосипедскиот клуб „Вело -М “ продолжуваат со своите континуирани успеси. Месецов „Вело М“ победи на трка низ Албанија од пет етапи. Повеќе за ова од изјавите во продолжение.

Read More

(ВИДЕО) И младинската екипа на ЖРК шампион во државата

(ВИДЕО) И младинската екипа на ЖРК шампион во државата

Ракометарките на Куманово ја освоија титулата во младинска конкуренција во домашниот шампионат, откако го совлада составот на Металург со резултат 24:23. Ова е трет пехар за Женскиот ракометен клуб Куманово, откако сениорскиот состав освои двојна круна, со победа во првенството и купот минатиот месец.

Read More

АМС: Спортот е многу битен за здрава млада популација (ВИДЕО)

АМС: Спортот е многу битен за здрава млада популација (ВИДЕО)

За предностите на училишниот спорт и воопшто влијанието на спортските активности врз младите, ќе слушнете во продолжение од изјавата на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски.

Read More

Кумановки го добија дербито против Металург

Кумановки го добија дербито против Металург

Екипата на ЖРК Куманово сигурно чекори кон нова титула во женската ракометна Суперлига на Македонија, откако на денешното големо дерби со ЖРК Металург преку пресврт извојува голема победа од 24-21 и се зацврсти на лидерската позиција на табелата.
Дербито на македонската Женска лига во целост ги оправда очекувањата кај ракометната јавност, затоа што две од трите најквалитетни екипи во лигата одиграа возбудлив и борбен натпревар, крунисан со многу пресврти и заслужена победа на домашните ракометарки.
Најпрецизна на натпреварот беше Кипријановска со осум…

Read More

Ненад Димковски се закити со златен медал во Белград

Ненад Димковски се закити со златен медал во Белград

Ненад Димковски член на Кик-Бокс Клуб Куманово 2006 ги оправда очекувањата и се врати со златен медал од Меѓународниот турнир „Трофеј Белград“ кој се одржа од 23 до 25 април. Имено Димковски во финалето се сретна со Едуард Земанко од Клубот „Сенти“ од Србија и го победи и освои златниот медал во сениорска конкуренција во категорија -91 килограми во дисциплината лоу кик.
Ненад покажа храбро срце и достојно го претстави градот и клубот. Ќе продолжиме со…

Read More

Нова рекордна победа за ЖРК Куманово

Нова рекордна победа за ЖРК Куманово

Лидерот во женскиот ракометен шампионат на Македонија, екипата на Куманово, продолжи со доминантните партии, славеше убедливо (18-54) на гости кај РК Кузман-Вардар и е сигурен на првата позиција.
Избраничките на Ненад Краљевски константно водеа во текот на целата средба и во ниту еден наврат домаќинот не беше близу. Разликата беше евидентна уште на полувремето кога резултатот гласеше 12-23. Најдобра кај победникот беше Ана Шарановиќ која реализира 16 гола, пред Марковиќ со седум и Бечирхоџиќ со шест…

Read More

Уште четворица кумановци пријавени на „Трофеј Белград“

Уште четворица кумановци пријавени на „Трофеј Белград“

Покрај Ненад Димковски уште четворица други натпреварувачи од Куманово ќе заминат за Белград каде денеска ќе имаат натпреварувања во рамките на Меѓунардониот кик-бокс турнир „Трофеј Белград“.
Јован Митевски, Давид Младеновски, Марко Станојковски, Лука Додиќ и Богдан Стојановски од клубот „Предатор“ ќе се натпреваруваат во дисциплината кик лајт во категоријата јуниори.
Сите се родени од 2003 до 2005 година, но веќе неколку години се занимаваат активно со кик-боксот.
Стефан Максимовски и Теодора Димковска се нивните тренери, кои се надеваат…

Read More
1 2 3 4 16