Укшини бара оставка од Стојковски

Укшини бара оставка од Стојковски

„Куманово ќе има проблем со вода, се додека Горан Стојковски е директор на јавното претпријатие „Водовод“, тврдат од Кумановско-липковско поле. Затоа бараат тој да си поднесе оставка, а тие ветуваат дека проблемот со водоснабдувањето на градот ќе се реши за 5 дена.
-Нека поднесе оставка за максимум пет дена проблемот со вода ќе се реши,  бидејќи новиот директор најверојатно ќе менаџира поубаво. Јас потенцирам доколку за 24 часа Горан Стојковски поднесе оставка Куманово ќе си има…

Read More

Почнува примената на поливалентни вакцини

Почнува примената на поливалентни вакцини

Новороденчињата и бебињата од два и пет месечна возраст со само едно боцкање ќе ги добиваат вакцините за дифтерија, тетанус, црна кашлица, детска парализа, жолтица од тип Б, и хемофилус инфлуенца кој предизвикува мененгитис. Сите деца кои веќе се вакцинирани или се на средина од имунизацијата, следните дози на ревакцинации ќе ги добијат со примање на новите поливалентни вакцини.
– Тимовите за имунизација при Здравствен дом Куманово во петокот набавија шествалентни вакцини и веќе од денеска…

Read More

Продолжуваат ископувањата на локалитетот Градиште

Продолжуваат ископувањата на локалитетот Градиште

Продолжуваат археолошките ископувања на локалитетот Градиште во близина на селото Младо Нагоричане, поточно покрај магистралниот пат Куманово-Крива Паланка. Истражувањата кои започнаа минатата година со финансиска поддршка на Министерството за култура, покажаа дека се работи за многу значaен и интересен локалитет, кој што е прв од ваков вид во регионот. Според археолозите се работи за град од раноантичкиот период односно од 4-ти или 3-ти век пред новата ера. Градот имал свои издигнувања и падови, но најголемото…

Read More

Во Пелинце се одбележа Илинден

Во Пелинце се одбележа Илинден

Со пригодна свеченост во Пелинце, се одбележа 71 година од Првото заседание на АСНОМ и 112 години од Илинденското востание. Пред меморијалниот центар, цвеќе положија делегации од Собранието, Владата, кабинетот на претседателот, генралштабот, Сојузот на борци, општините Куманово, Старо Нагоричане, Град Скопје, претставници од СДСМ, ВМРО ДПМНЕ и останатите политички партии, како и бројни граѓани.
Пред присутните се обрати претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, кој истакна дека Илинден е најголемото што и се случило на Македонија…

Read More

КУД „Ѓоко Симоновски“ за Илинден во Петралица

КУД „Ѓоко Симоновски“ за Илинден во Петралица

По повод 2-ри август, Илинден, КУД „Ѓоко Симоновски“, при Здружението на пензионери, со едночасовна програма ќе настапи на манифестацијата, која што ја организира црковен при село Петралица, во општина Ранковце. Пред тамошната публика кумановските пензионери ќе се претстават со хор, солисти, дуети, и фолклор.
-Неуморни сме на други места каде што учествуваме, на републички, регионални ревии, велат идат кумановци, тие се како шлаг на торта, заради тоа што ние сме едно од најдобрите здруженија, единствени што…

Read More

Во државата ќе се одбележат двата Илиндена

Во државата ќе се одбележат двата Илиндена

Државата утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена, односно 112 години од почетокот на Илинденското востание, и 71 година  од Првото заседание на АСНОМ.
По тој повод на свечената манифестација во Меморијалниот комплекс АСНОМ во Пелинце, ќе присуствува претседателот на Собранието, Трајко Вељановски.
Манифестацијата е закажана за 10 часот, но од Министерството за внатрешни работи апелираат граѓаните кои што ќе присуствуваат на настанот во Меморијалниот центар да пристигнат до 09,00 часот, бидејки поради присуство на ВИП гостите…

Read More

Кумановци без вода – политиката продолжува

Кумановци без вода – политиката продолжува

Поголемиот дел на град Куманово, утринава од 10 часот остана без вода. Денеска, освен високите, со недостиг на вода се соочуваат и средните зони на градот. Директорот на „Водовод“, Горан Стојковски, изјави дека е прекинат дотурот на сирова вода по бајпасот, а од „Водостопанство“ нема добиено никаков одговор за тоа што навистина се случува.
– Последна информација што ја имаме од страна на Кумановско-липковското поле е од 30-ти јули, дека имаат дефект и дека работат на…

Read More

Истрели од огнено оружје ги разбудија кумановци

Истрели од огнено оружје ги разбудија кумановци

Звук од истрели од огнено оружје и утринава ги разбуди кумановци. Според кажувањата на граѓаните, првите истрели се слушнале околу 6 часот утринава во близина на липковскиот регион, а истите траеле до 07:30 часот. Македонските медиуми и портали првично објавија дека станува збор за антитерористичка акција и дека се работи на сузбивање на напаѓачката група.
Сеќавањето од вооружената престрелка на 9-ти и 10-ти мај, како и неизвесноста за моменталните случувања, ги вознемирија кумановци, па поради тоа…

Read More

Се одржа „Бдеење на кокински мугри“

Се одржа „Бдеење на кокински мугри“

На мегалитската опсерваторија Кокино, рано утринава се одржа традиционалната манифестација насловената „Бдеење на кокински мугри“.
Приказната за Кокино пред присутните ја раскажа актерот Тихомир Стојановски, кој наведе дека настанот е реконструкција на паганскиот обред,кој што симболизира славење на светото спојување на небото и земјата.
Имено праисториските жители го практикувале обредот за циклично обновување на природата, со што всушност се поклонувале на небеското божество Сонцето и големата божица Мајка.
Манифестацијата со своето присуство ја збогатија и поети од Друштвото…

Read More

Финансиска помош за семејствата на загинатите полицајци

Финансиска помош за семејствата на загинатите полицајци

Грант од 90.000 денари ќе добијат семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили во полициската акција, која што се случи на 9-ти и 10-ти мај во Куманово. Хуманитарната организација „Мајка“, во соработка со Општина Куманово, има за цел во пресред на големиот македонски празник, 2-ри август, да им одаде почит на загинатите бранители, но и на некој начин да им олесни на нивните семејства.
Од хуманитарната организација Мајка, која постои од 1992 година истакнаа дека со…

Read More
1 374 375 376 377 378 403