Вакцините на АстраЗенека пристигнуваат во недела

Вакцините на АстраЗенека пристигнуваат во недела

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првите вакцини преку КОВАКС системот ќе пристигнат в недела.
-Оваа недела на 28 март, во 07:55 часот во Скопје пристига првата пратка од 24.000 вакцини на Астра Зенека преку Ковакс системот, напиша Филипче на Фејсбук.

Read More

„Плус инфо“ објавува дека Скопје за викендов ќе се испразни – сите на вакцинација во Белград

„Плус инфо“ објавува дека Скопје за викендов ќе се испразни – сите на вакцинација во Белград

Министерство за здравсто вели дека нема никаква пречка тие да се вакцинираат во било која друга земја, ако добијат уредна потврда.
Голем број македонски граѓани кои добиле термини да ја примат вакцината „АстраЗенека“, викендов во Србија, веќе почнуваат да се организираат за групно заминување во Белград, објавија дел од медиумите.
Вакцинацијата ќе се врши само со „АстраЗенека“, во просториите на Белградскиот саем, а од нашето Министерство за здравсто објавиле дека нема никаква пречка тие да се вакцинираат…

Read More

Црна Гора и вакцинацијата против КОВИД-19: Боже, дај ни здравје

Црна Гора и вакцинацијата против КОВИД-19: Боже, дај ни здравје

Даниела Вукчевиќ

Многу одамна, мега популарната регионална звезда Лепа Брена во една од своите песни ја отпеа „Дај Боже, здравје и радост“. Иако поминаа повеќе од три децении од овој хит, овој рефрен е особено актуелен денес.
Не постојат многу параметри според кои една земја со нешто повеќе од половина милион жители, како што е Црна Гора, може да се спореди со многу пати понаселени земји. Затоа, секој успех на жителите на Црна Гора, вклучително и спортистите,…

Read More

Автостоперски водич низ Балканот: посебно издание – Македонија

Автостоперски водич низ Балканот: посебно издание – Македонија

Горан Јанев

Нашите политички елити проектираат етнички поделено општество. Преку етничките гласови се дограбуваат до власт и потоа располагаат со општествените ресурси и тргуваат со влијание. Ние, граѓаните потоа сме претворени во нивни клиенти. Парадоксално, за свои пари, со свои гласови, ги носиме на власт, и потоа тие од позиција на моќ ни фрлаат трошки, вработувања, тендери, дозволи, позиции…
Фикција или релност, привид или вистина, не може така лесно да се каже што е што на Балканов. Апсурдно…

Read More

Божин Павловски: Мора ли годинава Македонците да одат во мајчината за да дојдат кротки Северномакедонци или не мора?

Божин Павловски: Мора ли годинава Македонците да одат во мајчината за да дојдат кротки Северномакедонци или не мора?

Со многу горчина и иронија академикот Божин Павловски ја портретира иднината на Македонија. Без многу оптимизам. Прецизно и јасно, како и во неговите 22 романи. Тој веќе 60 години учествува во општествениот и културниот живот на својот народ. И во неговиот последен роман насловен „На пат за Ахасферија“ пишува за тој народ, но овојпат за неговото исчезнување. Видовме како заврши авантурата на Груевски, оваа година е пресудна за експериментот на Заев, вели тој.
Академикот Божин Павловски…

Read More

Тивкото згаснување на финансиската поддршка за македонската литература

Тивкото згаснување на финансиската поддршка за македонската литература

Филип Клетников

Недоследности и незадоволство ќе ја пратат секоја годишна програма, најмногу затоа што средствата се мали во однос на интересот. Но тоа не смее да биде изговор за некои недозволиви пропусти и нивно провлекување (и не дај боже, продлабочување!) од година во година.
Пред нас е уште една годишна програма за, како што гласи официјалната формулација „финансирање проекти од национален интерес во културата“. Коефициентот на апсурдност во Годишната програма е доста висок. Секако, не говорам за онаа егзистенцијална…

Read More

Спасовски со увид на полициски пунктови

Спасовски со увид на полициски пунктови

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски направи увид на неколку полициски пунктови во Скопје по стартот на спроведувањето на новодонесената мерка за ограничување на движењето со времетрање од 22.00 часот до 05.00 часот, според одлуката на Владата.
„Ова е неопходен чекор препорачан од здравствените фактори, а во интерес на поединечното и јавно здравје, и повеќе од сигурен сум дека сите заедно ќе успееме да ги пребродиме и овие околности што ни ги наметнува пандемијата со ковид-…

Read More

Кривопаланчани бараат полицискиот час за нив да биде од 19 часот

Кривопаланчани бараат полицискиот час за нив да биде од 19 часот

Општинскиот кризен штаб од Крива Паланка бара полицискиот час да започнува од 19 часот, наместо од 22 часот. Ова барање е упатено до Централниот кризен штаб поради алармантната состојба во општината и се поголемиот број на новозаболени.
Донесена е и препорака ОВР Крива Паланка да продолжи со редовни контроли со физичко присуство кај заболените и изолирани лица, а не селективно, и да постапуват поригорозно во однос на изрекување на рестриктивни казнени мерки за непочитувачите на забраната…

Read More

Судовите во Хрватска бесрамно ги штитат злоставувачите – особено оние на позиции на моќ

Судовите во Хрватска бесрамно ги штитат злоставувачите – особено оние на позиции на моќ

Бојана Губерац

Случајот со Мара Томашевиќ, кој ги окупираше медиумите во последните години, живописно прикажува како хрватското правосудство, и покрај неодамнешните победи на граѓанскиот сектор, продолжува да ги штити сторителите – особено оние на позициите на моќ. Сепак, проблемот со насилството врз жените во Хрватска е многу подлабок и се темели на патријархалните обрасци кои, извесно е дека тешко се решаваат.
Така ви е тоа во бракот
„Така ви е тоа во бракот“ е една од најсрамните реченици изговорени во јавниот простор од…

Read More

Полициски час од утре од 22:00 до 05:00 часот

Полициски час од утре од 22:00 до 05:00 часот

На денешната седница на Владата донесена е одлука за забрана за движење на населението и на возилата од јавен превоз на територијата на Република Северна Македонија, во временски период од 22:00  до 05:00 часот наредниот ден, почнувајќи од 10 март (среда) до 22 март 2021 година (понеделник).
Одлуката за забрана за движење не важи за патниците што доаѓаат или заминуваат од меѓународните аеродроми, кои за време на полицискиот час како дозвола за движење, ќе им се…

Read More
1 2 3 4 5 10