МВР: Санкционирани над двеста возачи во земјава

МВР: Санкционирани над двеста возачи во земјава

Во текот на вчерашниот ден (18.09.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 223 возачи. Од нив, девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 117 возила ја пречекориле брзината во…

Read More

МОН: Со широка поддршка продолжува реформата на основното образование

МОН: Со широка поддршка продолжува реформата на основното образование

Реформата на основното образование ќе продолжи согласно предвидената динамика, затоа што ги дава очекуваните ефекти. Предизвици постојат и тие се надминуваат преку заеднички пристап, а во меѓувреме секоја добронамерна сугестија која би можела да го олесни спроведувањето и да ја подигне нејзината ефикасност и ефективност, е добредојдена.
Ова беше констатирано на денешната средба помеѓу највисоките претставници на Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и Самостојниот синдикат за образование, наука и култура, како…

Read More

Спречен нелегален внес на опрема за детектирање на метал, воени шлемови, револвери

Спречен нелегален внес на опрема за детектирање на метал, воени шлемови, револвери

Опрема за пронаоѓање злато и други метали, но и војнички шлемови и стари револвери кубури – антиквитети, се запленети на влез на граничниот премин Табановце од страна на царински службеници при спроведена детална контрола на возило со украински регистарски таблички, управувано од украински државјанин.
Во возилото во неколку торби и една кутија биле пронајдени три стандардни и еден мал детектор за метал, двоглед, седум војнички шлемови, мини стругалка, два стари револвери – кубури, една аукциска книга,…

Read More

Владата ќе носи одлука за поевтинување на над 50 прехранбени производи

Владата ќе носи одлука за поевтинување на над 50 прехранбени производи

Владата денеска на седница треба да донесе одлука со која ќе се намалат цените на над 50 прехранбени производи за најмалку 10 проценти.
Референтна цена за намалувањето на цените за 10 проценти е 1 август, а одлуката ќе биде во сила до крајот на ноември годинава.
Производите опфатени со одлуката во маркетите ќе бидат означени со гарантирана цена. -Многу повеќе од 50 производи се, околу 25 категории.
На листата се речиси сите прехранбени производи, од пекарската, млечната, месната…

Read More

Предизвиците на медиумите и новинарите во дигиталната ера

Како што се менува јавната сфера, државата, медиумите, интелектуалците и професионалците мора да се посветат на креирање нови политики и регулативи за да може професионалното новинарство да се соочи со и да ги надмине овие проблеми.
Автор: Зенел Мифтари
Предизвиците на медиумите и новинарите во дигиталната ера

Read More

Поскапуваат дел од нафтените деривати

Поскапуваат дел од нафтените деривати

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 денари за литар и со тоа ќе изнесува 90,50 денари за литар.
Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати ќе изнесува 92,50 денари  за литар.
Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 1,00 денар за литар, и со…

Read More

До крајот на месецот се очекуваат предлози за пензиите

До крајот на месецот се очекуваат предлози за пензиите

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска до крајот на месецот очекува конкретни предлози во однос на пензиите, со фокус на пензионерите со ниски месечни примања.
Таа денеска истакна дека работната група континуирано се состанува и оти во моментот се разгледуваат сите можности за ова прашање, нагласувајќи дека за утре е закажан состанок.
За 20 септември е најавен голем протест на пензионерите.
Одлуката за формирање на работната група беше донесена минатиот месец по состанокот на Тренчевска со…

Read More

Останува старата цена за сместување за студентите

Останува старата цена за сместување за студентите

Останува старата цена на трошоците за сместување и исхрана во студентските домови.
Нема да се реализира најавеното покачување на цената за сместување и исхрана на студентите во државните студентски домови во Скопје.
Државниот Студентски Дом „Скопје“ на седницата на Управен Одбор, денеска, донесе одлука да нема промена во цената.
Оваа одлука била донесена во координација со Министерството за образование и наука и министерот Јетон Шаќири, по реакцијата на студентите.
Наместо предвидените 3.945 денари, студентите ќе плаќаат 3.645 денари, исто…

Read More

МОН: Завршија градежните активности во 40 училишта

МОН: Завршија градежните активности во 40 училишта

Министерството за образование и наука информира дека се завршени градежните активности во 40 училишта каде во текот на летниот период се работеше на подобрување на санитетско – хигиенските услови и на пристапноста за учениците и лицата со попреченост.
-Во најголем дел од објектите кои беа опфатени, се изградија пристапни рампи и се адаптираа тоалети за ученици со посебни потреби. Некаде пак, се реконструираа постојните тоалети, подовите и воопшто внатрешноста на објектите, вклучително и училниците. Овие училишта…

Read More

Цените на производите повторно ќе се замрзнат

Цените на производите повторно ќе се замрзнат

Маркетите ги отстранија производите со акциски цени и повеќе нема промоции на продуктите. Со стапувањето на сила на владината одлука се забрануваат сите промотивни акции на прехранбени производи. Надлежните сметаат дека на овој начин се правеле манипулаци и со цените и се избегнува можноста за намалување на цените и нивно замрзнување.
Секој потрошувач од среда ќе има можност во супермаркет да купува по означена цена која нема да може да се зголемува воопшто, а утре на…

Read More
1 2 3 4 5 6 109