Денеска двете екипи на Куманово против Металург

Денеска двете екипи на Куманово против Металург

Денеска на терен ќе излезат и двете ракометни екипи на Куманово – Женскиот клуб ќе игра уште еден контролен дуел со екипата на Металург Скопје, а мажите со истата екипа од главниот град ќе одиграат натпревар од првата рунда во Купот на Македонија. Во терминот од 18.30 часот, МРК Куманово гостува кај Металург откако првично беше одлучено средбата да се игра на домашен терен, но во нашиот град нема спортски објект кој ги исполнува условите…

Read More

Одложен почетокот на втората фаза во БИБЛ за Куманово

Одложен почетокот на втората фаза во БИБЛ за Куманово

Екипата на КК Куманово нема да патува за Израел, откако денешниот закажан натпревар од првата рунда во втората фаза со Хапоел Холон, се одложи.
Овојпат не се причина здравствените проблеми, тука вчерашните завршени квалификации за ЕвроБаскет. Раководството на КК Куманово уште пред 3 денови добило известување, па веќе се во подготовка за следниот дуел во домашното првенство – на мегдан доаѓа екипата на Еуро Никел.
Мечот е закажан за во сабота од 17:00 часот, а противникот има…

Read More

КК Куманово прв во Израел ќе игра пред публика

КК Куманово прв во Израел ќе игра пред публика

Кошаркарскиот клуб на Куманово, во првата рунда од втората фаза во регионалното БИБЛ натпреварување, ќе гостува кај израелскиот Хапоел Холон.
Раководството на лигата соопшти дека средбата во „Тото“ Арената ќе се одигра пред домашните навивачи, односно трибините ќе бидат исполнети со околу 300 гледачи. Ова е за прв пат откако пандемијата стана „новото нормално“ и во кошарката.
Натпреварот е закажан за 23-ти февруари, во 17 часот, а за Куманово тој ќе биде голем предизвик.
Само да потсетиме дека…

Read More

ЖРК Куманово на уште еден контролен тест

ЖРК Куманово на уште еден контролен тест

Екипата на женскиот ракометен клуб Куманово, денеска ќе одигра уште еден контролен натпревар против екипата на ЖРК Овче Поле, по оној од гостувањето пред пет дена.
Куманово оствари очекувано убедлива победа во првата средба со 13:36 во Свети Николе, откако и на полувреме имаше висока предност од 7:19. Тие во првиот дел од сезоната силите ги одмерија во рамките на 4-та рунда, каде Куманово победи со 49:18.
Денешниот дуел ќе се игра на домашен терен, а истиот…

Read More

Познат распоредот во БИБЛ лигата

Познат распоредот во БИБЛ лигата

Раководството на регионалното кошаркарско натпреварување, БИБЛ Лига денеска го објави распоредот за втората фаза, каде што место обезбедија 6 екипи, поделени во 2 групи.
Во Група „Г“, како што веќе знаете, силите ќе ги одмерат КК Куманово, Академик Пловдив и Хапоел Холон.
Најдобрите две екипи со меѓусебен ефект, заминуваат на завршниот Ф4 турнир.
Последниот натпревар за КК Куманово ќе биде на крајот од месец март во Бугарија, односно на 30-ти во „Комплекс Сила“.
Се уште останува состојбата со можните…

Read More

БИБЛ лига: Кумановo и ТФТ ги добија противниците

БИБЛ лига: Кумановo и ТФТ ги добија противниците

По оддржаната ждрепка во Бугарија, македонските претставници ТФТ и Куманово ги дознаа противниците за втората фаза од кошаркарската БИБЛ лига. Вкупно шест екипи беа распоредени во две групи од по три екипи.
Двата наши клубвови сосема очекувано се најдоа во различни групи, па така ТФТ е во групата „Ф“ заедно со Хапоел Гилбоа Галил и Берое, додека Куманово во групата „Г“ во друштво на Хапоел Холон и Академик Пловдив.
Според правилата на БИБЛ-лигата за оваа сезона, првопласираните…

Read More

Триумфален крај за КК Куманово 2009 во првата фаза на БИБЛ (видео)

Триумфален крај за КК Куманово 2009 во првата фаза на БИБЛ (видео)

Македонскиот прволигаш Куманово со победа над Берое од 93-80 ја заврши првата фаза од годинашното издание во БИБЛ лигата. Дури тројца играчи на Куманово постигнаа над 20 поени.
Кумановци како и ТФТ во петок ќе ги дознаат противниците за втората фаза.
Двата македонски претставници Куманово и ТФТ обезбедија пласман во втората фаза во која покрај нив ќе учествуваат и Академик-Пловдив и Берое-Стара Загора од Бугарија, односно Хапоел Холон и Хапоел Гилбоа Галил од Израел.
 

Read More

Куманово утре го пречекува Берое

Куманово утре го пречекува Берое

Кошаркарите на Куманово утре со почеток во 17 часот на домашен терен го пречекуваат составот на Берое од бугарска Стара Загора во рамките на БИБЛ лигата.
Мечот ќе се одигра утре во Спортската сала на СОУ „Перо Наков“ пред празни трибини, согласно протоколите за заштита од коронавирусот.
 

Read More

Најкорисен играч во Балканската лига е Ливингстон од Куманово

Најкорисен играч во Балканската лига е Ливингстон од Куманово

Бекот на Куманово, Отис Ливингстон е најкорисниот играч во Лигата на Балканот за изминатиот месец. Американецот имаше важна улога во тимскиот успех на „сино-белите“ што беше потврден со пласман во следниот круг од натпреварите во регионалната лига.
Откако му се придружи на нашиот претставник на почетокот на оваа година, тој одигра четири натпревари. Куманово доби три од нив, доволни за премин во следната фаза од натпреварите.
Неговата најдобра игра беше на гостувањето во Рожаје.

Read More

На Националното првенство на Србија за младинци и кумановските атлетичарки

На Националното првенство на Србија за младинци и кумановските атлетичарки

Во затворени услови, како што налагаат протоколите, а во организација на Атлетскиот Сојуз на Србија, се оддржа националното првенство на Србија за младинци, на кое зеде учество и нашиот Атлетски клуб Куманово.
На клупско ниво, Куманово го претставуваше Дијана Вукановиќ (17), која настапи на 60 метри слободно и 60 метри со пречки. Во квалификациите за 60 метри слободно, истрча со време од 8,61 секунди и не успеа да обезбеди пласман, додека во второто трчање со пречки,…

Read More
1 4 5 6 7 8 17