Од полноќ дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од полноќ дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) цената на бензините ќе се намали за 1,5 денари, а цената на дизелот ќе се зголеми за 0,5 денари, информира претседателот на РКЕ Марко Бислимоски.
Новите цени на нафтените деривати, како што кажа, се должат на фактот што во текот на изминатата недела за речиси два денари се зголеми курсот на доларот и достигна над 59 денари за еден долар.
Согласно новите цени што ќе…

Read More

Санкционирани над 140 возачи за брзо возење

Санкционирани над 140 возачи за брзо возење

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата вчера спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 143 возачи.
Од нив, 36 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Засилените акциски контроли продолжуваат и во…

Read More

Нема новозаболени кумановци од ковид-19

Нема новозаболени кумановци од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани се 66 нови случаи на КОВИД-19. Во Куманово нема новозаболени од коронавирусот. Во текот на изминатото деноноќие не е пријавено ниту едно починато лице.
Бројот на активни случаи во земјава изнесува 350, во Куманово 7.

Read More

Матурантите полагаат втор дел од државната матура

Матурантите полагаат втор дел од државната матура

Матурантите денеска полагаа втор дел од државната матура со тестот од екстерниот испит што го избираат. Од вкупно 15 899  кандидати, 14 320 се пријавиле за англиски јазик.
Математика полагаа 1231, германски јазик 118, триесет кандидати – за тестот по француски јазик, 10 за руски јазик, 15 полагаа филозофија и 100 кандидати беа пријавени за естетика.
Првиот испит – Мајчин јазик и литература (македонски, албански или турски), кој е задолжителен, го полагаа на 4 јуни.
Резултатите од двата…

Read More

Горивата повторно поскапуваат

Горивата повторно поскапуваат

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 1,50 ден/лит, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 3,00 ден/лит, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.
Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 111,50 денари, на ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 113,50, а на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 107,50 денари за литар.
За 2,50 денари поскапува и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и литар ќе чини 105 денари.
Се зголемува цената и на…

Read More

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, СЛОБОДАТА НА ИЗРАЗУВАЊЕ И ГОВОРОТ НА ОМРАЗА

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, СЛОБОДАТА НА ИЗРАЗУВАЊЕ И ГОВОРОТ НА ОМРАЗА

Отсега натаму можеби ќе се зборува за исчезнување на слободата на говор, но говорот на омраза никако не исчезнува.
Автор: Мирче Адамчевски
Војната во Украина, слободата на изразување и говорот на омраза

 

Read More

Еден нов случај на ковид-19 во Куманово

Еден нов случај на ковид-19 во Куманово

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани се 73 нови случаи на КОВИД-19, од нив едно новозаболено лице во Куманово .
Регистрирани сe 66 оздравени пациенти, а во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице од Скопје (92г) починато во болнички услови.
Бројот на активни случаи на ниво на државата изнесува 437.
Во Куманово само шест активни случаи на ковид -19.

Read More

Гордана Андреевска, управител на ТВ МТМ гостува во „СТАВ“

Гордана Андреевска, управител на ТВ МТМ гостува во „СТАВ“

Управителот на регионалната телевизија МТМ – Скопје, Гордана Андреевска вечерва гостува во емисијата „СТАВ“ на ТВ Плус.
Андреевска ќе зборува за актуелниот штрајк на регионалните и локалните електронски медиуми, за причините поради кои што се одлучија на гаснење на програмата и повлекување на новинарските екипи од прес-конференциите, за нивните барањата, но и дали здружението „Медиум објектив“ очекува поддршка од надлежните институции.
Емисијата започнува во 20 часот.

Read More

(ВИДЕО) ААВМУ со поддршка на здружението „Медиум објектив“

(ВИДЕО) ААВМУ со поддршка на здружението „Медиум објектив“

Доколку Владата е во можност да обезбеди дополнителна финансиска помош на локалните и регионалните медиуми за покривање на трошоците за надоместок на дозволата за емитување во 2022 година во висина од 50 проценти, Агенцијата да даде поддршка да се започне јавна дебата во врска со барањето за формирање фонд за медиуми се дел од заклучоците од седницата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) донесени едногласно од членовите на Советот.
Директорот на ААВМУ, Зоран…

Read More

Европа е непријател сама на себе во Украина

Откако Русија го нападна својот сосед на 24 февруари, таа доби повеќе од 50 милијарди евра од Европа, што е повеќе од десет пати повеќе од она што Западот ѝ го обезбеди на Украина во пари и во опрема. Ниту еден Европеец со здрав ум не треба да сака и понатаму продолжи да ја финансира војната на Путин.
Автор: Сајмон Џонсон
 
Европа е непријател сама на себе во Украина

Read More
1 2 3 4 5 6 73