ДРОМ организираше саем „Побарај работа, вработи се“

ДРОМ организираше саем „Побарај работа, вработи се“

Невработени лица и претставници на различни компании од Куманово денеска присуствуваа на саем, кој се одржа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, а е во рамки на проектот „Побарај работа, вработи се!“. Проектот го спроведува Центарот за ромска заедница ДРОМ во соработка со Агенцијата за вработување од Куманово. На завршната манифестација од проектот беше презентирана апликацијата „drom.org.mk“, со која ќе се обезбеди полесен пристап до информации за наоѓање работа.
-Интенција на проектот и програмата е како…

Read More

Одбележан 20 -ти септември – Ден на пензионерите

Одбележан 20 -ти септември – Ден на пензионерите

Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија го одбележува 20 септември како Ден на пензионерите на Македонија во знак на донесувањето на првиот Закон за пензиско и инвалидско осигурување во  1946 –та година. Кумановските пензионери денот го одбележаа со повеќе активности, а се одржа и традиционалниот шаховски турнир, кој се организира секоја година на овој ден, во просториите на здружението на пензионери „Куманово “. На денешниот турнир учествуваа  четири екипи, и тоа по една екипа…

Read More

Инклузива доби акредитација за набљудување на референдумот

Инклузива доби акредитација за набљудување на референдумот

Здружението за промоција и развој на инклузивно општество, Инклузива од Куманово, доби акредитација од Државната изборна комисија, за набљудување на претстојниот референдум, кој ќе се одржи на 30-ти септември.
Оваа организација веќе две години интензивно работи на зголемување на учеството на лицата со попреченост во политичкиот, изборниот процес.
Претседателката на здружението, Благица Димитровска информираше дека е планирано да имаат 40 набљудувачи, низ целата територија на Македонија.
Ќе бидат опфатени урбани и рурални средини. Ќе се набљудува во однос…

Read More

Српски специјалци со велосипед од Солун до Белград, го посетија и Зебрњак

Српски специјалци со велосипед од Солун до Белград, го посетија и Зебрњак

Четиринаесет припадници на специјалната бригада и полицијата од Република Србија, како и неколку цивили денеска во рамки на велосипедската турата „По патеките на Солун, Слободни синови“ го посетија споменикот на паднатите борци во Зебрњак.  Тие пред пет дена тргнале од Солун, со цел да се движат по патеките на предците кои го пробиле Солунскиот фронт и ја ослободиле државата. За време на турата која треба да трае 10 дена, е предвидено да поминат 1000 километри….

Read More

Започнува проектот „Локална прегратка“

Започнува проектот „Локална прегратка“

„Локална прегратка “ е проект кој што наредните неколку месеци општина Куманово ќе го реализира на ниво на градот. Проектот се состои од три различни проектни идеи, а целна група ќе бидат лицата со интелектуална попреченост во двата дневни центри во општината,  ученици со интелектуална попреченост кои се вклучени во инклузивното образование во основните  училишта и стари изнемоштени лица. За овие категории на граѓани ќе се грижат 20 невработени лица, ангажирани како ментори на лицата…

Read More

Стојчевски: За 11 дена да излеземе сите на гласање

Стојчевски: За 11 дена да излеземе сите на гласање

Секојдневно светот ја поддржува Македонија, но сепак одговорноста е наша, рече денес на прес конфренција директорот на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ и член на СДСМ, Даниел Стојчевски кој ги повика граѓаните на 30ти септември да го дадат својот глас „за“ на референдумот.
Сепак не гласа светот за нас и затоа треба самите да излеземе и да го дадеме својот глас за 11 дена, рече Стојчевски.
– Европска унија и НАТО велат вратите се отворени, добредојдени сте,…

Read More

Нов проект на „Порака наша “

Нов проект на „Порака наша “

Дневниот центар за лица со интелектулна попреченост  „Порака наша“ од Куманово започнува со реализација на проектот „Инклузивни партнерства во заедницата“. Според координаторот  Мартина Костовска,  во проектот освен претставници на општината вклучени се и  три училишта од градот, основните „Браќа Миладиновци“  и „Христијан Тодоровски Карпош “ и средното стручно училиште „Киро Бурназ“ , а носител на локалните активности е „Порака наша“.
-Проектот се одвива во соработка со МОН, Бирото за развој на образование  и се случува во…

Read More

Меѓународна ликовна колонија “Лесново 2018“

Меѓународна ликовна колонија “Лесново 2018“

Триесетина слики од ликовни уметници од Македонија, Србија, Бугарија, Англија и Русија ќе бидат претставени пред кумановските љубители на уметноста во четврток неделава во центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Традиционалната Меѓународна ликовна колонија “Лесново 2018“ по 27 пат  обедини 16-мина  ликовни уметници  инспирирани од опкружувањето на манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ .
-Изложбата се реализира како резултат на одличната соработка  на центарот за култура „ Трајко Прокопиев“  со Домот на културата “Злетовски рудар“ од Пробиштип – институција…

Read More

ОИК се подготвува за референдумот

ОИК се подготвува за референдумот

Општинската изборна комисија Куманово  деновиве ги изготвува решенијата на членовите на избирачките одбори кои што од различни причини поднеле барање за изземање од одборите. Сите активности се реализираат согласно правилниците и насоките кои Општинската изборна комисија ги добила од Државната изборна комисија. Претседателот на Општинската изборна комисија Куманово, Звонко Николовски вели дека подготвките на ОИК  за претстојниот референдум на 30-ти септември годинава се во завршна фаза. Николовски појаснува дека за разлика од изборите, за референдумското…

Read More

„Инклузива“ бара да го набљудува референдумот

„Инклузива“ бара да го набљудува референдумот

Здружението за промоција и развој на инклузивно општество, Инклузива од Куманово, поднесе барање за добивање акредитација од Државната изборна комисија, за набљудување на претстојниот референдум, кој ќе се одржи на 30-ти септември. Оваа организација веќе две години интензивно работи на зголемување на учеството на лицата со попреченост во политичкиот, изборниот процес. Претседателката на здружението, Благица Димитровска гостувајќи во емисијата „Став“ на ТВ Плус,  информираше дека е планирано да имаат 40 набљудувачи, низ целата територија на…

Read More
1 563 564 565 566 567 726