Намалени криминалитетот и сообраќајните незгоди

Намалени криминалитетот и сообраќајните незгоди

 
Намален е криминалитетот и бројот на сообраќајни незгоди во првото полугодие од годинава во Куманово. Полицијата регистрирала 573  кривични дела ,  од кои повеќе од половина односно 53 проценти се реализирани. Споредбено со истиот период минатата година станува збор за 19 процентно намалување  на кривичните дела. Гледано по области, најзастапен е класичниот криминал со евидентирани 541 кривично дело.
-Вкупната материјална штета која што ја претпреле граѓаните по однос на овие кривични дела е 59 453 677…

Read More

„Маалски средби“ во организација на УМС на ВМРО ДПМНЕ

„Маалски средби“ во организација на УМС на ВМРО ДПМНЕ

Маалски средби се насловени трибините што наредниот период во повеќе населени места ќе се одржат во организација на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ. Карванот на трибини кој што започнува во нашиот град утре , на пресконференција го најави Никола Перовиќ од УМС.
-Целта на самите трибини е што поголем број на млади луѓе директно и активно да се вклучат во настанот каде што ќе можат да ги дадат своите идеи предлози, сугестии и размислувања…

Read More

Груевски во посета на Куманово

Груевски во посета на Куманово

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска ја посети новоизградената патарина Романовце , која е првата  од вкупно седум што се градат на територијата на РМ , со средства од Европската банка за обнова и развој. Инвестицијата за модернизација на патарините каде што ќе се применува и нов начин на плаќање за сите седум патарини изнесува 18 милиони евра. Модернизцијата  на патарините во Македонија ќе обезбеди побрз транспорт и побрзо завршување на обврските од страна…

Read More

Турнир во шах по повод Денот на независност

Турнир во шах по повод Денот на независност

Со организирање шаховски турнир во клубот на ветерани „Христијан Тодоровски Карпош “ отпочна одбележувањето на Денот на независноста , 08 септември. Активностите по повод претстојниот празник се во организација на Отсекот за превенција при СВР Куманово и Советот на општината. На турнирот учествуваа  екипи од  полицијата , здружението на пензионери, армиски и полициски ветерани и Црвениот  крст. Најдобите добиваат  дипломи, а останатите благодарница за учеството на турнирот.
– Го отворивме овој натпревар, посакавме среќа, спортски дух…

Read More

Стечајците поднесуваат евидентен лист за стаж

Приближно 800-тини стечајни работници  од  Куманово, Липково и Старо Нагоричане, членови на здружението  „УНИТ“ можат да достават евидентен лист за остварениот стаж во една од поранешните кумановски компании за да ги користат поволностите од предлог-законот за  материјално обезбедување на стечајци што неодамна го усвои Владата и е веќе во собраниска процедура.  Овие списоци на запишани лица ќе бидат доставени во Министерството за труд и социјална политика, каде ќе се изврши проверка на доставените податоци“,информира  Лилјана Георгиевска…

Read More

Соработка на „ Делфин“ со денс студио „Мак “

Соработка на „ Делфин“  со денс студио „Мак “

Со стартот на новата учебна година, започнува и нова сезона за пливачкиот клуб „Делфин“  од Куманово. Уписите се во тек , а сите заинтересирани за спортската дисциплина пливање може да се обратат кај инструкторите и да станат дел од „ Делфин“, пливачки клуб што ги реализира часовите  по пливање три пати неделно на градскиот затворен базен. Новата сезона пливачкиот клуб„ Делфин“ ја стартува  во соработка со денс студио „Мак“ .
-Нашата задача во иднина,  на пливачкиот…

Read More

Промовиран проектот „Добредојде бебе“

Промовиран проектот „Добредојде бебе“

Во Општа болница Куманово денеска беше промовиран проектот „Добредојде бебе“, во рамките на кој две новороденчиња добија извод од матична книга на родените во болницата. Со оваа новина, како што потенцираа надлежните се олеснува постапката за издавање извод на родените и се овозможува родителите при исписот од породилиште да си го добијат изводот од матичната книга на родените за своето дете, доколку изразат желба и ако за тоа ја имаат потребната документација.
– Овој проект е…

Read More

Успех за пензионерите на Републички натпревари

Успех за пензионерите на Републички натпревари

Членови на здружението на пензионери од Куманово  учествуваа на 22- Републички пензионерски спортски натпревари што се одржаа на втори септември во Кочани. Во вкупниот пласман, здружението од Куманово го освои третото место учествувајќи во 12 спортски дисциплини, информира потпретседателот на здружението Љубица Кузмановска.
Активностите на ова здружение продолжуваат  и наредиот период.
-Планираме да учествуваме на традиционален шаховски турнир кој го организира Оддел за превенција , на 15 септември Комисија за спорт организира поединечен месечен турнир во шах, …

Read More

Четири лица повредени во сообраќајка кај Ругинце

Четири лица повредени во сообраќајка кај Ругинце

Вкупно четири лица се повредени во вчерашната сообраќајна незгода која се случила околу 10:15 часот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка кај месноста викана „Чешмиче“ во атарот на селото Ругинце.
Во незгодата учествувале патничко моторно возило марка „Рено Меган“ со кривопаланечки регистарски ознаки, сопственост на приватна здравствена установа од Крива Паланка, управувано од 52- годишен И.С.од Крива Паланка и патничко возило „Тојота Рав-4“ со косовска национална ознака, управувано од Ш.С. (52) од Косово.
Како што информираат…

Read More

Куманово со најголем број првачиња во државата

Куманово со најголем број првачиња во државата

Бројот на новозапишани ученици е во постојано опаѓање, вели министерката за образование и наука, Рената Дескоска која денеска од Куманово на првиот училишен ден изрази надеж дека измените во наставните програми ќе го направат образовниот процес попривлечен за учениците.
Сепак општина Куманово има најголем број новозапишани првачиња, вкупно 7,5% од 20.000 ученици се на подрачјето на Општина Куманово.
Како што посочи министерката Дескоска, пад на бројот на запишани ученици се бележи и во средното образование, а според…

Read More
1 638 639 640 641 642 769