Нови санитарни јазли и уреден двор ќе добие ССОУ „Киро Бурназ“

Нови санитарни јазли и уреден двор ќе добие ССОУ „Киро Бурназ“

Новата учебна година, средното стручно училиште „Киро Бурназ“ од Куманово ќе ја започне со реконструирани тоалети, а училишниот двор ќе биде комплетно уреден и ограден. Имено, санитарните јазли ќе добијат нова водоводна и канализациона мрежа, а реконструкцијата е финансирана од Министерството за образование и наука. За новата ограда, Општина Куманово издвоила средства во висина од 20.000 евра, а уредувањето на дворното место е во рамките на проектот „Градиме мостови“ за кој училиштето добило 7.000 евра…

Read More

Градската библиотека доби 228 нови дела

Градската библиотека доби 228 нови дела

Библиотеката „Тане Георгиевски“ го збогати книжниот фонд со 228 нови наслови и вкупно 623 новопечатени книги. Набавката е направена по завршувањето на саемот на книгата и се состои од најразлични жанрови.  Застапени се светски бестцелери, македонски и љубовни романи, мемоари,  криминалистика, научна фантастика и сликовници за најмладите. Книгите се на македонски, албански и српски јазик и се наменети за сите читатели.
– Набавката е направена од десетте најреномирани издавачки куќи во Македонија и вредна е речиси…

Read More

Ќе се асфалтира патот Романовце- Пчиња

Ќе се асфалтира патот Романовце- Пчиња

Ќе се асфалтира патот Романовце-Пчиња. Претставници на месните заедници денеска на состанок во градежната компанија Бетон во Скопје добиле ветување од надлежните дека ќе се реши повеќедеценискиот проблем. За да се асфалтира патот поради кој мештаните неодамна протестираа првин треба да се изработи проект. Договорено е тоа да го направи фирмата  Бетон, а потоа да се обезбедат потребните дозволи  вели претседателот на месната заедница „Пчиња“ – Дејан Трендевски. Екипи од компанијата веќе се на терен,…

Read More

Прочистени шахтите и сливните решетки

Прочистени шахтите и сливните решетки

Иако поретко, но сепак при поголеми врнежи од дожд се случува да се излеат шахтите од фекална канализација и отпадните води да течат низ улиците во Куманово. Главната причина за ваквата ситуација  е неодговорното однесување на граѓаните, посочуваат надлежните. Сопствениците на куќите или станбените објекти наместо одводите од кровните конструкции да ги приклучуваат во атмосферската канализација или да ги спроведат низ дворовите, тие за оваа намена ја користат фекалната канализација, велат одговорните  од јавното претпријатие…

Read More

Дамјановски го посети Тетово

Дамјановски го посети Тетово

Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски заедно со координаторот на советничката група на ДУИ во Советот, Ридван Асани денеска ја посетија Општина Тетово.
Тие остварија средба со  градоначалникот на Општина Тетово, Теута Арифи на која и  изразија жалење за ситуацијата во која се најде градот поради поплавите што се случија изминатите денови.
Заедно ги посетија поплавените краеви и разговараа со жителите. Инаку Општина Куманово на вонредна седница што се одржа во среда одвои 500.000 денари од својот буџет…

Read More

Летен камп за волонтери во Кокино

Летен камп за волонтери во Кокино

Клубот на млади при општинската организација на Црвениот крст во Куманово и годинава организира четиридневен летен камп. Оваа година кампот, кој е насловен „Подготвеност и дејствување во случај на катастрофи“, се одржува во близина на Кокино. На него учествуваат 35 волонтери од општинските организации на Куманово, Крива Паланка и Ниш од Република Србија. Секретарот на Црвениот крст, Иле Митковски истакна дека секогаш со задоволство им даваат поддршка на активностите на младите волонтери.
-Општинската организација секогаш застанува…

Read More

Прослава на Света Петка во Младо Нагоричане

Прослава на Света Петка во Младо Нагоричане

Во село Младо Нагоричане вечерва традиционално ќе се одржи прослава на празникот Света Петка, каде што се наоѓа истоимената црква. Верниците кои што се очекува да дојдат од сите краишта, освен празнична богослужба ќе имаат можност да уживаат и во богата културно уметничка програма.  Оваа прослава веќе неколку години наназад ја организира месната заедница на Младо Наогичане со поддршка на Општина Старо Нагоричане.
-Планирано да се одржи турнир во мал фудбал, на него ќе се натпреварува…

Read More

Асфалтиран крак од булеварот Трета Македонска

Асфалтиран крак од булеварот Трета Македонска

После пет децении жителите на делови од  Трета Македонска Ударна Бригада ќе одат по нов асфалт. Распуканите  кракови на булеварот денеска добија нов лик. Се асфалтираат  околу 2.400 метри квадратни, како дел од проектот за реконструкција на 6 ипол километарска  патна инфраструктура, изјави градоначалникот Зоран Дамјановски.
-Договорот е за 40 дена да биде завршено околу 32-33 илјади квадратни метри. Мојата концепција беше дека во овој период поради лошите временски услови , зимно- летни периоди има големи…

Read More

Дамјановски: Водостопанство се поигрува со животот на 120.000 жители

Дамјановски: Водостопанство се поигрува со животот на 120.000 жители

Жителите на одредени населби на Куманово и понатаму се соочуваат со проблеми при водоснабдувањето. За населението од повисоките зони во населбите Карпош, Перо чичо и Бабин дол, недостатокот на вода во домовите е агонија низ која секојдневно поминуваат.

-Остануваме до доцна во ноќта за да ги наполниме флашите со вода за да имаме што да пиеме. За капење ја загреваме водата и некако се снаоѓаме, вели жител на населбата Карпош.
-Се случува да нема вода по 12…

Read More

Уапсени девет лица во акцијата „Ќелија“

Уапсени девет лица во акцијата „Ќелија“

Девет лица се уапсени, а по 27 Министерството за внатрешни работи се уште трага, по денешната антитерористичка акција насловена Ќелија, против осомничени структури на исламска држава во Македонија.
Осомничените се товарат за организирање и врбување на поединици да заминат во паравоените формации надвор од државата. Уапсените се македонски државјани и од различна националност.
Собирањето на доказите започнало во септември минатата година и траело до јули годинава, по наредба на јавното обвинителство. Утринава е извршен претрес во 28…

Read More
1 372 373 374 375 376 403