Спасовски: Пресечен меѓународен канал за шверцување дрога

Спасовски: Пресечен меѓународен канал за шверцување дрога

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информираше за акцијата на МВР, во која бил пресечен меѓународен канал за шверцување и неовластена трговија со дрога и прекурсори. Во акцијата која што се случи завчера во Куманово и Скопје, беа приведени 10 лица, помеѓу кои тројца службеници на МВР и петмина службеници на Царинската управа. Лицата се на возраст од 35 до 53 години. Петмина се од Куманово, четворица од Скопје и еден од тетовско.
Деветмината се сомничат…

Read More

Просечната бруто -плата во октомври 43.557 денари

Просечната бруто -плата во октомври 43.557 денари

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во октомври 2021 година, изнесува 43.557 денари.
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во октомври 2021 година, во однос на октомври 2020 година, изнесува 104.6.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: други услужни дејности (11.9 %), објекти за сместување и сервисни дејности со храна (10.4 %) и информации и комуникации (10.3…

Read More

Санкционирани 167 возачи за брзо возење

Санкционирани 167 возачи за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, санкционираше  167 возачи.
Од нив седум возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 75 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 92 надвор од населено место, информира МВР.

Read More

Се намалува бројот на новозаболени од Ковид-19 во државата

Се намалува бројот на новозаболени од Ковид-19 во државата

Намалување од 8 % на новозаболени лица од ковид-19 во државата ( со 1.922 нови позитивни случаи од 32 градови ) во однос на минатата недела регистрира Институтот за јавно здравје.
Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 36 реинфекции, што е за 38,5% повеќе во однос на претходната недела.
Изминатава недела регистрирани се 66 смртни случаи од 22 градови, а најголем дел од нив се од Скопје. Од починатите најголем дел припаѓаат на возрасната група…

Read More

Три причини за задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Три причини за задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Кристијан Фидановски

Со оглед на деветкратно поголемиот ризик од хоспитализација, секој своеволно невакциниран граѓанин би требало да ги обесштети даночните обврзници за потенцијалната штета врз државниот буџет од неговата одлука да не се вакцинира.
 
Вакцините против КОВИД-19 спасуваат животи. Според научните проценки, кои велат дека секои 100,000 вакцинирани луѓе значат 750 помалку смртни случаи, испаѓа дека досега вакцинираните 830 илјади лица во Македонија спасиле околу 6,200 (свои и туѓи) човечки животи.
Сепак, значителен (иако веќе одамна малцински) дел од граѓаните остануваат…

Read More

Османи: До средината на јануари ќе се пополнат испразнетите амбасадорски места

Османи: До средината на јануари ќе се пополнат испразнетите амбасадорски места

Министерот за надворешни работи Бујар Османи очекува до средината на јануари да бидат пополнети сите испразнети амбасадорски места. Решенијата за овие амбасадорски места се надева дека ќе бидат готови веднаш по формирањето на новата влада.
Напомена дека ќе бидат пополнети не само амбасадорското место во Софија, туку и сите останати.
Најави дека деновиве треба да бидат пополнети амбасадорските места во Индија, Италија, Русија и Австрија.

Read More

Недела неработен ден од 1-ви јануари

Недела неработен ден од 1-ви јануари

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците го усвоија Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи со кои недела станува ден на неделен одмор. Тие треба да почнат да се применуваат од 1 јануари.
Измените предвидуваат за 50 проценти поголема дневница и слободен ден за тие што ќе работат во недела, а се дел од овие дејности. За 100 отсто поголема дневница и слободен ден се предвидува за оние работници кои ќе…

Read More

Цените на бензините и дизелот остануваат исти

Цените на бензините и дизелот остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,25 % во однос на Одлуката од 13-ти месецов.
Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ не се менуваат, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за 0,50 денари/литар.
Малопродажната цена на Мазутот се намалува за 0,189 денар/килограм и сега ќе изнесува 39,864 ден/кг.
Од 21.12.2021…

Read More

По Шекеринска, и Царовска најави заминување од Владата

По Шекеринска, и Царовска најави заминување од Владата

Министерката за образование Мила Царовска најави дека нема да биде дел од новата влада на идниот премиер Димитар Ковачевски.
-Во изминатите пет години заедно со мојот тим навистина испорачавме политики во интерес на граѓаните. Јас продолжувам да се борам и да се застапувам за истите вредности и за истите политики и навистина верувам во капацитетот и силата на државата, како и во силата на жените и младите, рече Царовска.
Минатата недела и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска…

Read More

Неработен 21 декември, Ден на настава на турски јазик

Неработен 21 декември, Ден на настава на турски јазик

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците 21 декември 2021 година (вторник), Денот на настава на турски јазик е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница.
Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на турската заедница им го честита Денот на наставата на турски јазик.

Read More
1 2 3 4 5 42