Се спроведе и вториот испит од државната матура

Вториот испит од државната матура, странски јазик  денес се полагаше во сите средни училишта во Куманово. Освен англиски матурантите полагаа руски, француски и германски јазик. Тестирањето започна во 10 часот. Во процесот на реализација на државната матура беа ангажирани  наставници во улога на тестатори и набљудувачи претставници од институции надлежни за образованието во земјава. Испитниот материјал беше доставен во училиштата изутрина пред почетокот на тестирањето  и се враќа во Државниот испитен центар по завршување на…

Read More

Четврта жртва од страотната сообраќајна несреќа кај Бедињски мост

Почина и четвртото момче Зијадин И. од селото Опае кое беше повредено во тешката сообраќајна несреќа која се случи на автопатот Куманово-Табановце на 9 јуни кога автомобилот БМВ слета од надвозникот на автопатот, а на него налета цистерна. Седумнаесет годишниот Зијадин тогаш беше тешко повреден и пресен во болницата во Скопје. Во несреќата неговите врсници и сопатници од патничкото моторно возило Ваљон М. и Егзон Ш.  од Куманово починаа на лице место, а  осумнаесет годишниот…

Read More

Прекопи на кумановските улици

Раскопани места поради работа на пат може да се забележат на повеќе улици во градот. При работа на терен за замена на цевки, електрични кабли или гасоводна мрежа честопати патот се пресекува  со цел санирање на различни проблеми. Откако ќе се санира штетата на одредена локација раскопот останува уште долго да стои без поправка и враќање во првобитна состојба.  Движењето во градот е отежнато поради огромните дупки кои претставуват опасност за возачите и пешаците. Колите…

Read More

Мигранти на велосипеди и пеш транзитираат низ Куманово

Стотина мигрантии и денеска се движеа по автопатот Скопје-Куманово и покрај тоа што вчера во полициска акција беа уапсени повеќе илегалци во липковското село Ваксинце. Пеш или со велосипед, најчесто во групи тие транзититаат низ Куманово, со намера да ја поминат границата со соседна Србија, а крајната дестинација им се земјите од Европската Унија. Камерата на ТВ Плус регистрираше поголема група на мигранти составена од жени, мажи и деца. Меѓу нив имаше и бремена жена…

Read More

Четириесетина жалби до Советот за етика

37 претставки примила  Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите последниве шест месеци.  Поплаките најчесто се однесувале на ситуации во кои имало говор на омраза во медиумите против одредени групи во општеството на различна основа, етничка, верска, сексуална,  ситуации кога се поттикнува дискриминација, кога има клевета, навреда,  кога се открива идентитетот, особено на малолетни лица или пак станува збор за нарушување на приватноста. Ова меѓу другото беше речено на денешната дебата „Информирај и…

Read More

Мигранти приведени во Ваксинце

Во пет објекти од вкупно 10 во кои е извршен претрес  утринава во липковско ваксинце полицијата отктри 128 илегални мигранти. Акцијата  беше спроведена под сомнение дека се криумчарат мигранти во селото. Најголем дел од нив се од Сирија, Ирак и од останатите земји на Блискиот Исток. Според портпаролот на МВР, Иво Котевски сопствениците ги изнајмувале објектите на мигрантите за 1.500 евра месечно, а само за засолнување им се наплаќале од 5 до 10 евра без…

Read More

Совет за етика на медиуми во Куманово

Саморегулацијата во медиумите како принцип кој доведува до поголема професионалност и етички стандарди во новинарството е темата на која претставниците од Советот за етика во медиумите утре во Куманово ќе одржат предавање.Членовите на Комисијата за жалби и на Извршната канцеларија  ќе го промовираат принципот на саморегулација, досегашните искуства на Советот за етика во медиумите и соработката со слични тела во меѓународни рамки.
Настанот ќе биде искористен и за прикажување на поинтересните случаи кои досега биле обработувани…

Read More

Започна полагањето на државна матура

Првиот испит на државната матура, мајчин јазик и литература денес го полагаа вкупно 1251 матурант од сите средни училишта во Куманово. Македонски јазик полагаа вкупно 546 ученици додека албански јазик полагаа вкупно 705  ученици. Тестирањето започна во 10 часот. Во процесот на реализација на државната матура беа ангажирани  наставници во улога на тестатори и набљудувачи претставници од институции надлежни за образованието во земјава. Испитниот материјал беше доставен во училиштата изутрина пред почетокот на тестирањето  и…

Read More

Се реконструира водоводна и канализациона мрежа во „Тоде Мендол“

Во тек е реконструкција на водоводната мрежа и канализацијата на улицата „Перо Илиевски“, во населбата Тоде Мендол, кои што беа уништени при вооружениот судир.
За оваа цел се издвоени околу 2 ипол милиони денари од буџетот на Општина Куманово, како и дел од Министерството за животна средина и просторно планирање.  Ова е една од активности кои се преземаат што поскоро да се врати нормалниот живот во оваа населба. Директорот на јавното претпријатие Водовод, кое е задолжено за…

Read More

Желбата за авантура-една од причините за сообраќајки

Се поголем број млади лица се жртви или повредени во сообраќајните несреќи што се случуваат на улиците во Куманово. Појавата се зачестува особено во летниот период кога младите речиси се без обврски поради завршувањето на учебната, но и на академската година. Непријатните настани со трагични последици најчесто се плод од комбинација на повеќе фактори, посочуваат експертите.
-Главно е тука младешкиот дух, желбата за авантури, за докажување која особено испливува на површина овој период кога се послободни,…

Read More
1 664 665 666 667 668 669