Ненад Димковски се закити со златен медал во Белград

Ненад Димковски се закити со златен медал во Белград

Ненад Димковски член на Кик-Бокс Клуб Куманово 2006 ги оправда очекувањата и се врати со златен медал од Меѓународниот турнир „Трофеј Белград“ кој се одржа од 23 до 25 април. Имено Димковски во финалето се сретна со Едуард Земанко од Клубот „Сенти“ од Србија и го победи и освои златниот медал во сениорска конкуренција во категорија -91 килограми во дисциплината лоу кик.
Ненад покажа храбро срце и достојно го претстави градот и клубот. Ќе продолжиме со…

Read More

Нова рекордна победа за ЖРК Куманово

Нова рекордна победа за ЖРК Куманово

Лидерот во женскиот ракометен шампионат на Македонија, екипата на Куманово, продолжи со доминантните партии, славеше убедливо (18-54) на гости кај РК Кузман-Вардар и е сигурен на првата позиција.
Избраничките на Ненад Краљевски константно водеа во текот на целата средба и во ниту еден наврат домаќинот не беше близу. Разликата беше евидентна уште на полувремето кога резултатот гласеше 12-23. Најдобра кај победникот беше Ана Шарановиќ која реализира 16 гола, пред Марковиќ со седум и Бечирхоџиќ со шест…

Read More

Уште четворица кумановци пријавени на „Трофеј Белград“

Уште четворица кумановци пријавени на „Трофеј Белград“

Покрај Ненад Димковски уште четворица други натпреварувачи од Куманово ќе заминат за Белград каде денеска ќе имаат натпреварувања во рамките на Меѓунардониот кик-бокс турнир „Трофеј Белград“.
Јован Митевски, Давид Младеновски, Марко Станојковски, Лука Додиќ и Богдан Стојановски од клубот „Предатор“ ќе се натпреваруваат во дисциплината кик лајт во категоријата јуниори.
Сите се родени од 2003 до 2005 година, но веќе неколку години се занимаваат активно со кик-боксот.
Стефан Максимовски и Теодора Димковска се нивните тренери, кои се надеваат…

Read More

Ненад Димковски од Куманово ќе настапи кик-бокс турнирот „Трофеј Белград“

Ненад Димковски од Куманово ќе настапи кик-бокс турнирот „Трофеј Белград“

Во организација на КИК Бокс сојузот на Република Србија, викендов од 23 до 25 април во Белград ќе се одржи реномираниот меѓународен турнир „Трофеј Белград“ во сите кик бокс дисциплини.
Покана за учество на овој турнир добил и Кик-бокс ММА клубот Куманово 2006 да учествува со свои натпреварувачи.
На турнирот ќе се натрепварува Ненад Димковски во дисциплината лоу кик до 91кг, во сениорска конкуренција.
– Се работи за доста квалитетен и реномиран меѓународен турнир во кик бокс. Ние…

Read More

Малиот Алексеј освои две злата и сребро во тенис

Малиот Алексеј освои две злата и сребро во тенис

Членот на Тенискиот клуб „Тумба“ – Куманово, деветгодишниот Алексеј Стојановски, , освои две златни и една сребрена медала на Отворените првенств во тенис, кои во изминатите три викенда се одржаа во Скопје, во организација на Тениската федерација на Република Северна Македонија.
Младиот тенисер се закити со две први места во категорија на јуниори до 11 години и едно второ место во категорија на јуниори до 12 години.
Минатата година тој ја заврши на првото место во категорија…

Read More

Нови победи на кошаркарите и кошаркарките

Нови победи на кошаркарите и кошаркарките

Тотална доминација покажаа машката и женската екипа на Куманово кои се натпреваруваат во првите кошкаркарски лиги откако вчера остварија победи врз своите противници.
Машката екипа на гостински терен го совлада Црн Дрим од Струга, а женската со резултат 61:47 го совлада тимот на Пантери од Скопје.
Во машката Прва лига, на стружани не им помогнаа ниту тројцата нови играчи за да ја прекинат серијата на порази. Кумановци, од друга страна, со овие два бода го потврдија својот…

Read More

По две продолженија пораз на КК Куманово

По две продолженија пораз на КК Куманово

Уште еден возбудлив натпревар се одигра во Првата лига. За разлика од натпреварот во Скопје кој беше решен во регуларниот дел, во Кавадарци беа потребни две продолженија. Еуроникел можеше и полесно, но не успеа да го задржи ритамот, на крајот мораше да се намачи за да го совлада Куманово (112-111) во заостанат меч од петото коло.
Рикиќ со 30 поени и 14 скока беше најефикасен, зад него беше капитенот Петровски со 25 поени и пет скока….

Read More

Зивчевиќ најверојатно заминува од КК Куманово

Зивчевиќ најверојатно заминува од КК Куманово

Ненад Зивчевиќ е во екипата на КК Куманово од декември минатата година, но веќе се подготвува да го напушти нашиот тим, а следна негова дестинација најверојатно ќе биде Мароко. Настапувајќи за Куманово просечно постигнуваше по 7,9 поени, 2,6 скока и 1,3 асистенции по натпревар, а во БИБЛ лигата забележа десет настапи со ефект од 6,9 поени, 1,9 скока и 1 асистенција. Инаку, Зивчевиќ е еден од ретките кошаркари во македонското првенство со златни медали од европските…

Read More

КК Работнички го совлада КК Куманово

КК Работнички го совлада КК Куманово

Кошаркарите на Работнички го совладаа Куманово со 79:72 во заостанатиот натпревар од шестото коло во Суперлигата и ја остварија третата победа по ред.
Гостинскиот тим одлично го отвори натпреварот, поведе со 0:13, но како одминуваше времето така и предноста се топеше, па на крајот од првата четвритна Работнички имаше негатива од само два поени (20:22).
Сепак, кошаркарите на Куманово успеаја да го задржат водството до полувреме, по што на стартот од третиот дел, Работнички прави серија од 7:0…

Read More

КК Куманово со пораз од Хапоел Холон во БИБЛ лигата

КК Куманово со пораз од Хапоел Холон во БИБЛ лигата

Кошаркарите на Куманово го завршија овогодишениот настап во БИБЛ лигата со пораз откако загубија на гостувањето кај Хапоел Холон со резултат 98:96.
Натпреварот од 4 коло во групата Г, немаше поголемо резултатско значење за нашиот тим, кој од претходно немаше шанси за пласман во следната рунда.
Кумановци одиграа еден одличен натпревар во кој водеа на полувреме, водеа и по три четвртини за да во завршните десет минути малку попуштат и тоа го искористи фаворитот кој со кошот…

Read More
1 2 3 4 5 16