Кумановци сами си ги чистат оџаците

Бобан Јаневски е еден од ретките во градот кој повеќе од една деценија се занимава со оџачарство. Тој по професија е ветеринарен техничар но сиромаштијата и трите гладни усти кои го чекаат дома го натерале да заврши шестмесечен курс за оџачар. Од оваа работа не може да се стане богат, но доволно е да се преживее, вели Јаневски. Тој додава дека иако работата е тешка и валкана луѓето кога ќе го видат го поздравуваат и…

Read More

Осветена црквата Св. Спас во Долно Којнаре

Во присуство на голем број православни верници вчера на празникот Крстовден, во село Долно Којнаре се одржа мало осветување на црквата Свети Спас. Чинот на осветување на иконите и оспособување на црквата за да се извршуваат богослужби, го изведе кумановско-осоговскиот митрополит Јосиф, во сослужение со свештениците од епархијата.
Новиот храм е изграден со средства на мештаните на Долно Којнаре, а со помош на донатори. Инаку на оваа локација, досега немаше црква.
-Ова е голем ден за населба…

Read More

Месноста „Гладно поле“ без канализација и асфалт

Во  населбата  Перо Чичо, во месноста „Гладно поле “ се уште нема  канализација, асфалт и улично осветлување иако граѓаните за ова платиле на општината уште кога почнале да ги градат нивните домови. „Наместо во урбанизирана средина, ние се уште живееме на поле“ – обвини вчера на пресконференција Мартин Јанчиќ од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ.
-Со години веќе одиме кај градоначалникот и бараме асфалтирање на улиците и приклучок кон канализациона мрежа , но по се изгледа…

Read More

ЦИВИЛ одржа семинар за слободни избори

Центарот за слобода започна нова серија семинари на тема „Слободни избори за слободни граѓанки и граѓани“ кои се во рамките на истоимениот проект на ЦИВИЛ. Викендов во Куманово се одржа првиот  еднодневен семинар за обука и за стекнување  нови алатки за мониторирање на состојбите во РМ, преку кој Центарот ќе се обиде да и пружи на Македонија повеќе услови и да придонесе кон слободните избори закажани за април следната година.
-Тоа што е најважно за Македонија…

Read More

Одбележан „Европскиот ден на јазиците“

Со специјалитети од англиската, француската, италијанската и германската кујна и културно уметничка програма, во основно училиште 11-ти октомври денеска се одбележа 26-ти септември, Европскиот ден на јазици. Во рамки на манифестацијата учениците зборуваа за културата и традицијата на четирите европски држави. Инаку 11-ти октомври е единствено училиште во градот кое што нуди можност за изучувањето на четири странски јазици.
-Децата стекнуваат основи на странски јазици кои подоцна ги надоградуваат и се обидоа на еден креативен начин…

Read More

Манифестација „Празниците зближуваат“ одбележана во Слупчане

Основното училиште „Фаик Коница“ од село Слупчане беше домаќин на прославата „Празниците зближуваат“ за Курбан Бајрам на која присуствуваа ученици од различни етнички заедници и претставници на полициските служби. Пред присутните се говореше за суштината на големиот празник, а програмата беше исполнета со  игра, традиционални ора и поетско читање. Манифестацијата е во рамки на проектот „Безбедни училишта“ кој го спроведува СВР Куманово во соработка со општините и ОБСЕ.
– Целта на денешната манифестација е да се…

Read More

Привршува огласот за земјоделско земјиште

Во тек е јавниот оглас за доделување на обработливи површини во државна сопственост на парцели до 3 хектари. Од Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството во Куманово објаснуваат дека земјоделските површини се наоѓаат на различни локации, дел од нив се во  селата Пчиња, Студена Бара и Тромеѓа и во Општината Старо Нагоричане. Оттаму додаваат дека годинава има помалку заинтересирани за разлика од претходните години поради новините во аплицирањето за добивање на земјоделско земјиште.
 – Оваа…

Read More

Муслиманите го слават Курбан-Бајрам

Муслиманите во целиот свет денеска го празнуваат Курбан Бајрам. Овој голем муслимански празник трае седум дена и се нарекува празник на жртвата, затоа што тогаш се принесува жртва – курбан, која има симболика на приближување кон Бога. Исто така и ден кога побогатите им помагаат на оние кои се посиромашни.
На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – намаз, со која верниците бараат милост од Алах.
– Празнувањето почнува од сабајле, рано претежно мажите одат…

Read More

Пуштен во употреба мостот кај стадионот Башкими

Жителите на месната заедница Јоско Илиевски денеска го прославија пуштањето во употреба на новиот мост на реката Којнарка, во близина на стадионот Башкими.  Средствата за мостот кој беше оштетен пред  неколку месеци од поројните дождови се обезбедени  преку граѓанското здружение „Беса “ и жителите на Јоско Илиевски. Според претседателот на месната заедница, мостот го симболизира соживотот на граѓаните во тоа населено место.
-Контактиравме со општинските власти, но такви беа околностите што моравме да направиме граѓанска иницијатива…

Read More

Отворен саемот „Денови на мед 2015“

На Градскиот плоштад утринава свечено беше отворено 16-тото издание на тридневната саемска манифестација „Денови на мед 2015“. Мед и други пчелни производи изложија тринаесет пчелари од Куманово и еден од Берово.
Претседателот на пчеларското здружение „Пчела“, Часлав Ристовски истакна дека оваа манифестација многу придонела за афирмација на пчеларството и производителите на медот. Но тој наведува дека годинава поради сушниот период имаат извадено само десет до 15 килограми мед по кошница.
И останатите пчелари се согласуваат дека оваа…

Read More
1 361 362 363 364 365 406