Без вода повеќе локации низ Куманово

Без вода повеќе локации низ Куманово

Проблемот со водоснабдувањето во Куманово продолжува. Кумановци се револтирани што немаат вода на  овие високи температури додека надлежните претпријатија си ја префрлаат топката. Повеќе од десетина дена жителите на Пчински пат и околните улици немаат вода за пиење. Чешмите во нивните домови секнуваат во текот на денот, а доцна навечер водата доаѓа но притисокот е многу слаб. Велат ноќе дежураат и ја чекаат водата за да ја вклучат машината за перење на алишта и да…

Read More

Кумановци ќе го искористат продолжениот викенд за Илинден

Кумановци ќе го искористат продолжениот викенд за Илинден

Кумановци ќе го искористат продолжениот викенд за Втори август и ќе заминат во соседните градови или држави. Голем дел од граѓаните, велат дека Илинден ќе го прослават надвор од Република Македонија, други пак со своите пријатели ќе одат на излет, а дел од повозрасните граѓани, празникот ќе го поминат во домашна атмосфера. Како најголема причина за нивната одлука да останат дома за Втори август го наведуваат топлото време и препораката од докторите да не излегуваат…

Read More

„Гласот на селото“ бара одговорност за поморот на риби во Пчиња

„Гласот на селото“ бара одговорност за поморот на риби во Пчиња

Здружението „Гласот на селото“, бара одговорност од надлежните институции за минатонеделната еколошка катастрофа во реката Пчиња, во близина на село Орашац, кога беа затруени околу три тони риби.
-Бараме од надлежните институции, особено од Јавниот обвинител во Куманово, да го испитаат овој случај до крај, да се изврши проценка од страна на комисијата за проценка на штети, се со цел да се надомести истата преку порибување на реката Пчиња и чистење на загадениот локалитет, стои во…

Read More

Зачестените убиства, резултат на агресија и кризата во општеството

Зачестените убиства, резултат на агресија и кризата во општеството

Двете убиства кои се случија во последните две недели ги потресоа кумановци и внесоа страв во секојдневното живеење. Се полесно се посега по огнено оружје за расчистување на сметките наместо да се користат цивилизирани форми за решавање на проблемите. Полицијата работи на расветлување на убиствата во Куманово кои се резултат на зголемена агресивност и нарушени општествени вредности. Поради неодамнешните вооружени дејствиа во населбата „Тоде Мендол“ кои ја потресоа пошироката јавност и убиствата кои се случија…

Read More

На пензионерите им недостигаат клубови

На пензионерите им недостигаат клубови

На кумановските пензионери им недостигаат клубови, во делови на градот каде што живее поголема концентрација на повозрасни лица. Во клубовите кои што сега ги поседува Здружението на пензионери од Куманово, овие лица слободното време го користат за дружба и играње друштвени игри. Пензионерите планираат да отворат вакви простории и во населбата Гоце Делчев, Долно Којнаре, Игор Тричковиќ и Умин Дол.
-Здружение на пензионери во својата агенда посветуваше постојано внимание на проширување на мрежата на клубови на…

Read More

Социјалдемократите даруваа крв

Социјалдемократите даруваа крв

Општинската организација на СДСМ во просториите на партискиот штаб денеска организираше крводарителска акција, која што е дел од редовните програмски активности. Во акцијата која што е 23-та по ред се вклучија членови, активисти и симпатизери на СДСМ, како и бројни граѓани.
-Од 2007 година СДСМ два пати годишно во март и при крај на јули организира крводарителски акции кои што се многу успешни. На акциите  се собираат од 80 до 120 крвни единици, со што потврдуваме…

Read More

Жителите на Романовце го блокираа приодот кон селото – бараат асфалтирање на патот

Жителите на Романовце го блокираа приодот кон селото – бараат асфалтирање на патот

Патот кој води кон Романовце, во близина на автопатот Куманово – Скопје, денеска беше блокиран од револтирани жители кои бараат поставување на асфалтен слој на влезот од селото. Според, претседателот на месната заедница Орхан Ахмети, најголемиот проблем настанува во зимските периоди, кога возењето е отежнато, а возачите ги оштетуваат своите автомобили и го загрозуваат сопствениот живот. Кога врне дожд, на одредени места се собира вода, па еден од главните патишта кои водат кон селото е…

Read More

Медицински екипи вршат дезинфекција на вагони

Медицински екипи вршат дезинфекција на вагони

Центарот за јавно здравје викендов започна со дезинфекција на вагоните во кои се превезуваат мигрантите на железничката станица во Куманово и граничниот премин Табановце. Медицинските екипи секоја вечер дезинфицираат  три до четири вагони со вкупна површина од околу 200 метри квадратни. Здравствените тимови функционираат на повик од страна на вработените во железничкиот сообраќај.
– Со оглед на тоа што бројот на мигрантите е релативно голем се организира превоз кој се врши во најголем дел со железнички…

Read More

Две сообраќајни несреќи за 12 часа

Две сообраќајни несреќи за 12 часа

28 годишно момче од селото Лојане, липковско е повредено во сообраќајна несреќа што се случи утрово на улицата „Железничка“ во близина на касарната „Боро Менков“. Според информациите од Секторот за внатрешни работи до сообраќајката дошло поради непрописно свртување од главната улица кон споредна. Конкретно, возачот  на автомобил марка „голф 3“  со иницијали Љ.М. движејќи се од центарот на градот кон периферијата се обидел да сврти лево,  притоа не давајќи му предност на такси возилото што…

Read More

Започнаа уписите во средните училишта

Започнаа уписите во средните училишта

Од денеска стартуваше првиот уписниот рок во сите средни училишта во градот кој ќе продолжи и утре. Учениците се најзаинтересирани за Гиманзијата „Гоце Делчев“ каде до 12 часот беа поднесени околу 210 апликации за упис. Денеска најмал интерес има за земјоделското училиште „Киро Бурназ“ каде пријалиле 30 кандидати, но се очекуваат поголем број на ученици во текот на утрешниот ден.
-Доаѓам од ОУ „Кочо Рацин“ и се одлучив за Гимназија бидејќи мислам дека е добро училиште,…

Read More
1 375 376 377 378 379 403