Зивчевиќ најверојатно заминува од КК Куманово

Зивчевиќ најверојатно заминува од КК Куманово

Ненад Зивчевиќ е во екипата на КК Куманово од декември минатата година, но веќе се подготвува да го напушти нашиот тим, а следна негова дестинација најверојатно ќе биде Мароко. Настапувајќи за Куманово просечно постигнуваше по 7,9 поени, 2,6 скока и 1,3 асистенции по натпревар, а во БИБЛ лигата забележа десет настапи со ефект од 6,9 поени, 1,9 скока и 1 асистенција. Инаку, Зивчевиќ е еден од ретките кошаркари во македонското првенство со златни медали од европските…

Read More

КК Работнички го совлада КК Куманово

КК Работнички го совлада КК Куманово

Кошаркарите на Работнички го совладаа Куманово со 79:72 во заостанатиот натпревар од шестото коло во Суперлигата и ја остварија третата победа по ред.
Гостинскиот тим одлично го отвори натпреварот, поведе со 0:13, но како одминуваше времето така и предноста се топеше, па на крајот од првата четвритна Работнички имаше негатива од само два поени (20:22).
Сепак, кошаркарите на Куманово успеаја да го задржат водството до полувреме, по што на стартот од третиот дел, Работнички прави серија од 7:0…

Read More

КК Куманово со пораз од Хапоел Холон во БИБЛ лигата

КК Куманово со пораз од Хапоел Холон во БИБЛ лигата

Кошаркарите на Куманово го завршија овогодишениот настап во БИБЛ лигата со пораз откако загубија на гостувањето кај Хапоел Холон со резултат 98:96.
Натпреварот од 4 коло во групата Г, немаше поголемо резултатско значење за нашиот тим, кој од претходно немаше шанси за пласман во следната рунда.
Кумановци одиграа еден одличен натпревар во кој водеа на полувреме, водеа и по три четвртини за да во завршните десет минути малку попуштат и тоа го искористи фаворитот кој со кошот…

Read More

ЖРК Куманово со победа против ЖРК Овче Поле СУ

ЖРК Куманово со победа против ЖРК Овче Поле СУ

Екипата на Куманово продолжува со доминацијата и оствари лесна и убедлива победа против екипата над ЖРК Овче Поле со резултат од 41:23.
Куманово беше голем фаворит на овој дуел и целосно ја оправда улогата.
До крајот на првиот дел Куманово целосно доминираше и го контролираше резултатот и на полувреме имаше водство од 22:11. И во продолжението ракометарките на Краљевски ја продолжија ефикасната игра и до крајот забележаа многу убедлива победа.
Тимот на Куманово го предводеше Ангела Јанкуловска со…

Read More

Суперлига жени: Куманово убедлив во дербито против Чаир

Суперлига жени: Куманово убедлив во дербито против Чаир

ЖРК Куманово продолжува да брза кон титулата во женскиот ракометен шампионат, откако славеше убедливо во дербито на колото против Чаир со 36-23. Александра Боризовска со 10 гола беше прво име кај кумановки, додека по осум постигнаа Јанкуловска и Шарановиќ. Кај поразените со 10 гола беше најефикасна Марија Николовска.
Резултатите од останатите два натпревари се: „Ѓорче Петров“ – „Гевгелија 21:24 и „Кузман Вардар“ – „Шампион“ 28:35.

Read More

„Куманово 2009“ го победи „Кожув“

„Куманово 2009“ го победи „Кожув“

Од почетен минус 14, до краен плус од 15. поени, и уште еден триумф, десетти во сезоната, стигнаа кошаркарите на „Куманово 2009“ во дуелот со „Кожув“. И уште еднаш, „сино-белите“ покажаа дека се екипа која треба да игра во оној завршен дел во кој ќе се брка плеј-оф, па дури и борба за титулата.
По подолга „пауза“, на теренот се „појави“ и Ливингстон, што значеше нови, дополнителни проблеми за одбраната на Кожув.
Со овој пораз „Кожув“ ги…

Read More

ЖРК Куманово го совлада Пелистер

ЖРК Куманово го совлада Пелистер

Ракометарките на Куманово вчера забележаа убедлива победа против тимот кој некогаш им беше најголем ривал.
Со резултат 41:19, битолчанки немаа никакви шанси во мечот со кумановки во рамките од 15то коло од Женската ракометна лига на Македонија.
Најефикасна во составот на Куманово беше Александра Боризовска со 11 гола, со 9 Ангела Јанкуловска, а со погодок помалку на листата стрелци се запиша Јована Кипријановска.
Во следното коло составот на Куманово го игра дерби натпреварот против Чаир, на гостински терен…

Read More

КК Куманово на домашен терен го пречекува Кожув

КК Куманово на домашен терен го пречекува Кожув

Екипата на Куманово утре на домашен терен игра натпревар против тимот на Кожув.
По тренерската промена, кошаркарите прикажуваат одлична игри во домашното превенство, па во последните два натпревари кумановчани беа подобри од Пелистер и Работнички. Куманово против Кожув ќе ја брка десеттата победа во првенството, а во досегашниот дел од сезоната има забележано и уште пет порази.
Тимот на Кожув засега има забележано осум победи и десет порази. Првиот натпревар помеѓу овие два тима беше одложен.
Натпреварот се…

Read More

Ракометарките ја продолжуваат сезоната против Пелистер

Ракометарките ја продолжуваат сезоната против Пелистер

После репрезентативната пауза, ракометарките на Куманово во недела ја продолжуваат одличната сезона и ќе гостуваат во Битола каде што ќе се сретнат со тимот на Пелистер 2012.
Во досега одиграните 13 натпревари, ЖРК Куманово има забележано 12 победи и 1 нерешен резултат, и со 37 бода е апслолутен лидер на табелата. Втората позиција ја делат екипите на Металург и Чаир со 11 поени и 2 пораза.
Натпреварот во Битола се игра во недела од 14 часот.

Read More

Тајната на успехот на кумановскиот пливач Никола Трајановски

Тајната на успехот на кумановскиот пливач Никола Трајановски

Успехот е привилегија на упорните и истрајните. Буквално ова важи за талентираниот пливач Никола Трајановски од Куманово кој е генерација 2002 година и сега во моментот тренира и се школува во САД, поточно во сојузната држава Илиноис. Како млад пливач, своите способности и вештини ги покажа членувајќи во пливачкиот клуб “Тумба”, каде под водство на тренерот Далибор Димковски бележеше одлични резултати. По заминувањето во САД, Трајановски напорна тренира, работи и бележи инзворедни резултати со што…

Read More
1 2 3 4 5 6 17