Средношколци од „Перо Наков“ ја посетија ТВ Плус

Средношколци од „Перо Наков“ ја посетија ТВ Плус

Средношколци од економското училиште „Перо Наков“ денеска ја посетија Телевизија Плус. Тие се запознаат со улогата на медиумите во едно општество, начинот на функционирање и предизвиците со кои се соочуваат новинарите секојдневно на терен.
Главниот уредник на телевизијата Драган Ивановски ги информираше на кој начин се создаваат вестите, новинарските стандарди и уредувачката политика. Зборуваа и за медиумската писменост, но и за лажните вести.
Учениците истакнаа дека се среќни што можат одблизу да се запознаат со функционирање на…

Read More

Во „Перо Наков“ се одржа државниот натпревар лидер на струка

Во „Перо Наков“ се одржа државниот натпревар лидер на струка

Во средното економско училиште Перо Наков денеска се одржа државен натпревар Лидер на струка. Натпреварот беше наменет за економско-правна и трговска струка, односно учествуваа ученици од четири образовни профили економски техничар, деловен секретар, банкарски техничар и правен техничар.
-Се натпреваруваат четири образовни профили и се избира најдобар на профилот а врз основа на тоа потоа се избира најдобар на економско правна и трговска струка.  Денеска зедоа учество 38 ученици од сите економски училишта од државата. Најдобрите…

Read More

Заврши кампањата „Доста! Надмини ги предрасудите, запознај ги Ромите“

Заврши кампањата „Доста! Надмини ги предрасудите, запознај ги Ромите“

Уметнички дела изработени од ученици од основни и средни училишта од Куманово денеска беа изложени на изложбата, која е завршна манифестација од имплементација на активностите од кампањата Доста! Надмини ги предрасудите, запознај ги Ромите, која ја реализираше Националниот ромски центар. На настанот се доделија и сертификати за ученисците во кампањата.
-Ефектот од кампањата доста е да влијаеме кон предрасудите, стереотипите во образовниот систем кои се свртени кон ромите и ромските деца а воедно преку кампањата сакаме…

Read More

Утре ќе се промовира „Последната книга на планетата земја“

Утре ќе се промовира „Последната книга на планетата земја“

Во Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ утре вечер, со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Последната книга на планетата земја“ од Филип Петровски. Делото ќе го промовира Горан Стевчевски-Џина, а манифестацијата ќе ја води Љубиша Петровски.
-„Последната книга на планетата земја“ е насловот на новиот роман, се работи за постапокалитичен криминолошки трилер. Ова дело е плод на една моја длабока визија и ги поканувам сите љубители на пишаниот збор да…

Read More

Двајца новозаболени од СИДА во Куманово

Двајца новозаболени од СИДА во Куманово

Двајца новозаболени од СИДА годинава регистрира Центарот за јавно здравје од Куманово од вкупно 41 новорегистрирани на ниво на државата. Новозаболените, оваа и претходната година се од машки пол на возраст од 20 до 39 години, што е 74 проценти од вкупниот број на регистрирани.  Центарот за јавно здравје преку советувалиштето за доверливо, анонимно советување и ХИВ тестирање врши редовни ХИВ тестови, советувања и превенција во однос на едукација пред се намената на младата популација…

Read More

Десетгодишно успешно постоење на Отсек за превенција

Десетгодишно успешно постоење на Отсек за превенција

Со прием во просториите на полицијата на ученици и членови на работната група „Безбедни училишта“  од основните училишта од подрачјето на Куманово,  Отсекот за превенција кој што годинава одбележува десетгодишен јубилеј , денеска го започна одбележувањето на неделата на превентивните активности во пресрет на 09 Декември, Денот на превентивното работење на полицијата. Во рамки на посетата на Секторот за внатрешни работи Куманово децата имаа прилика да се запознаат со работата на полициските служби, со обврските…

Read More

„Ужалена фамилија“ утревечер премиерно во Центарот за култура

„Ужалена фамилија“ утревечер премиерно во Центарот за култура

Комедијата „Ужалена фамилија“ утревечер во Центарот за култура Трајкопрокопие премиерно ќе ја изваде драмската аматерска група. Претставата која е по текстот на Бранислав Нушиќ, е во режија на  Тони и Христина Станковски.
-Со оваа екипа почнавме да работиме сосема случајно, ги знаевме децата од порано, тие почнаа да го работат самостојно овој проект и не поканија за да видиме до каде се. Дојдовме на една проба, видовме до каде се но видовме нешто друго што одамна го…

Read More

Ахмедовски: Средорек ќе добие канализациска мрежа

Ахмедовски: Средорек ќе добие канализациска мрежа

Канализациска мрежа и асфалтирани улици ќе добијат граѓаните на Средорек, најави вчера министерот без ресор, задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите, Аксел Ахмедовски, при посетата на населеното место. Реконструкцијата ќе започне наскоро зависно од временските услови, можно е и во текот на месецов, вели Ахмедовски.  Средствата се процесуирани преку Министерството за финансии, рече министерот, по што ќе бидат пренасочени кон општината.
-Тоа се средства обезбедени од Владата на РМ  поточно од…

Read More

Отворена изложбата „ Женски приказни “

Отворена изложбата „ Женски приказни “

„Женски приказни “ е насловена изложбата нa ликовниот уметник Андријана Мациев што беше отворена вчеравечер во Уметничката галерија . Изложбата е дел од програмските активности на  Музеј-Куманово, од областа на галериската дејност, поддржана од Министерството за култура на Р. Македонија. Делата од најновиот ликовен циклус  на Мациев се слики работени во техника акрил на платно.
Мациев е родена 1980-та година  во Скопје. Средно образование завршила  во Училиштето за применета уметност Лазар Личеноски во Скопје, а дипломирала…

Read More

Деца со посебни потреби го посетија градскиот базен

Деца со посебни потреби го посетија градскиот базен

Корисници на дневниот центар за деца со посебни потреби кој е под Министерството за труд и социјална политика, а се наоѓа во близина на поранешен Чик, денеска го посетија градскиот базен. Посетата е во рамки на активностите по повод 3-ти декември, Светскиот ден на лицата со попреченост.
-Сакавме да го одбележиме нивниот ден, имаме торта, сокчиња и тие да се дружат со нас. Меѓу децата има многу заинтересирани што сакаат да видат како изгледа базенот, така…

Read More
1 693 694 695 696 697 878