Посебен режим на сообраќај во недела (17.09.2023) во Скопје

Посебен режим на сообраќај во недела (17.09.2023) во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека утре (17.09) со почеток во 08.00 часот поради одржување на атлетска трка ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим на подрачјето на град Скопје.
Трката ќе се одвива со следната траса на движење: стартно/целна позиција на ул.„Беласица“ пред трговскиот центар „Ист гејт мол“ , десно по бул.„Гоце Делчев“(десна коловозна лента),потоа повторно по бул.„Илинден“(десна коловозна лента) се до крстосница со ул.„МАНАПО“ и назад по истата коловозна лента.
Од тие причини Единицата…

Read More

ЦУК: Дваесет и шест пожари вчера во Македонија

ЦУК: Дваесет и шест пожари вчера во Македонија

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека вчера имало вкупно 26 пожари на отворено, од коишто се изгаснати 23, а три се се уште активни, според добиените известувања до утрово во Секторот за операции и координација во ЦУК. Од трите активни пожари, два се во Општина Долнени, с.Црнилиште – два крака кај с.Долгаец – Стровија (каде што гори шума) и во Општина Чашка, меѓу с.Ореше и с.Богомила (каде што гори дабова шума и габер).

Read More

МОН: Студентите да ги подигнат наменските платежни картички за субвенциониран оброк

МОН: Студентите да ги подигнат наменските платежни картички за субвенциониран оброк

Студентите од втора и повисоките години на студии кои аплицирале и ги исполниле условите за субвенциониран студентски оброк, за што добиле потврда од Министерството за образование и наука, заради остварување на правото, како следен чекор имаат обврска задолжително да се регистрираат на активната онлајн платформа на Шпаркасе Банка и да ги ажурираат своите податоци на https://netbanking.mk/studentPortal. 
Потоа, ќе добијат информација преку СМС за точното време (најрано 24 часа од моментот на ажурирањето на податоците) и место за…

Read More

Еуросупер БС-98 од ноќеска поскап за 2 денари

Еуросупер БС-98 од ноќеска поскап за 2 денари

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 98 од ноќеска на полноќ поскапува за два денари за литар, а цените на другите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,44 отсто.
Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе изнасува 92,5 денари за литар. ЕУРОСУПЕР БС – 95 и понатаму ќе се продава за  90 денари за литар,…

Read More

МВР: Санкционирани над двеста возачи во земјава

МВР: Санкционирани над двеста возачи во земјава

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.09.2023) спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 227 возачи. Од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле дури со 70 километри на час над дозволеното. Притоа, 91 возило ја пречекориле брзината во населено…

Read More

Министерството за одбрана со јавен оглас за прием на сто и педесет професионални војници

Министерството за одбрана со јавен оглас за прием на сто и педесет професионални војници

Министерството за одбрана денеска го објави Јавниот оглас за прием на 150 професионални војници на служба во Армијата на Република Северна Македонија.
Рокот за пријавување на кандидатите е 15 денаMini вклучувајќи го и денот на објава.
Условите за пријавување на лицата на јавниот оглас се следни:
– да се државјани на Република Северна Македонија;
– да се полнолетни;
– да имаат завршено најмалку средно образование;
– да не се постари од 25 години на денот на завршување на огласот за прием…

Read More

Ковачевски: Цените на намирниците од први август најверојатно ќе бидат репер за претстојното поевтинување

Ковачевски: Цените на намирниците од први август најверојатно ќе бидат репер за претстојното поевтинување

Цените кои намирниците ги имале на први август најверојатно ќе бидат репер, односно ќе се земат како референтни за претстојното поевтинување на повеќе од 50 основни прехранбени производи. Поскапувањата, најголем дел од нив, уследиле по тој датум, рече премиерот Димитар Ковачевски, но како што додаде, предвид ќе се земат и други елементи.
Одлуката за замрзнување на цените треба да биде донесена на редовната владина седница во вторник.

Read More

Кинеските инвестиции на Балканот: Неопходни, но и сомнителни

Инсистирањето на мешање на политичките и финансиските услови за добивање на кредити од ЕУ за инфраструктурни проекти, придонесува во оддалечување на балканските земји од ЕУ.
Автор: Соња Стојадиновиќ
 
Кинеските инвестиции на Балканот: Неопходни, но и сомнителни

Read More

Зголемениот ризик од ослабената Русија.

Откако Евгениј Пригожин и неговата група „Вагнер“ го прекинаа својот поход кон Москва, војната во Украина навлезе во нова опасна фаза. Крајот на она што се случува е блиску, а што и да се случи на бојното поле исто така ќе ја одреди и иднината на внатрешната политика на Русија.
Автор: Јошка Фишер
ЗГОЛЕМЕНИОТ РИЗИК ОД ОСЛАБЕНАТА РУСИЈА

Read More

Жените имаат сè помалку пристап до медиумите во Србија

Жените имаат сè помалку пристап до медиумите во Србија

Значително повисоката застапеност на мажите како извор на информации и како интервјуирани лица споредено со жените е континуирана медиумска практика во Србија, која е забележана во сите спроведени анализи и следење на состојбата во медиумите од 1996 година па сè до најновата во 2022 година.
Автор: Проф. д-р Дубравка Валиќ Недељковиќ
 
Жените имаат сè помалку пристап до медиумите во Србија

Read More
1 4 5 6 7 8 109