Изведена претставата „Хамлет од Горно Дупени

Изведена претставата „Хамлет од Горно Дупени

„Хамлет од Горно Дупени“ е насловот на комедијата со кој настапи театар Војдан Чернодрински од Прилеп, на овогодинешното издание на фестивалот Денови на комедија. Претставата е работена според текстот на Иво Брешан, а во режија на Кирил Петрески. Станува збор за травестија на познатата комедија од Шекспир Хамлет. Се работи за еден од најдобро напишаните драмски текстови во тој период од редот на т.н. „политички театар“. Хамлет од Горно Дупени го прикажува целиот апсурд на…

Read More

Промовирана збирката „Клетник“

Промовирана збирката „Клетник“

Книгата „Клетник“ од авторката Милица Митковиќ вчеравечер беше промовирана во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Станува збор за збирка од песни кои го претставуваат модерниот живот од секојдневнието.
Младата авторка која живее и студира психологија во Белград својата инспирација ја пронашла во емоциите. Пишувањето го доживува како хоби кое прераснало во нешто повеќе, па затоа се одлучила своето дело да го овековечи во збирка поезија.
Целиот живот е инспирација. Инспирација е нечија туѓа приказна, моја некоја приканза…

Read More

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

Тринаесет театри од Македонија, Србија, Бугарија и Косово од први до 15ти октомври ќе играат на 19то издание од Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ кој и оваа година ќе се одржи во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.
Честа да го отворат фестивалот ќе ја имаат актерите од Театар „Комедија“ со претставата „Име“, а традиционално како и секоја година последната вечер ќе биде резервирана за домаќините, актерите од кумановскиот театар кои ќе ја играат претставата…

Read More

Утре ќе се одржи манифестацијата „Шопска свадба“

Утре ќе се одржи манифестацијата „Шопска свадба“

Низ улиците на Кратово и селото Куклица викендов ќе се одржи манифестацијата Шопска свадба, која што ја организира кумановското здружение Етно ризница. Целта на манифестацијата е зачувување на обичаите и традицијата од североистокот. Организаторите се надеваат дека и второто издание на Шопска свадба ќе предизвика интерес кај граѓаните.
-Утре со почеток во 14 часот ќе започнат свадбените активности низ улиците на Кратово ќе има венчавање на млади, кое е закажано за 16 часот. Ќе биде во…

Read More

Трибина „Стрес и енергија на свесност“

Трибина „Стрес и енергија на свесност“

„Стрес и енергија на свесност“ е насловот на синоќешната трибина која се одржа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Модератори на трибината беа магистерот по психолошки науки Горан Стевчевски, гешталт психотерапевтот Јасминка Наумовска и професорот по филозофија Зоран Ѓорѓиевски.  Според нив поединецот најдобро ќе се справи со стресот преку проширување на свесноста.
-Енергијата на свесноста е единствена која што може да и се спротивстави на енергијата на стресот и да ја урамнотежи. Тоа е засега единствен…

Read More

Саем на книги на „Матица“ и „Лагуна“

Саем на книги на „Матица“ и „Лагуна“

Библиотеката Тане Георгиевски во соработка со издавачките куќи Матица Македонска од Скопје и Лагуна од Србија, организира саем на книга, кој ќе трае четири дена, заклучно со сабота. На мини саемот се продаваат најпопуларните дела на овие издавачи, меѓу кои се  книги од домашни но и странски автори.
– Нашите граѓани  ќе имаат можност по саемски цени да си набават книги да си ги збогатат сопствените билбиотеки при што очекуваме интерес бидејќи книгите од оваа издавачка…

Read More

Кумановци ја проследија претставата „Прекината одисеја“

Кумановци ја проследија претставата „Прекината одисеја“

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вчеравечер се играше претставата „Прекината одисеја“ од Роберт Урбаски, а во режија на Јацек Гломб, која ја изведоа актери од Македонскиот народен театар во соработка со театрот „Хелена Моджејевска“ од Полска.
Сижето на претставата понуди приказна за егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија, кои живеат во Полска, а самата претстава покрај на македонски беше изведувана и на полски јазик.

Ние потекнуваме од еден град во Полска кој е…

Read More

Се отвори изложбата „Минливи секвенци“

Се отвори изложбата „Минливи секвенци“

„Минливи секвенци“ е насловот на изложбата на слики на Маја Јаќимовска која се отвори синоќа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Љубителите на уметноста имаа можност да видат дваесетина дела работени во масло на платно.
– Ова се дела кои почнав да ги работам на крајот на моите студии а потоа откако дипломирав на факултетот за ликовна уметност во 2014 година продолжив да работам и да истражувам. Оваа изложба ќе биде преземена и во Прилеп, инаку…

Read More

Изложба на слики на Маја Јаќимовска

Изложба на слики на Маја Јаќимовска

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утре во 20 часот ќе се отвори изложбата на слики „Минливи секвенци“ од авторката Маја Јаќимовска. Изложбата содржи 20-ина дела и е нејзино прво самостојно претставување.
Јаќимовска е родена во 1991 година во Крива Паланка. Дипломиран сликар со модул графички дизајн на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, а во тек е на втор циклус на студии на Европскиот универзитет, на факултетот за арт и дизајн.
Добитник е на втора награда…

Read More

Со концерт започна учебната година во „Панче Пешев“

Со концерт започна учебната година во „Панче Пешев“

Наставници од нижото музичко училиште „Панче Пешев“ денеска приредија концерт за новите ученици и на тој начин го одбележаа почетокот на учебната година. Тие имаа можност да ги слушнат композиции кои што ги изведоа професорите Јана Јаниз, Јасминка Наскова, Маргица Димитровска, Марко Митковски, Гоце Стојановски Драган Грговски и Антонио Тоскиќ.
Пред учениците се обрати директорката на училиштето Ивана Андоновска Свилар која им посака топло добредојде.
-Драго ми е што во толкав број повторно покажувате интерес за упис…

Read More
1 31 32 33 34 35