Волк задави овци во селото Пчиња

Осум овци и две кози се задавени, а уште седум овци биле нападнати, но преживеале кога утрово околу  5 часот волк се спуштил од боровата шума над кумановското село пчиња  и се нафрлил врз стадото во трлото на 70 годишниот Никола Петровски. Среќа во несреќа е што крволочното животно  не ги удавило сите 115 овци од кои го прехранувам семејството, вели сточарот.

– Околу 5 часот беше јас пред тоа бев надвор, беше мирно, потоа се…

Read More

Специјалниот обвинител ќе работи на случајот „Куманово“

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева најверојатно ќе работи и на случајот „Куманово“ против членовите на вооружената група кои беа уапсени по инцидентот во населбата „Тоде Мендол“  пренесуваат повеќе медиуми.
Обвинителите доделени на случајот, по собирањето на докази, изјавиле дека ќе го предадат случајот на понатамошна обработка на новиот специјален обвинител, кој беше избран денеска, по политичкиот договор меѓу најголемите партии во оваа земја.
Специјалниот обвинител за ова прашање, дискутирал денеска на средбата со македонскиот министер за правда…

Read More

Поливалентна вакцина пристигна во Здравствениот дом

Кумановските центри за вакцинација се снабдија со илјада дози од новата петовалентна  вакцина, „пентаксим“ која штити од дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа и Хиб. Од детскиот диспанзер за вакцинација велат дека долго ја очекувале комбинираната вакцина  бидејќи  со едно боцкање децата се заштитуваат од повеќе заразни болести.
-Една вакцина пентоксим содржи 5 вакцини и штити од пет заразни болести.Порано ги дававме одделно се пиеше и ставаше во рака и нога, а сега истата се дава…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Куманово се дави во смет

Градоначалникот Зоран Дамјановски 11 години не може и не сака да го реши проблемот со нечистотијата во градот, истакна Валентина Јовановска, член на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Според неа депонијата лоцирана во населбата Перо Чичо, поточно во близина на маркетот Туш, е само една од неколкуте кои создаваат негативна слика за Куманово, а истовремено се и сериозно жариште за заразни болести.
-Оваа депонија тука е пример за неисполнетите ветувања на Дамјановски, за неговата негрижа кон…

Read More

Пуштена во употреба спортска сала во Липково

430 ученици од  основно училиште „Дитурија“  во  општина Липково од денеска часовите по физичко образование ќе ги одржуваат во спортска сала.  Владиниот проект за изградба на 145 спортски училишни сали континуирано се реализира во сите општини низ државава. Според надлежните ова е пример за успешна соработка меѓу централната и локалната власт со цел модернизација и усовршување на училишната инфраструктура.
-Ова е втора сала во липковско,  која се протега на површина од 650 метри квадратни. За оваа…

Read More

Запленета марухана во Tабановце

Околу 4 килограми марихуана и 71 стебло од растението „канабис сатива “ утрово заплени кумановската полиција во пограничното село Табановце.  65 годишен жител на Табановце и неговиот 30 годишен син растението го одгледувале во семејниот двор. Во утринските часови извршен е претрес и на домот и во другите простории во нивна сопственост. Покрај другото, пронајдена е и воздушна пушка.
-Одземени се и предмети ( црево, туби, мотика) кои се користени за одгледување и обработување на трастенијата,…

Read More

Лулзим Нуредини – нов командант на Првиот механизиран пешадиски баталјон

Потполковникот Лулзим Нуредини  е новиот командант на Првиот  механизиран пешадиски баталјон . Со примопредавање на военото знаме, плакета  и со дефиле на ешалоните на единиците од баталјонот денеска во касарната „  Боро Менков “ беше извршено официјалното примопредавање на должноста. Новоназначениот командант на баталјонот, Нуредини,пред присутните кажа дека е чест и одговорност што е назначен за командант, a потоа им се заблагодари на претпоставените за укажаната доверба.
-Ние што остануваме, продолжуваме понатаму,критериумите се поставени,целите се јасни,желбата…

Read More

Ќе се огради транзитниот центар за бегалците

Да се огради транзитниот центар за бегалците, да се постави управител на кампот за да има контрола над влегување и излегување од него,  да се воспостави целосна контрола од страна на комуналната инспекциска служба и Агенцијата за храна на теренот кога станува збор за донирање на прехранбени производи, да се воспостави единствен центар за донирање на облека  со седиште  во Куманово  или  во Скопје каде што  сите хумани  граѓани и активисти  ќе донираат облека и…

Read More

Полицијата со почести патроли во Соколана

Зголемени безбедносни мерки, осветлување и одржување на постоечките објекти побараа претставниците од училиштата „Браќа Миладиновци“,„Крсте Мисирков“,„Наце Буѓони“ и интернатот „Професор Мијалковиќ“. Тие пред надлежните од секторот за образование и полициските службеници ги посочија  проблемите кои ги создаваат несовесните граѓани однесувајќи се насилнички и уништувајќи го просторот. Беше побарано поставување на асфалт  од интернатот до спортското игралиште и изградба на стаза која ќе го поврзува соколанскиот парк со атлетскиот полигон.
– Се договоривме да преземеме поконкретни активности…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Дамјановски не ги исполни ветувањата

 
Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски не сака да даде одговор на бројните прашања на граѓаните за релизација на ветените проекти. Тој избра да се сокрие зад младите од неговата партија, пуштајќи ги да изнесуваат лаги, истакна на денешната прес-конференција, Бране Петрушевски, член на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ.  Тој со видео материјал потсети дека градоначалникот за време на предизборната кампања за локалните избори во 2013 година, ветил  современа урбанизирана технолошко-индустриска развојна зона во атарот на…

Read More
1 364 365 366 367 368 406