Спасовски: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа

Спасовски: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа

Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа, а станува збор за неколку различни униформи, информира денеска на Фејсбук, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Станува збор за неколку различни униформи, и тоа:

Урбана маскирна мултикам шара за Единицата за брзо распоредување. Комплетот е составен од комбинезон, зимска јакна со подјакна, џемпер, кошула рипс и аутлас, панталони рипс и ремен, четири различни маици (со јака и без јака, со долги ракави и тактичка маица со кратки ракави),…

Read More

Првиот ден Рамазан Бајрам е неработен за сите граѓани

Првиот ден Рамазан Бајрам е неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците, 13-ти мај (четврток), првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.
Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од муслиманска вероисповед во Република Северна Македонија, им го честита Рамазан Бајрам.

Read More

Свадби најверојатно ќе има од крајот на мај

Свадби најверојатно ќе има од крајот на мај

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека рестораните за свадби можеби ќе почнат со работа кон крајот на мај. Но тој потенцирашдека тоа ќе се случи доколку дозволи епидемиолошката состојба.
–Доколку заедно со Комисијата за заразни болести утврдиме дека бројот на заразени се намалува. Како што гледате, веќе секоја недела носиме полабави мерки во однос на рестриктивните мерки предложени од Комисијата, истакна тој.
Бектеши не прецизираше на кој начин ќе работат ваквите ресторани и дали веќе има…

Read More

МЗ: Вчера вкупно се вакцинирани 9.123 граѓани

МЗ: Вчера вкупно се вакцинирани 9.123 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, информираат од Министерството за здравство.
На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 74.076 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 7.963 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.123 граѓани. Во државата вкупно вакцина и ревакцина примиле 92.253 граѓани. Со последните бројки 25% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
Министерството за здравство апелира до граѓаните…

Read More

Продолжен празничен викенд

Продолжен празничен викенд

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РСМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 30 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија. 03 мај (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од православна вероисповед во Република Северна…

Read More

Филипче се пишмани и најави набавка на вакцини од Србија (ВИДЕО)

Филипче се пишмани и најави набавка на вакцини од Србија (ВИДЕО)

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека денес во рамки на посетата на соседна Србија и Институтот Торлак, се сретнал со министерот за здравство на Р. Србија, Златибор Лончар. Разговарале и договориле соработка во повеќе области, но најважен е договорот со Институтот Торлак со кој е договорено да биде наш стратешки партнер што се однесува на набавка на вакцините во периодот кој е пред нас. Многу е веројатно дека оваа пандемија…

Read More

Границата со Грција за сега останува затворена за македонските граѓани

Границата со Грција за сега останува затворена за македонските граѓани

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Македонија.
За нив, владата во Грција ја продолжи забраната до 26 април, јавуваат грчките медиуми.
Засега во земјата ќе можат да патуваат државјани на членките на ЕУ, но и граѓани на Србија, Израел, Велика Британија, Обединетите Арапски Емирати и САД.
За нив нема да важи задолжителниот карантин при пристигнувањето.
Србите веќе ќе можат да влезат во Грција преку Бугарија со негативен ПЦР-тест или сертификат за…

Read More

На дното на Балканот: Трнливиот пат на Косово за обезбедување вакцини

На дното на Балканот: Трнливиот пат на Косово за обезбедување вакцини

Арбер Фетаху

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги ​​разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово. Високите бројки на заразени лица и смртни случаи се најдоа на насловните страници, но владините изјави дека обезбедиле стотици илјади дози вакцини беа полни со надеж, само уште да беа вистинити.
На 6 јануари 2021 година, поранешниот премиер на Косово, Авдулах Хоти, и министерот за здравство ја соопштија долго очекуваната…

Read More

3 милиони евра за спортските федерации од Владата

3 милиони евра за спортските федерации од Владата

Три милиони евра помош ќе добијат спортските федерации од Владата годинава како помош за справување со ковид кризата, беше одлучено на вчерашната седница.
– Владата ја донесе Одлуката за одобрување на 184,5 милиони денари, односно околу 3 милиони евра од Буџетот на Република Северна Македонија за 2021 година од програмите за ковид мерките за спортските федерации на кои им е издаден ваучер согласно Законот за спорт, со што се создаваат услови за непречено спроведување на нивните…

Read More

За 122 денари во март се зголемиле основните трошоци на едно семејство

За 122 денари во март се зголемиле основните трошоци на едно семејство

За 122 денари се зголемиле основните трошоци на едно четиричлено семејство во март во однос на јануари, а за 70 денари во однос на февруари, покажуваат најновите податоци на синдикалната кошничка што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија.
Минималните трошоци на едно четиричлено семејство, според пресметките на ССМ, во март изнесувале 33.772 денари. Од нив, речиси 42 проценти одат за храна и пијалоци, 32 проценти за подмирување на режиските трошоци, 7,4 проценти за превоз, 7,2…

Read More
1 2 3 4 10