Општина Ранковце се вклучи во меѓуграничен проект

Општина Ранковце се вклучи во меѓуграничен проект

„Заеднички акции за превенција од поплави во прекуграничниот регион“ е насловот на проектот кој што ќе го работи општина Ранковце заедно со Бобов дол од општина Бугарија. Во рамки на истиот е планирана изградба на потпорни ѕидови околу делови на бреговите на Голем дол во Ранковце како и реката Горештица во бугарската општина. Целта на проектот е да се развие заедничкиот пристап за превенција од честите поплави  кои се случуваат во пограничниот регион, предизвикувајќи штета…

Read More

Пратеникот Димитриевски ја поддржа иницијативата за лицата со попреченост

Пратеникот Димитриевски ја поддржа иницијативата за лицата со попреченост

Пратеникот од редовите на СДСМ во Собранието на Република Македонија денеска во Куманово ја потпиша иницијативата со која се бараат измени во законот со кои ќе се овозможат подобри услови за живот на лицата со пречки во развој, но и нивните семејства.
Димитриевски порача дека е подготвен да даде поддршка за донесување на законот.
-Наша обврска е како граѓани да ја подржиме оваа иницијатива во целост а тоа ќе го сториме и во Законодавниот дом. Заедно мора…

Read More

Кумановци се потпишуваат за лицата со посебни потреби

Кумановци се потпишуваат за лицата со посебни потреби

Над 150 кумановци за само еден час се потпишаа на иницијативата за законски измени со кои треба да им се олесни животот на лицата со посебни потреби. За да влезе оваа иницијатива во процедура во Соранието потребни се 10.000 потписи, а веќе се соберени 6.000. Во останатите градови низ државата овие денови беа поставени книги, а во Куманово започна од денеска и ќе трае до петок. Граѓаните и покрај лошата политичка состојба во државата, се…

Read More

Советниците би поддржале референдумско изјаснување

Советниците би поддржале референдумско изјаснување

Доколку граѓаните сметаат дека треба на референдум да се изјаснат по однос на некое битно прашање односно проект кој што треба да се реализира на територијата на општина Куманово, советниците секако дека ќе им дадат поддршка , вели претседателот на советот Александар Арсиќ, по вчерашното референдумско изјаснување на граѓаните на Гевгелија против отворање на рудник на територијата на градот.
– Ова рефендумско барање е регулирано и спрема закон и спрема статут така што може референдумот да…

Read More

Училиштето „Браќа Рибар“ го прослави патронатот

Училиштето „Браќа Рибар“ го прослави патронатот

Основното училиште „Браќа Рибар“ од село Табановце денеска прослави  64 години од постоењето и патронат на училиштето. За таа цел учениците подготвија Присутните имаа можност да проследат богата културно уметничка програма, која ја подготвиле учениците заедно со наставниците.
-Активностите почнаа уште во минатата недела во среда имаше литературно читање во четврток игри без граници, и во петок беше организирана ликовна колонија. Скоро цела недела ни беше исполнета со активности по повод патрониот празник. Сега ни се…

Read More

Земјоделците ќе протестираат поради неисплатени субвенции

Земјоделците ќе протестираат поради неисплатени субвенции

Земјоделците од општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане утре со почеток во 12 часот, ќе одржат протест пред Министерството за земојделство, шумарство и водостопанство во Скопје, поради неисплатени субвенции. Тие истакнаа дека изминатиов период се соочиле со бројни проблеми.
-Од 2006 година наваму се случија повеќе изборни циклуси до 2014 година сувенциите се исплаќаа не би рекол навремено но секогаш се темпира намерно пред избори, сега од 2014 година наваму не се исплаќаат субвенции што наша…

Read More

Во Куманово ќе се собираат потписи за лицата со попреченост

Во Куманово ќе се собираат потписи за лицата со попреченост

Од утре до петок од 11:55 до 17  часот на Градскиот плоштад ќе биде отворена книга за собирање на потписи за законските измени и подзаконските акти како и правилници кои се однесуваат на лицата со попреченост и нивните семејства.
Од Здружнието Инклузива апелираат кумановци да дојдат и да ја дадат својата поддршка за подобра иднина и достоинствен живот на лицата со попреченост и нивните семејства.

Read More

Протест со порака за избори

Протест со порака за избори

Граѓаните и вчеравечер се приклучија на маршот, кој го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие и овојпат ги повторија барањата за зачувување на унитарниот карактер на државата и целосно отфрлање на тиранската платформа.
Граѓаните го почнаа маршот од реонскиот пазар на булеварот „Октомвриска револуција“, потоа поминаа низ централните градски улици, од каде пристигнаа пред платото на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“.
Кумановци бараат да не се промени Уставот и она што ја чини суштината на државата,…

Read More

Одбележан Денот на планетата Земја

Одбележан Денот на планетата Земја

По повод Светскиот ден на планетата Земја , здружението за доброволна волонтерска работа „Кумановски акцијаши“ денеска  организираше  еколошка акција на Спомен костурницата на паднатите борци од НОБ. Ова е само една од низата акции кои што се планира да се реализираат на истата локација со цел да се вратат сјатот  и функцијата на комплексот, не само како историски споменик на вековната борба на оваа земја за слобода, туку и како рекреативно излетничко место, кое со…

Read More

Хуманитарна акција за деца во руралните средини

Хуманитарна акција за деца во руралните средини

Под мотото „Помагајќи им на другите си помагаме себеси“ , денеска беше организирана уште една од низата хуманитарни акции на „Крепост “во соработка со општинската организација на Црвениот крст од Куманово. Акцијата за собирање на финансиски донации, прехранбени продукти , средства за лична хигиена и облека за дечиња до 12 годишна возраст траеше три часа.
-Во соработка со хуманитарната организација„ Крепост“ организираме собирна акција за помош за деца од рурални средини.  Одзивот е голем, акцијата трае…

Read More
1 759 760 761 762 763 879