Георгиевска: Сите стечајци ќе бидат обештетени

Георгиевска: Сите стечајци ќе бидат обештетени

Успешно се реализира Законот за обештетување на стечајците, нема никакво доцнење, истакна претседателката на УНИТ, Лилјана Георгиевска. Таа посочи дека на ниво на државата месечен паричен надомест веќе земаат 6500 стечајци. Нагласи дека се уште се праќаат решенија, а се надева дека од наредниот месец оваа услуга ќе ја користат уште 1600 лица. Георгиевска дополни дека во Куманово месечен надомест засега користат 600 стечајни работници.
-За оние 1600 што очекуваат се надевам дека наредниот месец ќе…

Read More

Димитриевски: Заканите нема да ме обесхрабрат

Димитриевски: Заканите нема да ме обесхрабрат

Првиот човек на Куманово, Максим Димитриевски истакна дека заканите нема да го обесхрабрат и ќе продолжи да работи за доброто на општината, откако во јавноста излегоа информации дека триесет и четиригодишно лице е осомничено дека му се заканувало нему и на неговото семејство, а воедно се сомничи и за сторено дело уништување  туѓ имот, односно партиски простории.
-Во недела во раните утрински часови добив две заканувачки пораки од страна на лице кое дури и се потпишало…

Read More

„Толи Зордумис“ се вклучи во Европска недела на спортот

„Толи Зордумис“  се вклучи во Европска недела на спортот

Општинското основно училиште „Толи Зордумис“  вчера попладне  беше домаќин на спортски активности со кои што во Куманово беше отворена Европската недела на спортот , која се одбележува од 23 –ти до 30 –ти септември . Директорот Миле Јордановски ги поздрави учениците спортисти од двете одбојкарски екипи на „Толи Зордумис “ со што отпочнаа активностите во рамките на проектот „Европска недела на спортот“ , дефиниран од Еразмус + Програмата при Европската Комисија.
-Ова е прв настан со…

Read More

10-ти Бајловски средби во недела

10-ти Бајловски средби во недела

Здружението „Козјачија во срцето“  и годинава ќе организира „Бајловски средби“ , манифестација која што опстојува една деценија. Овој значаен јубилеј за организаторите , но и за луѓето од поширокиот козјачки регион ќе биде одбележан со богата културно- уметничка програма, информира претседателот на здруежението Зоран Бојковски.
-Предвидено е како и секоја година  да има богата културно -уметничка програма, дружење на луѓето од тој крај  што е основна интенција на ова наше здружение, меѓутоа и на оваа манифестација,…

Read More

Пристапните фондови на ЕУ

Пристапните фондови на ЕУ

Можностите за финансирање што ги нуди Европската унија преку своите достапни фондови денеска во големата сала на поранешната зграда на Комитет им беа презентирани на кумановци на трибина оргнаизирана од делегацијата на ЕУ во Македонија.
Со работилницата работеше раководителот на Сектор за соработка на делегацијата на Европската унија, Никола Бертолини кој вели дека целта е да се запознаат граѓаните на кој начин да пристапат до овие фондови и да ги искористат финансиските средства за реализација на…

Read More

Левица: Бојкот на референдумот е единствен акт на самопочитување

Левица: Бојкот на референдумот е единствен акт на самопочитување

„Овој референдум не е за членство во Европската унија, бидејќи Македонија се уште нема добиено ниту датум за почеток на пристапните преговори“, истакнаа на денешната прес-конференција од партијата Левица. Оттаму посочуваат дека примерите од другите држави покажуваат дека пристапните преговори можат да траат и неколку децении. Од оваа партија особено ја нагласуваат изјавата на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер дека земјите од Западен Балкан, во кои влегува и Македонија нема да влезат во…

Read More

Анимирани филмови во Центарот за култура

Анимирани филмови во Центарот за култура

Во рамки на проектот Нов културен бран во кој е вклучен и Центарот за култура Трајко Прокопиев кумановци утре можат бесплатно да проследат анимирани филмови. Настанот го организира Асоцијацијата на филмски дистрибутери по повод Недела на детски анимиран филм.
-Во среда од 11:30 часот го имаме филмот Неверојатна приказна за џиновската круша и втората проекција ќе се одржи од 13 часот тоа е Неверојатна приказна за Роби и Тоби така што влезот е бесплатен ги покануваме…

Read More

Јакимовиќ: Не можеме да чекаме уште 27 години

Јакимовиќ: Не можеме да чекаме уште 27 години

Не можеме да чекаме уште 27 години, време е за одлука и да изградиме држава по европски правила и стандарди, рече денеска на прес конференција Благојче Јакимовиќ, член на Советот на Општина Куманово од редовите на НСДП.
Со отварање на преговорите со ЕУ и исполнување на домашните обврски и реформи, како што рече Јакимовиќ, се создава функционална држава во која владее редот и законот и каде институциите се сервис на граѓаните.
– Зачленувањето во Европска унија е…

Read More

Усвоени финансиските извештаи на „Пазаришта “

Усвоени финансиските извештаи на „Пазаришта “

Колку лица се вработени преку Агенцијата за привремени вработувања во јавното претпријатие „Пазаришта“, колку вкупно вработени има, зошто доцнат платите, но и кога ќе бидат ставени во функција тоалетите на зелениот пазар беа дел од прашањата кои што советниците од опозицијата во советот ги упатија до директорот Илир Саити , на вчерашната седница.
-Ако се спореди првиот  квартал во 2017-та  и првиот  квартал во 2018 –та година се гледа драстична разлика , петкратно зголемување на средствата…

Read More

Амбасадорот Бејли во посета на општината

Амбасадорот Бејли во посета на општината

„Подолг временски период во Куманово недостасуваат капитални инвестиции во делот на воспитно – образовниот процес“ , констатирале заедно на денешната средба во општината , градоначалникот Максим Димитриевски и амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли . Димитриевски му се заблагодари на американскиот амбасадор за посетата , но истовремено, како што вели градоначалникот и за сето она што американските граѓани го прават за нашиот град во делот на имплементацијата  на голем број на проекти претставени преку…

Read More
1 695 696 697 698 699 864