Детето родено на ГП Табановце било живо

Детето родено на ГП Табановце било живо

Бебето, кое што студентка од Скопје го фрли во корпа за отпадоци откако се породи во тоалет на граничниот премин Табановцe и замина на апсолвентска екскурзија  било родено живо, потврдија денеска од Основното јавно обвинителство во Куманово. Според портпаролот Зоран Марковски, истражната постапка продолжува, а наредено е и психијатриско вештачење на мајката со цел да се утврди причината заради која одлучила на ваков начин да се ослободи од бебето.
Настанот се случи на 29 март кога…

Read More

Лабораторија на идеи “Одржлив развој“

Лабораторија на идеи “Одржлив развој“

Одржлив развој е насловот на работилницата, лабораторија на идеи, која што ја организираше Центарот за интеркултурен дијалог, во рамки на проектот Граѓанско општество за европска интеграција. Над 40 активни чинители во општеството, пред се претставници на граѓанскиот сектор имаат можност да ги споделат своите мислења, идеи со кои на крај ќе се дојде до еден вид на  производ кој подоцна може да се имплементира.
-Пет настани кои ќе се случат во Куманово, Скопје и Битола во…

Read More

Подобри приноси од ланската жетва

Подобри приноси од ланската жетва

 Приносите од пченицата и јачменот што се прибираат годинава  се подобри и со подобар квалитет од претходните години,  покажува последниот извештај од реализираната жетва во кумановскиот регион. Добрите приноси се резултат на поволните  услови за развој на есенските жита, велат надлежните. Според Насер Даути, раководител на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со седиште во Куманово жетвата се одвива непречено и според планираната динамика.Има доволно механизација и ако се оди со истото…

Read More

Екстерното ќе почнува од шесто одделение

Екстерното ќе почнува од шесто одделение

Во свидетелствата за учениците ќе се воведе додаток во кој што ќе се наоѓаат резултатите од екстерното тестирање, а не како што беше до сега резултатите од екстерното тестирање да се во рамките на свидетелството. Oваа новина ја изгласаа пратениците во рамките на измените и дополнувањата на Законот за основно образовани и Законот за средно образование.
Според надлежните, со самото воведување на овој додаток, истовремено се воведува уште една измена со која што резултатот од екстерното…

Read More

Пониски плати за судската администрација

Пониски плати за судската администрација

Судските административци кои штрајкуваа и бараа надоместоци на плата, сега ќе добијат помала плата за 40 отсто. Но, и покрај ваквата одлука на Судскиот буџетски совет продолжува штајкот на судските службеници на ниво на државата, вклучително и во Основниот суд Куманово. Претставници на УПОЗ посочуваат дека на вработените во судската администрација со колективни одлуки им се кратат платите  поради учество во штрајк, наместо со поединечни решенија на кои ќе имаат право на жалба, што е…

Read More

Хуманитарна изложба за Александар и Мартина

Хуманитарна изложба за Александар и Мартина

За Александар и Мартина Додевски, беше насловена хуманитарната изложба на водителката на Телевизија Плус, Драгана Спасовска, која се одржа синоќа во кафе бар Револушн. Љубителите на уметноста имаа можност по симболична цена да купат изработено дело. Инаку делата се работени на камен со боја. Собраните средства ќе бидат донирани за лекување на двете деца, кои боледуваат од цироза на црниот дроб. Авторката на изложбата истакна дека делата се сликани со љубов, исто како што е…

Read More

Во тек е обука за напредни ИТ вештини

Во тек е обука за напредни ИТ вештини

Над 40 невработени лица деновиве присуствуваат на обука за напредни ИТ вештини, која се спроведува во основното училиште Крсте Мисирков, а ја организира Агенцијата за вработување. Невработените кои го изучуваат  целиот пакет Microsoft office, се на различна возраст. Тие се поделени во две групи на основно и повисоко ниво.
-Ние направивме една анкета за да видиме колку знаат, за да ги направиме соодветно групите, некој е пониско, некој повисоко ниво. Заинтересираноста е голема, во смисла активноста…

Read More

Кумановски акцијаши на работна акција во Краљево

Кумановски акцијаши на работна акција во Краљево

Од 24 јули до 7 август Кумановски акцијаши ќе се приклучат на младинската работна акција „Краљево 2016-та“. Деновиве се формира младинската работна бригада , а пријавувањето трае до 10 –ти месецов. Групата од 20 волонтери од Куманово која што ќе учествува во акцијата во Краљево ќе има можност да помогне во санирање на теренот кој што бил поплавен претходниот период.
-На покана на долгорочна соработка меѓународна доброволна акција со наши волонтери и ветерани, 10  и 10,…

Read More

Отпочна карванот „Македонија вработува 2“

Отпочна карванот „Македонија вработува 2“

Од Куманово денеска отпочна карванот „Македонија вработува 2“. Наредните три месеци невработените граѓани и приватните компании ќе имаат можности директно од министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и директорот на агенцијата за вработување Влатко Поповски  да се информираат за мерките и бенефитите кои што ги нуди овој проект кој во изминатата година отворил голем број работни места и помогнал на повеќе од 480 компании на ниво на државата.
-Колку повеќе ги доближиме можностите кои…

Read More

Мирен протест за прегазеното дете

Мирен протест за прегазеното дете

Под мотото „За правда“  невладината организација „Зани“  денеска организираше мирен протестен марш во куманово поради прегазеното четиригодишно дете кое што подлегна на повредите. Стотици поддржувачи на протестот точно во 15 часот тргнаа од пред влезот на гимназијата Сами Фрашери кај зелениот пазар и потоа движејќи се низ централното градско подрачје протестот го завршија пред основниот суд Куманово. Тука организаторот порача дека секој што ќе изврши еден ваков не хуман акт треба да се казни согласно…

Read More
1 505 506 507 508 509 565