Попишани 711.418 лица, а од странство 193.054

Попишани 711.418 лица, а од странство 193.054

Вкупно 711.418 лица, 221.268 домаќинства и 297.085 станови се попишани заклучно до 20 часот вчера, објави Државниот завод за статистика. Од друга страна 193.054 македонски државјани кои живеат во странство или таму имаат времен престој се самопопишале преку интернет апликацијата почнувајќи од април годинава па заклучно со вчера. Пописот на населението, домаќинствата и становите во земјава започна на 5 септември и ќе трае до 30 септември.
Во април пописот беше одложен за овој месец поради тогашниот…

Read More

МВР: Санкционирани 335 возачи во државата

МВР: Санкционирани 335 возачи во државата

МВР во текот на вчерашниот ден спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 335 возачи.
Од нив, 20 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 178 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 157 надвор…

Read More

МВР во акција за заплена на дрога вредна 100.000 евра

МВР во акција за заплена на дрога вредна 100.000 евра

МВР информира дека во заедничка координирана акција на територијата на СР Германија на почетокот на септември 2021 година, по интензивна меѓународна соработка помеѓу Оддел за организиран и сериозен криминал при МВР и надлежните германски служби за борба против недозволена трговија со дрога, реализиран е случај на недозволена трговија со дрога, при што е запленета поголема количина на марихуана, со висок квалитет во вредност над 100.000 евра.
При тоа од страна на надлежните германски служби за борба против…

Read More

ДЗС: Попишани вкупно 618.120 лица, 191.839 домаќинства и 257.099 станови

ДЗС: Попишани вкупно 618.120 лица, 191.839 домаќинства и 257.099 станови

Вкупно 618.120 лица, 191.839 домаќинства и 257.099 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.
Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 192.827 лица.
Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

Read More

МЗ: Вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани

МЗ: Вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 763.965 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.411.735 дози вакцини, а ревакцинирани се 647.769 граѓани.
Со последните бројки 55% од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина и 30% од населението над 18-39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.
Граѓаните без закажан термин се…

Read More

ССМ: Трошоците на четиричлено семејство во август зголемени за 214 денари

ССМ: Трошоците на четиричлено семејство во август зголемени за 214 денари

Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули, покажуваат податоците од најновата синдикална кошница што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија.
Според овие податоци, во август на едно четиричлено семејство за да ги покрие основните потреби му требале 34.342 денари, а доколку во семејството има барем еден ученик, тогаш трошоците се зголемуваат најмалку за осум илјади денари или во тој случај синдикалната кошница би изнесувала…

Read More

МОН: Преку новите политики на стипендирање студенти обезбедуваме зголемена финансиска поддршка и за младите од регионот со потекло од РСМ

МОН:  Преку новите политики на стипендирање студенти обезбедуваме зголемена финансиска поддршка и за младите од регионот со потекло од РСМ

Политиките за стипендирање кои ги спроведува Министерството за образование и наука оваа година се ревидирани и значително унапредени во насока на обезбедување поголема поддршка од досегашната и тоа на што поголем број студенти. Воведени се низа нови типови на стипендии, а воедно зголемен е износот на речиси сите категории кои досега се доделуваа, вклучително и за студентите од регионот кои имаат потекло од Република Северна Македонија и сакаат да студираат тука.
Министерството за образование и наука…

Read More

Над петстотини илјади граѓани попишани досега

Над петстотини илјади граѓани попишани досега

„Пописот се одвива со посакуваниот интензитет, нормално, без никакви застои и без никакви проблеми“, вели директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски.
Попишувачите им даваат втора шанса на оние коишто не сакаат да е вклучат во статистичката операција. Со нив се разговара и попишувачките тимови ги убедуваат дека треба да се попишат.
„Сè уште не применуваме никакви санкции и се надеваме дека тоа нема да се случи до крајот на попишувањето, односно дека ќе успееме да ги убедиме тие луѓе…

Read More

Нови возила за Одделот за организиран и сериозен криминал

Нови возила за Одделот за организиран и сериозен криминал

Заменик министерот за внатрешни работи на Република Чешка Јиржи Новачек на министерот Оливер Спасовски денеска му ја врачи донацијата- возила наменети за Одделот за организиран и сериозен криминал, кои ќе помогнат за уште подобри резултати на оваа организациона единица. Овие возила се набавени по пат на спроведување на постапка за јавна набавка на возила, а со наменски добиени средства со донација од страна на Република Чешка, при што се набавени неколку видови на возила за…

Read More

Санкционирани 21 возачи во Куманово

Санкционирани 21 возачи во Куманово

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Куманово вчера од 20 часот до полноќ, спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 21 возачи. Засилените  сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и зедно да придонесеме за посигурни патишта, се вели во соопштението од полицијата.

Read More
1 2 3 27