Општината распиша конкурс за избор на сувенир

Општината распиша конкурс за избор на сувенир

Во рамки на програмата за локален економски развој, Општина Куманово распиша конкурс за избор на сувенир на општината. Надлежните од Секторот за локален економски развој ги повика заинтересирани правни и физички лица, кои ги познаваат одликите на градот, со своите автентични трудови да придонесат кон креирањето на производ кој ќе го отсликува карактерот на градот, во насока на зголемена промоција.
-Што се однесува до критериумите сувенирот треба да содржи елементи на препознатливост и да ја отсликува…

Read More

Симулациона вежба –„ Поплава со повредени и давеници“

Симулациона вежба –„ Поплава со повредени  и давеници“

Теренска симулациона  вежба – Поплава со поголем број повредени, давеници и повредени бремени жени денеска беше реализирана на речното корито на реката Липковка во паркот кај автобуската станица. Екипите на Итна медицинска помош, Општа болница , Црвен Крст на РМ, Црвен Крст на ОО Куманово , ТППЕ Куманово, општината, полицијата,  РЦУК – Куманово, ДЗС  и невладината организација  ХЕРА кои што беа учесници на вежбата покажаа дека се на висина на задачата.  Цел на симулационата вежба…

Read More

Едукативно предавање за безбедно користење интернет

Едукативно предавање за безбедно користење интернет

Во рамки на проектот „ Интернетот не e само игра. Кликај безбедно“ од денеска основното училиште „Крсте Мисирков“  е опфатено со едукативната програма на компанијата ВИП наменета за учениците за безбедно користење на интернетот и социјалните мрежи низ целата држава.
-Оваа тема е многу значајна и наша одговорност е децата да бидат безбедни додека ги користат популарните социјални медиуми. Се уште оваа тема не се провлекува низ јавноста колку што треба и колку што сакаме, а…

Read More

Наредната година ќе се гасифицира Општата болница

Наредната година ќе се гасифицира Општата болница. Ова го истакна при денешната посета на Куманово, министерот за здравство Венко Филипче, потенцирајќи дека гасификацијата на овој објект е една од најдолгорочните мерки за спречување на аерозагадувањето во градот. Болницата досега се затоплуваше на мазут, кој важи за голем загадувач.
-Неколку пати разговаравме со градоначалникот и со директорката на болницата, тоа го ставивме како приоритет на министерството на почетокот на 2019-та година, ќе одвоиме посебен дел од буџетот…

Read More

Заврши манифестацијата „Месец на книгата“

Заврши манифестацијата „Месец на книгата“

Со богата културно уметничка програма која се одржа во Занаетчискиот дом, денеска заврши манифестацијата Месец на книгата, која е во организација на јавната општинска установа библитека Тане Георгиевски.  На свеченоста беа наградени најдобрите творби кои учествуваа на  литературниот и ликовниот конкурс, кој го организираше библиотеката. Благодарници добија и менторите на учениците.
-По повод Месецот на книгата што се одржува од 15-ти октомври до 15-ти ноември библиотеката согласно својата програма за работа организираше голем број на настани,…

Read More

Презентации во средните училишта во Куманово на тема медиумска писменост

Презентации во средните училишта во Куманово на тема медиумска писменост

Во период од 15.11.2018 до 19.11.2018 во средните училишта од Куманово: СОУ Гимназија „Гоце Делчев“, OСТУ ,,Наце Буѓони“, СОУ „ Перо Наков“ и ССОУ „Киро Бурназ“ се одржаа четири презентации на тема ,,Медиумска писменост“. На работилниците средношколците имаа можност да се запознаат со основите на медиумската писменост, критичкото размислување и лажни вести. Целта на презентациите беше да се поттикне критичкото размислување кај средношколците,  да им помогне на младите да препознаат како медиумите ги филтрираат нивните…

Read More

Се одбележува Недела на грижа за старите лица

Се одбележува Недела на грижа за старите лица

Со повеќе волонтерски заеднички активности годинава се одбележува Неделата на грижа за старите лица под мотото „ Сите сме нивни деца”. По тој повод денеска во просториите на здруженито на пензионери се организираше акција за мерење на шеќер во крвта. Станува збор за координирана акција на здружението Јустиција, здружението на пензионери, општинската организација на Црвениот крст од Куманово, здружението на дијабетичари, како и националната мрежа за социјално вклучување на стари лица “Инклузива М”.
-Многу е важно…

Read More

70 годишен јубилеј на „ Крсте Мисирков“

70 годишен јубилеј на „ Крсте Мисирков“

„Во изминатиот седумдецениски период поминале многу успешни генерации на наставници и ученици во нашето училиште. Сите оставиле длабок впечаток на своето време искачувајќи го училиштето на највисокото скалило на пиедесталот како во општината така и пошироко“, рече директорот Александар Јовановиќ  на свечената приредба по повод патрониот празник на основното училиште „Крсте Мисирков“ , одржана во центарот за култура. Јовановиќ меѓу другото истакна дека училиштето гордо го носи името на великанот на македонското литературно творештво Крсте…

Read More

Делегации од пет држави гости во „Христијан Карпош“

Делегации од пет држави гости во „Христијан Карпош“

Делегација од 40 члена, ученици и наставници од Турција, Италија, Португалија, Германија и Финска, пристигна во Куманово, во посета на училиштето Христијан Карпош кое се наоѓа во населбата Перо Чичо. Посетата на гостите која ќе трае до сабота, е во рамки на проектот Европска мрежа -Ефективно учење, активно подучување, дел од Еразмус плус програмата.
-Се работи за програмата мобилност од Еразмус +, тука се 21 наставник и 19 ученици. Присуствувавте на манифестација по повод приемот на…

Read More

Преку самовработување до сопствен бизнис

Околу 90 невработени лица годинава ќе бидат вработени со отворање сопствен бизнис преку мерката самовработување која досега е најатрактивна за кумановци. Најголем дел од лицата веќе ги регистрирале своите фирми, вработени се во нив и во тек е процесот на набавка на основни средства или репроматеријали зависно од  тоа како тие се изјасниле при апликацијата  за учество во оваа програма, информира раководителот на центарот за вработување во Куманово, Марија Димитријевска.
-Со мерката самовработување на невработените лица…

Read More
1 696 697 698 699 700 878