13 позитивни лица регистрирани денес во Куманово

13 позитивни лица регистрирани денес во Куманово

Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 165, Велес 14, Куманово 13, Охрид и Кавадарци 12, Тетово 11, Дебар 8, Струмица, Радовиш, Делчево и Гостивар 6, Штип, Прилеп и Битола 5, Демир Капија 4, Струга, Свети Николе, Кочани и Гевгелија 3, Неготино, Крива Паланка, Кратово, Кичево и Дојран 2, Ресен и Берово 1.
Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по…

Read More

Кој сонува за европскиот сон во Србија?

Катарина Тадиќ

Србија ги отвори преговорите во 2014 година. Но, дури и денес се чини дека е подалеку од ЕУ отколку што беше пред пет години.
Пристапувањето на Западен Балкан во Европската унија (ЕУ) трае веќе осумнаесет години, од дамнешната 2003 година, кога на сите земји им беше ветена можноста за членство. Во меѓувреме, само Хрватска стана членка во 2013 година. Во меѓувреме, Србија ги отвори преговорите во 2014 година, но денес се чини подалеку од ЕУ отколку пред…

Read More

Каков беџ ќе добијат македонските е-трговци?

Каков беџ ќе добијат македонските е-трговци?

Не само заради спас од сивата економија, туку и поради безбедноста при купувањето онлајн, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија воведува „Беџ за верификуван е-трговец”. Овој беџ ќе овозможи јасна дистинкција на онлајн продавниците кои се регистрирани субјекти и ги исполнуваат основните правила и законски прописи од останатите онлајн продавници кои не се целосно усогласени или пак воопшто не се регистрирани и се дел од нелегалната трговија.
Беџот за верификација е дел од иницијативата „Е-трговија за сите“,…

Read More

Правото мора конечно да застане во одбрана на трансродовите лица

Правото мора конечно да застане во одбрана на трансродовите лица

Биљана Гинова, Лила Милиќ

И покрај препораките од Европската комисија и Советот на Европа, но и обврската што произлегува од пресудата која трансродов маж ја доби против земјава во Европскиот суд за човекови права, Република Северна Македонија сè уште не донела законско решение со кое ќе се овозможи правно признавање на родот, со што продолжува да произведува трансфобија и структурно насилство врз трансродовите луѓе.
Македонија е една од земјите членки на Советот на Европа која заостанува при овозможувањето јасна и едноставна…

Read More

Акумулирање на моќ и богатство: типична Балканска приказна

Акумулирање на моќ и богатство: типична Балканска приказна

Владимир Ѓорѓевиќ
Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.
Во мојот последен блог го споменав фактот дека, како што укажуваат не само скорешни, туку и многу постари проучувања, приватните интереси веројатно се еден од најголемите предизвици што го попречуваат патот на посуштинска, а со тоа и успешна, европеизација на Западниот Балкан. Овие неформални мрежи на влијание и моќ се…

Read More

2021 да биде година и за вакцинирање против КОВИД – авторитаризмот

2021 да биде година и за вакцинирање против КОВИД – авторитаризмот

Проф. д-р Каролина Ристова – Астеруд

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.
Повеќето луѓе во светот, осврнувајќи се на 2020 година, несомнено, ќе ја посочат КОВИД-пандемијата како клучно обележје на годината што изминува. Од она што го искусивме годинава, човекот, животот, здравјето, општеството и државата, преку ноќ се редуцираа на поими…

Read More

Универзитетите во Македонија можат да создадат одржливо граѓанско општество

Универзитетите во Македонија можат да создадат одржливо граѓанско општество

Артан Лимани (Artan Limani), Кеси Л. Барнхард (Cassie L. Barnhardt), Џеф Лаи (Jeff Lai) и Соломон Фентон-Милер (Solomon Fenton-Miller)

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.
Универзитетското образование е суштински елемент за мирот и просперитетот на една држава. Тоа претставува ресурс за економски развој во рамките на една држава и регион. Клучно е тоа што високото образование, исто така,…

Read More

Глобални заложби против климатските промени: Што понатаму?

Глобални заложби против климатските промени: Што понатаму?

Рејчел Галовеј

Измина еден месец откако светот се обедини на Самитот за климатски амбиции на 12 декември минатата година, каде домаќини беа Велика Британија, ООН и Франција заедно со нашите партнери Италија и Чиле. Беше тешка година, со оглед на тоа што земјите низ целиот свет се бореа со последиците од КОВИД-19.
Но, пандемијата не ја запре климатската криза. Просечните температури се зголемуваат на глобално ниво. Последиците од климатските промени сè повеќе се видливи во сите земји….

Read More

Новиот закон што ги отвора браните на цензурата во Турција

Новиот закон што ги отвора браните на цензурата во Турција

Каан Бајракошан

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 2021 година ќе биде година кога ќе видиме дали технолошките гиганти ќе се приспособат на регулативите или ќе бидат блокирани во Турција.
Темата за социјалните медиуми беше една од најчесто дискутираните теми во Турција изминатата година. На 1 јули, претседателот Ердоган изјави дека планираат да ги затворат и контролираат социјалните медиуми, додавајќи дека, од…

Read More

Нереални се очекувањата дека Софија ќе попушти за членството на Македонија во ЕУ

Нереални се очекувањата дека Софија ќе попушти за членството на Македонија во ЕУ

Људмил Илиев

Во Скопје се надеваат дека претстојните парламентари избори во Бугарија се една од причините поради кои владата на Бојко Борисов не попушта во врска со членството на Македонија во ЕУ. Сепак, какви и да се резултатите од изборите, не постои сценарио во кое Софија ќе ја омекне својата позиција за македонските евроинтеграции.
Во Бугарија јавноста ретко обрнува внимание на националната надворешна политика. Вниманието на најмногу го привлекуваат честите скандали во власта и препирките меѓу политичките…

Read More
1 102 103 104 105 106 109