Угинат крупен добиток од „шушкавец“ во липковско Гошинце

Угинат крупен добиток  од  „шушкавец“ во липковско Гошинце

Заразна болест „шушкавец “се појави во липковското село Гошинце. Неколку домашни животни веќе угинале, а не се знае дали и колку други се заразени.  Според информациите од Регионалниот центар за управување со кризи станува збор за шест животни – крупен добиток. Случајот вчера го пријавил Исмаил Авни, жител на Гошинце во Центарот без да прецизира која е причината за појавата на оваа заразна болест бидејќи досега не ги користеле услугите на ветеринарните служби за лекување…

Read More

Бесплатна бања и викенд за пензионерите

Бесплатна бања и викенд за пензионерите

Седумдесетина пензионери од Куманово бесплатно ќе престојуваат во Катлановска Бања во текот на септември и октомври. Освен бањско – климатската рекреација од оваа година се воведува и бесплатен викенд во Дојран кој ќе го искористат дваесетина пензионери. Веќе пет години по ред Владата на РМ го спроведува  овој проект, а одзивот  на пензионерите е масовен, велат од фондот на Пензиско и инвалидско осигурување на Куманово.
Кандидатите кои аплицираат за користење на оваа мерка се селектираат од…

Read More

Татко и син од Штип одгледувале „канабис сатива“

Татко и син од Штип  одгледувале „канабис сатива“

71 насад од растението „канабис сатива“ со висина и над два метра  откри полицијата во кратовското село Татомир. Марихуаната ја одгледувале  штипјани, татко и син, а текот на неделата  насадите биле полевани по неколку пати.  Заедно со откорнатото растение, полицијата одзела и пластични канти, гумени црева, шишиња со течност за прехрана на насадите и шприцеви. Повозрасниот  59 годишен жител на Штип е приведен во заседа, информираат од СВР Куманово
-По претходно добиено оперативно сознание дека лицето…

Read More

Запишани помалку првачиња од лани

Запишани помалку првачиња од лани

364 деца се уште не се запишани во прво одделение и покрај тоа што фигурираат во списоците кои што надлежните органи ги имаат доставено до кумановските основни училишта. Од Секторот за образование очекуваат дека бројката ќе се намали со оглед на тоа што запишувањето на учениците трае до почетокот на учебната година, а во изолирани случаи и после тоа. Дел од причините за намалување на бројката на првачињата се отселувањето на населението од градот или…

Read More

Перформанс на ЦИД по повод Светскиот ден на младите

Перформанс на ЦИД по повод Светскиот ден на младите

Четириесетина млади волонтери од Центраот за интеркултурен дијалог изведоа перформанс на градскиот плоштад по повод Светскиот ден на младите преку кој ги претставија проблемите кои ги засегаат, а тоа се нееднаквоста, сиромаштијата и климатските промени. Настанот е организиран од невладината организација во соработка со српски и албански здруженија, а има за  цел да ја подигне свеста кај младите за пронаоѓање на решение за овие проблеми.
– Би сакала да ја искористам оваа прилика да ги повикам…

Read More

Се поставуваат монтажни објекти за бегалците во Табановце

Се поставуваат монтажни објекти за бегалците во Табановце

Започна поставувањето на шесте монтажни објекти на железничката станица Табановце наменети за бегалците. Секој од нив зафаќа по 18 метри квадратни површина, а се донација од УНХЦР. Според секретарот на општинската организација на Црвениот крст Иле Митковски, објектите всушност ќе претствуваат транзитен центар за мигрантите кој ќе го користат за одмор додека чекаат на станицата да заминат од државава. Во никој случај објектите нема да се користат за ноќевање  бидејќи намената не е таква.
– Железничката …

Read More

Се асфалтираат улиците во градот

Се асфалтираат улиците во градот

По околу 100 метри  во должина од улиците Видое Смилевски Бато и АВНОЈ  денеска добија нов асфалт. Деновиве интензивно се работи на втората фаза од  проектот за санација на патната инфраструктура во градот.
Граѓаните сметаат дека е вистинско време за реконструкција на поголемиот број од улиците во Куманово. Задоволни се од општинската инвестиција, но посочуваат дека  можело уште поодамна да се обнови патната инфраструктура .
 -Нема автомобилите да ги кршиме веќе, требало многу поодамна да се асфалтира…

Read More

Со обуки за дефицитарни струки до намалување на невработеноста

Со обуки за дефицитарни струки до намалување на невработеноста

Тринаесет невработени лица од социјално ранлива категорија ќе посетуваат петмесечна обука за дефицитарни струки во различни компании. По завршувањето на петмесечниот курс кандидатите полагаат испит и се стекнуваа со сертификат, а потоа ќе бидат вработени шест месеци во фирмата во која се обучувале. Лицата ќе добиваат по пет илјади и петстотини денари месечно додека ја посетуваат обуката. Во проектот освен Куманово вклучени се и општините Старо Нагоричане, Липково и Ранковце. Програмата се имплементира во партнерство…

Read More

Над 500 деца на листата на чекање за во градинка

Над 500 деца на листата на чекање за во градинка

Нови  278 деца се запишани во јунскиот уписен рок во градинката „Ангел Шајче“ за учебната 2015-16 година, а повеќе од 500 се на листата на чекање. Точната бројка на запишани деца ќе се знае на први септември  бидејќи за некои од нив родителите се уште немаат потпишано договор. Во секој случај, вкупниот број на деца кои посетуваат градинка  веќе подолго време го надминува проектираниот капацитет вели директорката Марина Алексовска.
– Ние како градинка имаме толеранција, имаме…

Read More

Промоција на новата песна на Мартинијан Кириловски

Промоција на новата песна на Мартинијан Кириловски

Мартинијан Кириловски ќе ја промовира својата нова песна „Јас знам“ и нејзиниот видео запис во среда со почеток во 20:00 часот.
Станува збор за песна со летен ритам во поп-рок стил, а текстот и музиката се на Филип Антевски, додека на аранжманот работел Мартинијан со помош на Филип кој е дел од неговиот бенд.
Сите оние кои ќе сакаат премеиерно да ја слушнат песната се поканети да присуствуваат на промоцијата која ќе се одржи во Nama Caffe…

Read More
1 371 372 373 374 375 403