ЖРК Куманово убелдиво против ЖРК Овче Поле

ЖРК Куманово убелдиво против ЖРК Овче Поле

Женскиот ракометен тим од Куманово ја покажа својата доминација на гостински терен во осумнаесетото коло против тимот на Овче Поле од Свети Николе. Единствено домаќинот што успеа да направи во текот на целиот натпревар на неколку пати да го израмни резултатот и тоа беше нивниот максимум.
Во првото полувреме домашните ракометарки имаа сила да возвратат на секое водство на гостинот и не можеше да се направи некоја резултатска предност. На полувреме се замина со резултат 14:16…

Read More

Ќе биде поднесен соодветен поднесок против кумановски пратеник

Ќе  биде поднесен соодветен поднесок против кумановски пратеник

МВР соопштува дека на 06.04.2017 година околу 01:00 часот во СВР Куманово телефонски се јавило лицето М.Б. – вработен во ресторан „Палас“ лоциран во населбата Вера Которка – Куманово и пријавило нарушување на Јавен ред и мир. Веднаш потоа лицето З.А. телефонски пријавил дека во наведениот ресторан, неговиот син В.А. физички бил нападнат од страна на лицето М.Д. од Куманово – пратеник во Собранието на Република Македонија, кој во два наврати му удрил тупаници во…

Read More

„Кумановски акцијаши“ на јубилејна средба во Кикинда

„Кумановски акцијаши“ на јубилејна средба во Кикинда

Јусуф Љатифи, претседателот на Кумановски акцијаши и Синиша Јовановски беа дел од 10-тата средба на ветерани што се одржа во Кикинда, од 30 март до 02 април. Здружението Дора по повод Денот на младинските работни акции и 40 години од првата работна акција во Кикинда  ги собрало старите пријатели , некогашни акцијаши од Словенија, БИХ, Србија , Македонија. Од вкупно 200 луѓе од просторите на поранешна Југославија ,  22  акцијаши биле од нашата држава, а…

Read More

Францускиот амбасадор во посета на Куманово

Францускиот амбасадор во посета на Куманово

Кризата во државата што побрзо да се разреши и да се овозможи локалните власти да функционираат без проблем , порача денеска амбасадорот на Република Франција во Македонија, Кристијан Тимоние кој беше во работна посета на општина Куманово. Амбасадорот смета дека средбата е во интерес на Куманово, а се разговарало за мултиетничноста на градот , соживотот и соработката.
– Свесни сме дека дијалогот мора да продолжи и дека стабилноста треба да биде одржана сето тоа треба да…

Read More

Изгласан финансискиот извештај на ЈП „Водовод“

Изгласан финансискиот извештај на ЈП „Водовод“

Советниците на Советот на Општина Куманово на денешната 64-та седница го изгласаа финансискиот извештај на ЈП „Водовод“, последен пред овој советнички состав чиј мандат наскоро ќе заврши.
Извештајот остана во сенка поради дискусијата која се водеше за неодамнешниот проблем со пукање на главната водоводна цевка за снабдување на високите зони од градот, а лоцирана во селото Проевце. Стојковски истакна дека екипи веќе се на терен и по завршување на проценките наскоро ќе започне заменување на полиетиленската…

Read More

Соња Тодоровска нов директор на гимназијата

Соња Тодоровска нов директор на гимназијата

Професорката по македонски јазик и литература, Соња Тодоровска  е назначена за нов директор на гимназијата Гоце Делчев, откако досегашниот директор Горан Димитријевиќ утринава поднел оставка поради скандалот со објавени фотографии со експлицитна содржина на социјалните мрежи. Тодоровска изминативе три години ја извршуваше функцијата заменик директор во средното училиште.
-Ветувам дека ќе го употребам целокупното мое знаење како наставник и помошник директор во гимназијата стекнато досега во успешното раководење со училиштето. Затоа што гимназија Гоце Делчев е…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Залудно се насочува прстот кон други

ВМРО-ДПМНЕ: Залудно се насочува прстот кон други

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го обвини локалниот менаџмент за неодговорност која се гледа на дело и не превземање стратегија околу раководење на локалните јавни претпријатија и услуги кои треба да ги сервесираат кон граѓаните. Од таму потсетија на вчерашниот штрајк на вработените во Чистота и Зеленило, кои не го собираа сметот низ градот поради неисплатени две месечни плати.
-Вработените се крајно изреволтирани од директорот. Тие остануваат на барања и нема да се откажат, се додека не…

Read More

Куманово без Србиновски против МЗТ

Кошаркарите на Куманово во утре ќе се натпреваруваат на гостински терен против составот на МЗТ Скопје Аеродром со почеток во 18 часот, но без својот тренер Марјан Србиновски. Одлуката за суспензија Македонската кошаркарска федерација ја додели за Србиновски поради како што велат недолично однесување на дуелот против Фени Индустри одигран викендов во Кавадарци.
Во записникот на МКФ стои дека Србиновски неспортски се однесувал кон судиите, а ги навредувал и по завршување на мечот, но не стои…

Read More

Спречен шверц на девизи и апарати на ГП Табановце

Спречен шверц на девизи и апарати на ГП Табановце

Во текот на изминатата недела, царинските службеници открија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено биле задржани девизи, сребрен накит, техничка стока, медицинска опрема, делови за мобилни телефони и обувки.
Како што информираат од Царинската управа на Република Македонија, девизи во износ од 8.900 евра биле откриени во два одвоени случаи при личен претрес на тројца македонски државјани, пријавени за излез од државата на граничниот премин Табановце автопат.
Во првиот случај, при личен претрес на возачот…

Read More

Шумски пожари во липковско

Шумски пожари во липковско

Два пожара ги пустошат шумите во липковскиот регион, а поради непристапниот терен надлежните не се можни да се справат со огнената стихија. Побарана е помош и од Дирекцијата за заштита и спасување.
Едниот пожар кој избувнал на тромеѓето на територијата на Република Косово, Србија и Македонија на потегот кон селото Белановце вчера околу 10 часот наутро преминал на територијата на нашата држава , информираат надлежните. „Шумското стопанство“ веднаш формирало екипи од вработени кои со теренски возила…

Read More
1 762 763 764 765 766 878