Излетничките места се подготвуваат за Први Мај

Во тек се последните подготовки на уредување на излетничките места каде ќе заминат граѓаните за претстојните првомајски празници. Во спортско – рекреативниот центар Пелинце со кој стопанисува ЈП „Чистота и зеленило“, исчистени се просторот за кампување и рекрација, исто како и парковите и зеленилото по течението на реката Пчиња. Направени се нови патеки за шетачите и реновиран е детскиот парк, но ресторанот нема да работи поради технички проблеми.Во состав на центарот е и меморијалниот музеј…

Read More

Казна од 200 евра доколку палите оган на отворено

Граѓаните кои ќе палат оган на отворено на 1-ви мај, може да заработат казна од 200 евра, додека пак фрлаат или оставаат отпад на излетничките места ќе добијат казна од 50 евра. Надлежните предупредуваат дека инспекторите ќе вршат контроли на јавните површини и ќе преземаат мерки против сите граѓани, кои што нема да ги почитуваат одредбите од законот за јавна чистота. Од територијалната противпожарна единица повикаа Кумановци да внимаваат при палање на оган на отворено.
-Луѓето кои ќе…

Read More

Откажан Првомајски пикник на Студена вода

Најавуваниот Првомајски пикник на Студена вода е откажан. Здружението на резервни армиски и полициски ветерани иако организационо е подготвено за одбележување на Меѓународниот ден на трудот сепак манифестацијата нема да се одржи поради финансиски причини.
-Пикникот е откажан од едноставни причини. Ние како здружени не можеме да си ги дозволиме тие средства, тука треба автобуси, бина, озвучување. Сите ние сме виновни за оваа ситуација, не поединци, не локалната самоуправа, ако состојбата е таква нека биде таква…

Read More

СВР Куманово: Да се почитуваат законите за 1-ви мај

Во пресрет на 1-ви мај од отсекот за превенција при СВР Куманово апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, да не возат под дејство на алкохол и да го почитуваат јавниот ред и мир. Родителите треба да внимаваат на малолениците да не ги користат нивните возила, но и соодветно да го обезбедат домот пред да заминат на излет.
-Апелираме и покрај тоа што ќе имаме масовни собирања на излетнички места,  поголема раздвиженост по кафеани, ресторани,…

Read More

Крводарителска акција во чест на Александар Ковачевски

Почитувачите на ликот и делото на Александар Ковачевски, негови колеги од министерството за одбрана, припадници на АРМ и членови на Здружението на армиските и полициските ветерани денеска беа дел од крводарителската акција , организирана во Клубот на ветераните „Христијан Тодоровски Карпош“.
-Ова е трета по ред крводарителска акција во чест на мојот покоен сопруг кој беше крводарител, член на ова Здружение на ветерани и беше доста хуман човек, сакаше да помага, даруваше крв. Првата акција беше…

Read More

Потрошени 18 насто од буџетот на општината

Во првите три месеци од 2015 година општина Куманово потрошила околу 300 милиони денари или 18 посто од буџетот. Реализитрани се 7 посто од капиталните приходи ,а најголем дел се наменети за изградба и реконструкции на улици, изградба на затворен базен и јавно осветлување во градот.
-За првите три месеци од годината реализирани се 21 насто од буџетот. Има реализација на даночните и неданочните приходи, на приходите од самофинансирачки активности, како и на приходи од донации…

Read More

ВМРО ДПМНЕ се подготвува за партискиот конгрес

На втори и трети мај во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ ќе се одржи 15 партиски конгрес на ВМРО ДПМНЕ. На истиот ќе присуствуваат 560 делегати, кои што се избрани по различни основи.  Претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово, Драган Петковски вели дека подготовките се при крај и дека го радува фактот што конгресот ќе се одржи во нашиот град.
-Ова за нас значи многу бидејќи партијата постои повеќе години. Ова е 15-ти конгрес на…

Read More

Марш на солидарноста по повод 1-ви Мај

1-ви  Мај, Меѓународниот ден на трудот ќе биде одбележан со Марш на солидарност  организиран од Сојузот на синдикатите на Македонија.  Во петок, напладне на маршот можат да се приклучат и работниците од Куманово, членови на ССМ, информираат од Регионалната синдикална организација.  Годинава, мотото е поддршка на законските решенија.
-Сакаме да кажеме дека треба да се почитуваат колективните договори и колективните договори да бидат потпишани од сите фирми односно сите работодавачи да имаат потпишано колективни договори така…

Read More

Стечајците на протести пред државните институции

Стечајните работници од здружението „Унит“ во четврток ќе протестираат пред Владата, министерствата за труд и социјална политика и за финансии. Тие од надлежните бараат да ги обештетат и да ги вработат, бидејќи како што велат, секојдневно се соочуваат со финансиски потешкотии и едвај сврзуваат крај со крај.
-Ќе протестираме по еден час пред Министерството за труд и социјална политика и Министерството за финансии, ќе ги изнесеме нашите барања и ќе бараме прием, потоа ќе продолжиме кон…

Read More

Пожари во Стрима и Доброшане

Со затоплување на времето почнаа и првите пожари во кумановско. Во тек на изминативе два дена противпожарната единица Куманово регистирала два пожари, од кои едниот е во липковското село Стрима, а вториот во Доброшане.
Пожарот во Стрима кој избувнал во недела попладне, траел до раните утрински часови во понеделник. Во истиот била зафатена дабова и букова шума и трева во површина од пет хектари.
Во гасењето учествувало јавното претпријатие Шумско Стопанство-Куманово со пет вработени  и две теренски  возила….

Read More
1 516 517 518 519 520 527