На дното на Балканот: Трнливиот пат на Косово за обезбедување вакцини

На дното на Балканот: Трнливиот пат на Косово за обезбедување вакцини

Арбер Фетаху

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги ​​разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово. Високите бројки на заразени лица и смртни случаи се најдоа на насловните страници, но владините изјави дека обезбедиле стотици илјади дози вакцини беа полни со надеж, само уште да беа вистинити.
На 6 јануари 2021 година, поранешниот премиер на Косово, Авдулах Хоти, и министерот за здравство ја соопштија долго очекуваната…

Read More

3 милиони евра за спортските федерации од Владата

3 милиони евра за спортските федерации од Владата

Три милиони евра помош ќе добијат спортските федерации од Владата годинава како помош за справување со ковид кризата, беше одлучено на вчерашната седница.
– Владата ја донесе Одлуката за одобрување на 184,5 милиони денари, односно околу 3 милиони евра од Буџетот на Република Северна Македонија за 2021 година од програмите за ковид мерките за спортските федерации на кои им е издаден ваучер согласно Законот за спорт, со што се создаваат услови за непречено спроведување на нивните…

Read More

За 122 денари во март се зголемиле основните трошоци на едно семејство

За 122 денари во март се зголемиле основните трошоци на едно семејство

За 122 денари се зголемиле основните трошоци на едно четиричлено семејство во март во однос на јануари, а за 70 денари во однос на февруари, покажуваат најновите податоци на синдикалната кошничка што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија.
Минималните трошоци на едно четиричлено семејство, според пресметките на ССМ, во март изнесувале 33.772 денари. Од нив, речиси 42 проценти одат за храна и пијалоци, 32 проценти за подмирување на режиските трошоци, 7,4 проценти за превоз, 7,2…

Read More

Исчезната е жена од кривопаланечко, слижбите организираат потрага на 11.04.2021

Исчезната е жена од кривопаланечко, слижбите организираат потрага на 11.04.2021

78-годишната Цветанка Ѓорѓиевска, се одалечила од дома на 2ри март. Во селото Конопница, кривопаланечко, се организира голема потрага по неа. На располагање се ставаат сите служби и расположиви ресурси од општината. Во координација со членови на семејството и МВР, во потрагата се вклучени и претставници со теренски возила од Општина Крива Паланка, Јавното претпријатие „Комуналец“, ДЗС, ЦУК, РЦ Север, Црвен крст, ОВР Крива Паланка, како и поединци. Службите ќе вклучат и ДРОН технологија во потрагата…

Read More

Вакцинација во критичната државна адинистрација

Вакцинација во критичната државна адинистрација

Националната техничка група за имунизација против Ковид 19 донесе одлука од почетокот на следната недела да започне и вакцинацијата на вработени во критичната државна инфраструктура. Од министерството за здравство информираа дека вкупно 4.000 вакцини ќе бидат издвоени за овие категории од првичните 24.000 вакцини кои веќе пристигнаа и со кои од утре започнува вакцинацијата на граѓаните над 75 години.
Во критична инфраструктура, како што појаснуваат од МЗ, влегуваат следните групи: вработени во МВР кои се најизложени…

Read More

Вакцините на АстраЗенека пристигнуваат во недела

Вакцините на АстраЗенека пристигнуваат во недела

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првите вакцини преку КОВАКС системот ќе пристигнат в недела.
-Оваа недела на 28 март, во 07:55 часот во Скопје пристига првата пратка од 24.000 вакцини на Астра Зенека преку Ковакс системот, напиша Филипче на Фејсбук.

Read More

„Плус инфо“ објавува дека Скопје за викендов ќе се испразни – сите на вакцинација во Белград

„Плус инфо“ објавува дека Скопје за викендов ќе се испразни – сите на вакцинација во Белград

Министерство за здравсто вели дека нема никаква пречка тие да се вакцинираат во било која друга земја, ако добијат уредна потврда.
Голем број македонски граѓани кои добиле термини да ја примат вакцината „АстраЗенека“, викендов во Србија, веќе почнуваат да се организираат за групно заминување во Белград, објавија дел од медиумите.
Вакцинацијата ќе се врши само со „АстраЗенека“, во просториите на Белградскиот саем, а од нашето Министерство за здравсто објавиле дека нема никаква пречка тие да се вакцинираат…

Read More

Црна Гора и вакцинацијата против КОВИД-19: Боже, дај ни здравје

Црна Гора и вакцинацијата против КОВИД-19: Боже, дај ни здравје

Даниела Вукчевиќ

Многу одамна, мега популарната регионална звезда Лепа Брена во една од своите песни ја отпеа „Дај Боже, здравје и радост“. Иако поминаа повеќе од три децении од овој хит, овој рефрен е особено актуелен денес.
Не постојат многу параметри според кои една земја со нешто повеќе од половина милион жители, како што е Црна Гора, може да се спореди со многу пати понаселени земји. Затоа, секој успех на жителите на Црна Гора, вклучително и спортистите,…

Read More

Автостоперски водич низ Балканот: посебно издание – Македонија

Автостоперски водич низ Балканот: посебно издание – Македонија

Горан Јанев

Нашите политички елити проектираат етнички поделено општество. Преку етничките гласови се дограбуваат до власт и потоа располагаат со општествените ресурси и тргуваат со влијание. Ние, граѓаните потоа сме претворени во нивни клиенти. Парадоксално, за свои пари, со свои гласови, ги носиме на власт, и потоа тие од позиција на моќ ни фрлаат трошки, вработувања, тендери, дозволи, позиции…
Фикција или релност, привид или вистина, не може така лесно да се каже што е што на Балканов. Апсурдно…

Read More

Божин Павловски: Мора ли годинава Македонците да одат во мајчината за да дојдат кротки Северномакедонци или не мора?

Божин Павловски: Мора ли годинава Македонците да одат во мајчината за да дојдат кротки Северномакедонци или не мора?

Со многу горчина и иронија академикот Божин Павловски ја портретира иднината на Македонија. Без многу оптимизам. Прецизно и јасно, како и во неговите 22 романи. Тој веќе 60 години учествува во општествениот и културниот живот на својот народ. И во неговиот последен роман насловен „На пат за Ахасферија“ пишува за тој народ, но овојпат за неговото исчезнување. Видовме како заврши авантурата на Груевски, оваа година е пресудна за експериментот на Заев, вели тој.
Академикот Божин Павловски…

Read More
1 100 101 102 103 104 109