МОН: Од утре повторно аплицирање за субвенциониран студенски оброк

МОН: Од утре повторно аплицирање за субвенциониран студенски оброк

Министерството за образование и наука информира дека од утре повторно може да се аплицира на Јавниот повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк. Вториот рок трае до 31 октомври и однесува на сите новозапишани студенти, но и на оние кои ги исполнуваат условите но не успеале да се пријават и да го остварат ова право во првиот рок.
Пријавувањето за субвенциониран студентски оброк е дигитализирано, односно се спроведува исклучиво електронски преку порталот https://e-uslugi.mon.gov.mk/ и многу едноставно,…

Read More

„Борците за слобода“ што ја загрозуваат демократијата во Словачка

„Борците за слобода“ што ја загрозуваат демократијата во Словачка

Михаела Ружичкова
И покрај релативно добрата ситуација со пандемијата во Словачка, ова лето државата се соочи со интензивна антиваксерска и антивладина кампања која првенствено беше насочена против вакцинирањето, мерките и ограничувања во врска со пандемијата. Кампањата резултираше со масовни протести кои завршија со собир што се одржа на Денот на донесување на Уставот.

Протестното движење против вакцинацијата во Словачка, кое доживеа свој „процут“ за време на летото 2021 година, се базираше на погрешно толкување на реалноста и…

Read More

Ќе се воведе бесплатен државен WiFi

Ќе се воведе бесплатен државен WiFi

Владата планира да обезбеди бесплатен државен WiFi на отворени јавни површини. Засега не се знае кога ќе почне да функционираа оваа услуга. Јавното претпријатие Национална радиодифузија – Скопје кое е носител на проектот до крајот на годината треба да достави предлог листа на локации за обезбедување бесплатен државен WiFi за цела територија на државата. Националната радиодифузија во ова ќе соработува со телекомуникациските оператори, Министерството за информатичко општество и администрација, Агенцијата за промоција и поддршка на…

Read More

МВР: 661 санкции за брзо возење

МВР: 661 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (28.09.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 661 возач. Од нив, 50 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 12 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 278 возачи ја пречекориле брзината во…

Read More

МТСП: Во тек е етапната исплата на пензиите

МТСП: Во тек е етапната исплата на пензиите

Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска започна етапната исплата на септемвриските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19.
Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши денеска, за…

Read More

Започна кампањата за локалните избори

Започна кампањата за локалните избори

Денеска почнува изборната кампања за локалните избори закажани за 17 октомври. Таа ќе трае 20 дена, односно до 15 октомври на полноќ. Во општините каде што ќе има втор круг, пак, ќе се гласа на 31 октомври.
На изборите ќе учествуваат 301 кандидат за градоначалник и 576 листи за советници.
На овие избори право на глас имаат 1 824 864 граѓани. Избирачкиот список беше заклучен на седница на ДИК, а најдоцна на 1 октомври, односно 15 дена…

Read More

Албанија: Бродот кој сите сакаат да го напуштат

Албанија: Бродот кој сите сакаат да го напуштат

Нертила Махо
Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

Околу 300-тата година пред нашата ера, речиси 6.000 илирски борци избегале од земјата по убиството на кралот Клити од страна на Александар Македонски. Се иселиле во местото наречено Кафиристан (денешен Нуристан), местото каде што се спојуваат границите на Авганистан, Пакистан, Кина и Таџикистан. Нивниот јазик е различен од сите земји што ги опкружуваат и историчарите наоѓаат…

Read More

Филипче: Брзи антигенски тестови за учениците во основните и средните училишта

Филипче: Брзи антигенски тестови за учениците во основните и средните училишта

„Засега, состојбата во училиштата е стабилна, но поради претпазливост и располагање со точни информации и сознанија во подготовка е методологија за спроведување на скрининг тестирање за учениците во основните и средните училишта. Тестирањата на учениците ќе се прават со брзи антигенски тестови“, ова денеска го соопшти министерот за здравство д-р Венко Филипче, кој воедно истакна дека дополнително ќе бидат презентирани сите детали околу начинот на спроведување на овој скрининг.
– По почетокот на учебната година се…

Read More

МЗ: Вчера се аплицирани 7.518 вакцини

МЗ: Вчера се аплицирани 7.518 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 778.408 граѓани.
Прва доза вакцина вчера примиле 1.624 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 7.518 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.482.287 дози вакцини, а ревакцинирани се 703.878 граѓани.
Со последните бројки 55% од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина и 31% од…

Read More

Уште осум дена до крајот на пописот

Уште осум дена до крајот на пописот

Пописот на населението, домаќинствата и становите се наближува кон крајот. Остануваат уште 8 дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан.
Државниот завод за статистика апелира до граѓаните за трпеливост – попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство.
Одговорите на чувствителните прашања – за етничка припадност, за вероисповед и за мајчин јазик претставуваат  лично чувство на секој граѓанин и попишувачите, не смеат да сугерираат одговори….

Read More
1 2 3 4 30