Амбасадорката на БиХ го посети градот

Амбасадорката на БиХ го посети градот

Амбасадорката на Република Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ денеска ја посети Општина Куманово, при што се сретна со градоначалникот Зоран Дамјановски. На средбата тие разговараа за соработката меѓу двете држави, а акцентот беше ставен на пријателскиот однос кој го има Куманово со збратимените градови од Босна. Градоначалникот потсети на поддршка која што кумановци им ја дадоа на Бијељина и Бања Лука за време на елементарната непогода. Тој се надева дека оваа соработка ќе продолжи и…

Read More

Отворена манифестацијата „Денови на мед 2016“

Отворена манифестацијата „Денови на мед 2016“

На Градскиот плоштад утринава свечено беше отворено 16-тото издание на дводневната саемска манифестација „Денови на мед 2016“. Мед и други пчелни производи изложија седум пчелари од градот, еден од Скопје и од Берово. Претседателот на пчеларското здружение „Пчела“, Часлав Ристовски истакна дека е намален бројот на штанодви, бидејќи годинава била екстремно лоша  за производство на мед.
-Ова е пред се природен, цветен мед, класифициран има и багремов, но повеќето е ливадски, а има и шумски. Монофлорен…

Read More

Саем на книги на „Матица“ и „Лагуна“

Саем на книги на „Матица“ и „Лагуна“

Библиотеката Тане Георгиевски во соработка со издавачките куќи Матица Македонска од Скопје и Лагуна од Србија, организира саем на книга, кој ќе трае четири дена, заклучно со сабота. На мини саемот се продаваат најпопуларните дела на овие издавачи, меѓу кои се  книги од домашни но и странски автори.
– Нашите граѓани  ќе имаат можност по саемски цени да си набават книги да си ги збогатат сопствените билбиотеки при што очекуваме интерес бидејќи книгите од оваа издавачка…

Read More

Асфалт доби улицата „Перо Стојмановски“

Асфалт доби улицата „Перо Стојмановски“

Улицата „Перо Стојмановски“, која се наоѓа во близина на џамијата во населбата Тоде Мендол доби асфалт. За реконструкцијата на истата од општинскиот буџет се одвоени 2.400.000 денари. Претходно беше поставена канализациона мрежа, која чинеше 1.100.000 денари.  Активноста е дел од развојната програма на локалната самоуправа за тековно одржување на комуналната инфраструктура во градот.
-Тоа  е една улица која мигрира голем број на станбени единици, должина е околу 300 метри, ги поврзува  Тоде Мендол и улицата Доктор…

Read More

Трајко Вељановски утре во Куманово

Трајко Вељановски утре во Куманово

Претседателот на собранието Трајко Вељановски, утре ќе го посети градот. Тој напрвин во 12 часот заедно со делегацијата, ќе се прошета низ градот, каде што ќе се сретне со кумановци и ќе зборува за актуелните проблеми.
Во 13 часот е предвидено да разговара со граѓани кои добиле грантови за развивање сопствен бизнис преку програмата Самовработување, во Центарот за култура Трајко Прокопиев.
Во 14 часот е планирана средба со граѓани кај поштата во населбата Зелен рид, а за…

Read More

Се отвори изложбата „Минливи секвенци“

Се отвори изложбата „Минливи секвенци“

„Минливи секвенци“ е насловот на изложбата на слики на Маја Јаќимовска која се отвори синоќа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Љубителите на уметноста имаа можност да видат дваесетина дела работени во масло на платно.
– Ова се дела кои почнав да ги работам на крајот на моите студии а потоа откако дипломирав на факултетот за ликовна уметност во 2014 година продолжив да работам и да истражувам. Оваа изложба ќе биде преземена и во Прилеп, инаку…

Read More

Деновиве ќе започне санација на ѕидот во „Кочо Рацин“

Деновиве ќе започне санација на ѕидот во „Кочо Рацин“

„Не случајно е отстранета училишната порта, бидејќи за некој ден е планирано да започне санација на потпорниот ѕид“, истакна директорката на основното училиште Кочо Рацин, Лидија Пешевска, демантирајќи ги наводите на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ дека не се грижи за одржување на оваа образовна институција.  Според неа прес-конференцијата е пример за злоупотреба на воспитно-образовниот процес во политички цели.
-Искрено многу ми е жал што преставниците од Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ не воспоставија никаков контакт…

Read More

Различни етнички заедници го одбележаа Курбан Бајрам

Различни етнички заедници го одбележаа Курбан Бајрам

Средното училиште Наце Буѓони со настава на албански јазик денеска беше домаќин на прославата Празниците зближуваат за Курбан Бајрам. На истата присуствуваа ученици од различни етнички заедници, претставници на Исламска верска заедница, Македонската православна црква, општината, советот, основни и средни училишта, полициски службеници. Пред присутните се обрати претставникот на кумановската муфтија, Мухамед Јашари кој зборуваше за целта на празниците.
 
-Главна порака на нашата средба е дека верата произведува толеранција, соработка, затоа ние покажуваме дека знаеме да…

Read More

Делегација од општината на собрание на асоцијацијата за мир

Делегација од општината на собрание на асоцијацијата за мир

Претставници од локалната самоуправа предводени од секретарот Валентина Алексовска, присуствуваа на 26-то генерално собрание на Meѓународната асоцијација на градови носители на порака на мир во Виелун, Полска. Годинава учесниците дебатираа на тема Европска Унијa- Заветот на мирот и соработката.
Покрај Алексовска, состаноците на извршниот одбор и генералното собрание ги следеше и раководителот на Секторот за урбанизам, комунални дејности и заштита на животна средина и природа Лидија Ланг Спасовска и раководителот на Одделение за евроинтеграции Мартин Костовски.
Од…

Read More

Изложба на слики на Маја Јаќимовска

Изложба на слики на Маја Јаќимовска

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утре во 20 часот ќе се отвори изложбата на слики „Минливи секвенци“ од авторката Маја Јаќимовска. Изложбата содржи 20-ина дела и е нејзино прво самостојно претставување.
Јаќимовска е родена во 1991 година во Крива Паланка. Дипломиран сликар со модул графички дизајн на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, а во тек е на втор циклус на студии на Европскиот универзитет, на факултетот за арт и дизајн.
Добитник е на втора награда…

Read More
1 346 347 348 349 350 381