Реновирани детското и интерното одделение

Реновирани детското и интерното одделение

Реновирани  се дневните болници, специјалистичките амбуланти и приемните простории на детското и интерното одделение . Менаџерскиот тим на општата болница денеска ги промовираше обновените простории во оваа јавна здравствена установа. Како што информираше директорот  Ариф Латифи со реконструкцијата опфатени се 250 метри квадратни од детското одделение и 150 метри квадратни  од интерното одделение, со средства од болницата.
-Условите во овие две одделенија не беа на задоволително ниво, бевме приморани да направиме реконструкција на просториите за да…

Read More

Стечајците повторно на протест

Стечајците повторно на протест

Стечајните работници секој нареден понеделник наместо да се состануваат во зградата на поранешен комитет како што беше досега, ќе ги блокираат влезот и излезот на Куманово кон Скопје. А доколку и ваквиот начин на изразување на нивниот револт не вроди со плод, односно ако не издејствуваат од  државата конечно да го реши нивниот статус и да ги обештети , стечајните работници членови на здружението УНИТ планираат да не гласаат  на претстојните вонредни парламентарни избори.
– Не…

Read More

Завршуваат „ Денови на медот “

Завршуваат „ Денови на медот “

82 годишниот Зико Николовски е највозрасниот пчелар кој годинава своите пчелни производи ги промовира на саемската манифестација „Денови на мед “  на градскиот плоштад. Тој повеќе од две децении одгледува пчели во селото Карабиче, но со оглед на годините Николовски максимално се труди , а веќе и успева во тоа, своето хоби и целокупното знаење околу производство на мед и другите  пчелни производи да го пренесе на својот внук, Стефан Ѓорѓевиќ.
 -Со пчели е многу убаво…

Read More

КК Куманово без финале во Супер купот

Кошаркарите на Куманово вчера го загубиа полуфиналниот меч во рамките на Супер купот на Македонија, кога со резултат 82:70 беа совладани од играчите на Карпош Соколи.
Изабраниците на Србиновски поведоа најпрвин со четири поени разлика, но Карпош Соколи пак направи серија од 10-0 и резултатот во седмата минута беше 15:9. Во последната минута по тројката на Зековиќ за 22:17, Караколов и Караџовски го најавија кам-бекот на својот тим, па на стартот на втората четвртина Ѓорѓевиќ го…

Read More

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

Тринаесет театри од Македонија, Србија, Бугарија и Косово од први до 15ти октомври ќе играат на 19то издание од Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ кој и оваа година ќе се одржи во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.
Честа да го отворат фестивалот ќе ја имаат актерите од Театар „Комедија“ со претставата „Име“, а традиционално како и секоја година последната вечер ќе биде резервирана за домаќините, актерите од кумановскиот театар кои ќе ја играат претставата…

Read More

Пуштена во употреба улицата „Севдо Станковски“

Пуштена во употреба улицата „Севдо Станковски“

Улицата „Севдо Станковски“, која се наоѓа во близина на џамијата во населбата Тоде Мендол  денеска беше пуштена во употреба.  Претходно на истата беше поставена канализациона мрежа. Активноста е дел од развојната програма на локалната самоуправа за тековно одржување на комуналната инфраструктура во градот.
-Овде беше доста уништена инфраструктура претходно има корегирано подземна инфраструктура и е направена улица во должина од 135 метри околу 850 квадратни метри од тековната програма за одржување на улици. Продолжуваме овие денови…

Read More

Промовирана „Вила Обденица “

Промовирана „Вила Обденица “

„Вила Обденица “ е насловена првата самостојна стихозборка од авторот Зора Ивановска што беше промовирана вчеравечер во фоајето на центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Претседателката на здружението на жени „Нада Михајлова “ изминатите години со свои песни редовно учествуваше во изданијата на  „Обденица“ , преку истоимениот поетски клуб. Во десетте стохозбирки можат да се најдат песни од повеќе членки на здружението на жени, но и на поетскиот клуб од Куманово .
-Јас сега кога требаше мојата…

Read More

ЛС Ваикики отвори продавница во Куманово

ЛС Ваикики отвори продавница во Куманово

Турскиот бренд во текстилната индустрија ЛЦ Ваикики денеска ја отвори својата прва продавница во Куманово. Мисијата на оваа компанија е да обезбеди квалитетна, стилизирана облека и модни додатоци за жени, мажи, тинејџери, деац и бебиња по пристапни цени. ЛЦ Ваикики заедно со продавницата во нашиот град досега има отворено седум во државата., а согласно стратегијата за развој се планира бројката да достигне до 11.
 -Бидејќи видовме дека поголемита градови се до скопје и сакваме да им…

Read More

Амбасадорката на БиХ го посети градот

Амбасадорката на БиХ го посети градот

Амбасадорката на Република Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ денеска ја посети Општина Куманово, при што се сретна со градоначалникот Зоран Дамјановски. На средбата тие разговараа за соработката меѓу двете држави, а акцентот беше ставен на пријателскиот однос кој го има Куманово со збратимените градови од Босна. Градоначалникот потсети на поддршка која што кумановци им ја дадоа на Бијељина и Бања Лука за време на елементарната непогода. Тој се надева дека оваа соработка ќе продолжи и…

Read More

Отворена манифестацијата „Денови на мед 2016“

Отворена манифестацијата „Денови на мед 2016“

На Градскиот плоштад утринава свечено беше отворено 16-тото издание на дводневната саемска манифестација „Денови на мед 2016“. Мед и други пчелни производи изложија седум пчелари од градот, еден од Скопје и од Берово. Претседателот на пчеларското здружение „Пчела“, Часлав Ристовски истакна дека е намален бројот на штанодви, бидејќи годинава била екстремно лоша  за производство на мед.
-Ова е пред се природен, цветен мед, класифициран има и багремов, но повеќето е ливадски, а има и шумски. Монофлорен…

Read More
1 697 698 699 700 701 769