Гимназијалци најдобри на Државен натпревар

Мартина Радевска, Симона Коцевска и Дамјан Ристевски се учениците од гимназијата Гоце Делчев, кои под менторство на професорката Биљана Коцевска, ги освоија трите први места на 47-от Државен натпревар по руски јазик. Натпреварот кој се одржа минатата сабота на Филолошкиот факултет во Скопје, е во организација на асоцијацијата на наставници по руски јазик, а во соработка со амбасадата на Руската Федерација во Македонија. Професорката Коцевска информираше дека учениците имале можност го покажаат своето знаење во…

Read More

Цвет и книга за читателите во градската библиотека

Библиотеката „Тане Георгиевски“, утре и задутре ќе го одбележи Светскиот ден на книгата и авторското право, 23-ти април. Сите читатели кои во овие два дена ќе ја посетат установата, ќе добијат по една книга и цвет. За првпат во 1995 година, УНЕСКО одлучи овој ден да им го посвети на книгата и авторите, поттикнувајќи ги сите, особено младите, да уживаат во пишаниот збор и да покажат почит кон незаменливиот придонес на оние што ги создаваат.
-Се…

Read More

Протест пред Основниот суд

Граѓанската иницијатива Протестирам синоќа одржа мирен протест пред Основниот суд. На собирот кумановци побараа да се повлече одлуката за аболиција, оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов, како и да се укине одлуката за  избори на петти јуни, се додека не се создадат услови за фер и демократски избори. Mице Дудучки од иницијативата Протестирам истакна дека сакаат слободна држава, во која ќе има еднакви права за сите граѓани, независно од верската и националната определба, полот, возраста, социјалниот…

Read More

ЛДП организираше крводарителска акција

По повод 19-тиот роденден, општинската организација на Либерално-демократската партија денеска организираше крводарителска акција, која се одржа во просториите на Заводот за трансфузиологија при Општата болница. На акцијата која што започна во 10 а траеше до 12 часот, учестуваа членови и симпатизери на партијата.
-Досега сум задоволен од одзивот, секоја година е традиционална акцијата. Имаме некаде околу 15 крвни единици собрано до крајот мислам дека ќе имаме над 20-изјави претседателот на ОО на ЛДП, Ивица Костовски.
Крводарителите истакнаа дека секогаш…

Read More

Во „Крсте Мисирков“ реализирана акцијата „Садница плус“

Во основното училиште „Крсте Мисирков“ денеска беше спроведена пролетната акција Садница плус, која е дел од Ден на дрвото.  На учениците од 8 одделение им беше поделен семенски материјал за садење семки од ела, за да научат како се садат дрвцата, но и дека треба да се грижат за нив. Професорката по биологија,  Снежана Јовановска истакна дека учениците со задоволство прифатиле да учествуваат во акцијата.
-Ова е една мотивација, да се развие еколошката свест кај учениците…

Read More

Ќе се селектира отпадот во Куманово

Во Куманово наскоро ќе започне селекција на отпад, кој потоа ќе може да се користи како секундарна суровина. За оваа цел денеска локалната самоуправа потпиша договор со приватната компанија Пако Мак и јавното претпријатие Чистота и Зеленило. Во подготвителната фаза од проектот е планирано поставување на 40-ина контејнери за селекција на цврст отпад, односно пластика, хартија и дрво.
-Целта на овој договор е првин да се намалат количините на отпад, со селекција на отпад добиваме и…

Read More

Млекопроизводителите поднесуваат барања за субвенции

Повеќе од 930 сточари од Куманово, Липково и Старо Нагоричане поднеле барање за субвенции  до подрачната единица на Mинистерството за земјоделство, водостопанство и шумарство за произведено и предадено млеко во производните капацитети, за последните три месеци од 2015-та година, информираат надлежните.
 
-Речиси 85 проценти од производителите на млеко од општините Куманово,Липково и Старо Нагоричане досега поднеле барање за субвенции . Деновиве очекуваме и останатите сточари да ги достават фактурите за произведено и предадено млеко за октомври, ноември…

Read More

Каул: Никој не треба да живее во камп за бегалци

Мигрантите кои повеќе од два месеца престојуваат во транзитниот центар Табановце денеска ги посетија претставници на СОС Детски села Интернационал. По обиколката на кампот беше испратена порака дека мигрантската криза мора некако да се разреши бидејќи многу е тешко за луѓето да живеат во ситуација на неизвесност и ограничен простор.
– Се обидуваме малку да ја подобриме нивната ситуација за да се чувствуваат барем малку како дома, но не е лесно гледате во какви услови живеат. …

Read More

Стечајците ќе ги бојкотираат изборите

Стечајните работници нема да го остварат своето демократско право да гласаат на претстојните парламентарни избори доколку опозицијата предводена од СДСМ ги бојкотира. Оваа категорија на граѓани ќе ја поддржат опозицијата и доколку одлучат да излезат на улица како што веќе најавуваат бидејќи како што  велат од Здружението на стечајни работници и технолошки вишок „ Унит“  владеачката гарнитура последниве десет години немала слух за решавање на нивниот статус.  Иако претходниот период најавуваа радикализација на протестите, сепак…

Read More

Санирана улицата „Никола Вапцаров“

Со поставување на бекатон плочки на вториот крак на „Никола Вапцаров“ на површина од 650 метри квадратни целосно е завршена санацијата на оваа улица. И оваа активност е дел од имплементацијата на проектот за  регулирање на постоечката патна инфраструктура и рехабилитација на горниот слој на коловозните патеки, односно санирање на улиците во градот. Во овој дел од Куманово, поставена е и канализациона мрежа во должина од три ипол километри.
-Овој дел на градот во минатото беше…

Read More
1 650 651 652 653 654 697