Минимална разлика во поени, доволна за Куманово над МЗТ

Минимална разлика во поени, доволна за Куманово над МЗТ

Првиот натпревар во 13. коло донесе возбудлив натпревар во Аеродром каде Куманово успеа да слави над МЗТ 2 со минимални 67-68 во неизвесна завршница. Избраниците на Даскаловски имаат за што да жалат, бидејќи големиот број на промашени слободни фрлања (12/23), меѓу кои и две во последните напади на средбата, беа пресудни за најмладиот состав во лигата. Предводник на Куманово со 18 поени и 7 скока беше Бранислав Џекиќ, Отис Ливингстон додаде 15 поени и 7…

Read More

13 позитивни лица регистрирани денес во Куманово

13 позитивни лица регистрирани денес во Куманово

Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 165, Велес 14, Куманово 13, Охрид и Кавадарци 12, Тетово 11, Дебар 8, Струмица, Радовиш, Делчево и Гостивар 6, Штип, Прилеп и Битола 5, Демир Капија 4, Струга, Свети Николе, Кочани и Гевгелија 3, Неготино, Крива Паланка, Кратово, Кичево и Дојран 2, Ресен и Берово 1.
Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по…

Read More

Куманово на норма, втора библ-победа во само 24 часа

Куманово на норма, втора библ-победа во само 24 часа

Куманово во само два дена оствари две важни победи во БИБЛ-лигата. По триумфот над Теодо, македонскиот претставник во балканското натпреварување го совлада и Ибар на гости, и тоа со убедливи 66-82.
Со овој триумф кошаркарите на Куманово направи голем чекор кон обезбедување на позицијата која води во следната рунда, се искачи на второто место на табелата, зад Академик.
Во првата четвртина водството се менуваше, на крајот минимално имаше гостинскиот состав (17-19). На одморот беше 35-44. Кон крајот…

Read More

Освојувајќи го Тиват, Куманово ги задржа шансите за втора фаза во БИБЛ

Освојувајќи го Тиват, Куманово ги задржа шансите за втора фаза во БИБЛ

Македонскиот претставник во БИБЛ-лигата, екипата на Куманово, дојде до значајна победа кај Теодо Тиват (83-90) и со четвртиот триумф оваа сезона ги задржа шансите за прогрес во втората фаза од натпреварувањето.
Кумановци одиграа одличен натпревар, без осцилации и заслужено се радуваа на посакуваната победа. Тиват цело време бркаше негатива, а единствено беше близу до македонскиот тим само во вториот квартал, кога на семафорот стоеше 41-42.
Најефикасен кај победникот беше Александар Андрејевиќ со 19 поени, пред Дамјан Робев…

Read More

Ракометниот шампионат за жени завршува на 13ти Јуни

Ракометниот шампионат за жени завршува на 13ти Јуни

Женската ракометна лига сезонава број 13 екипи, а после есенскиот дел тимот на Куманово е во предност во однос на конкуренцијата.
Дел од екипите се засилија за пролетната полусезона и веќе е сосема јасно дека вториот дел од сезоната ќе биде максимално интересен бидејќи Металург, Вардар и Чаир ќе сакаат да го стигнат Куманово и секој натпревар меѓу нив ќе биде возбудлив и неизвесен.
Првото дерби за Куманово ќе биде во 16. коло на крајот од март…

Read More

Утре играме со екипата на Ибар

Утре играме со екипата на Ибар

Кумановци вчера пристигнаа во Црна Гора, по малите проблеми по патот и граничните премини. Имено, како што дознавме, на еден од нашите кошаркари му била измината дозволата за привремен претстој во државата, а и возачот заборавил некои документи на граничниот премин Табановце, па морале да се враќаат и патот да го продолжат преку Албанија.
Како и да е, тие се на сигурно и веќе утре играат нов меч, против составот на Ибар од Рожаје со почеток…

Read More

КК Куманово загуби од ТФТ

КК Куманово загуби од ТФТ

Кошаркарите на Куманово забележаа пораз на домашен терен од составот на ТФТ со резултат 88:94.
Последните десет минути на паркетот беа турбулентни, иако ТФТ постојано имаше предност.
Најефикасни во составот на Куманово беа Рос со 18 поени, 16 запиша Андрејевиќ, а со поен помалку натпреварот заврши за Марковски и Ѓекиќ. Двоцифрени поени забележа и Ливингстон.
Од клупата на Куманово на вчерашниот меч постојано пристигнуваа обвинувања за тенденциозно судење во полза на гостинскиот состав, дека на 10 секунди пред…

Read More

КК Куманово назначи нов тренер

КК Куманово назначи нов тренер

Куманово влезе со големи амбиции во оваа сезона, во домашниот шапионат, но има скор од 4-3, по седум одиграни кола, а и во БИБЛ лигата ситуацијата е слична.
Игор Ѓорѓиевски ќе биде нов тренер на Кошаркарскиот клуб Куманово, информираат денеска од Управата на клубот.
Тој доаѓа на местото на Владимир Мирковски, кој, како што наведуваат од клубот, од морални причини по неколкуте порази си понднесе оставка.
– По подолг период имаме кумановец на тренерската позиција кој ќе им…

Read More

Членови на „Cross Cycling” завршија на првото место

Членови на „Cross Cycling” завршија на првото место

Членовите на „Cross Cycling ” клубот од Куманово завршија на првото место на ранг листата на Велосипедската Федерација на Македонија во планински велосипедизам на клубско ниво со освоени најмногу бодови и остварено победи во сите одржани трки на кои настапија во оваа натпреавувачка сезона. За само три години тимот од Куманово предводен од својот претседател Емил Цветанов кој воедно и самиот се натпреварува заедно со своите велосипедисти, успеа да оствари голем успех во овој спорт.

Членовите…

Read More

Отворена изложбата „ШкрабАрт“ на Гоце Божурски

Отворена изложбата „ШкрабАрт“ на Гоце Божурски

Триесетина дел од ликовниот уметник и историчар на уметноста Гоце Божурски се изложени во уметничката галерија како дел од „ШкрабАрт“. По дведецениска пауза и во меѓувреме претставувања во повеќе европски метрополи и големиот број национални и меѓународни награди, Божурски со самостојна изложба во родното Куманово.
За разлика од препознатливото творештво на Божурски од изминатиот период, кое припаѓаше на специфичен ликовен израз близок на суптилен и носталгичен реалистички концепт низ  рафинирана сликарска постапка, најновите остварувања од циклусот „ШкрабАрт“…

Read More
1 5 6 7 8 9 17