„Киро Бурназ“ со проект за инклузивно образование

„Киро Бурназ“ со проект за инклузивно образование

Со третата транснационална средба што ќе се одржи во
Полска на крајот на месецов, целосно ќе биде имплементиран проектот  „Инклузивно образование на ученици со посебни
образовни потреби и новодојдени“ што го реализира средното стручно училиште
Киро Бурназ, заедно со уште пет други училишта и една организација. Како што
информира координаторот на проектот и професор по македонски јазик и литература
, Фросина Стојановска, носител на проектот под програмата за доживотно учење и Еразмус
+ програмата, Ка-2  е организацијата Culture 21 од Париз,…

Read More

Отворен ден за деветодделенци во гимназијата

Отворен ден за деветодделенци во гимназијата

Деветоодделенци од градот денеска учествуваа во Отворениот ден кој го организираше гимназијата „Гоце Делчев“.

Целта на настанот е идните средношколци да се запознаат со условите и можностите кои што ги нуди ова средно училиште.

-По повод одбележување на патрониот празник на училиштето, 4-ти мај имаме организирано повеќе активности кои ќе ги реализираме во текот на овие два дена. Денеска е отворен ден, повик до основците кои треба да се запишат во наредната учебна година 2019/2020-та….

Read More

ЦИВИЛ со креативна работилница за мир и ненасилство

ЦИВИЛ со креативна работилница за мир и ненасилство

Основци и средношколци од градот денеска учествуваа на креативната работилница за мир и ненасилство, која ја организираше Цивил, а се спроведе во гимназијата „Гоце Делчев“.

Работилницата е во рамки на проектот „Заедниците против насилниот екстремизам“ а се спроведува во соработка со Општина Куманово.

Учениците имаа можност да сликаат на теми „Човекови права и слободи“, „Мир и ненасилство“, односно сѐ што симболизира мирно и здружено решавање на конфликти преку дијалог и разбирање.

-Преку овој проект ние…

Read More

Велигденска честитка од градоначалникот Максим Димитриевски

Велигденска честитка од градоначалникот Максим Димитриевски

-На сите
православни христијани им го честитам големиот празник Воскресение Христово –
Велигден. Ви посакувам Велигденските празници да ги поминете во благодет,
исполнети со здравје, љубов и спокој, разбирање и едниство.

Овој
голем христијански празник е можност да ја искажеме нашата љубов, да ја
зајакнеме нашата толеранција, да го зачуваме и негуваме нашиот мултиетнички и
културен идентитет и да продолжиме напред чекорејќи по патот на мирот и
добрината – праведно, чесно и одговорно.

Почитувани
сограѓани, на овој благословен ден Ви посакувам со верба
во срцата да…

Read More

(ФОТО) Кумановци очекуваат добра забава и добивки од Лото 7

(ФОТО) Кумановци очекуваат добра забава и добивки од Лото 7

Поголеми добивки, поинтересна игра и повеќе забава очекуваат кумановци од новата игра на Државната лотарија, насловена Лото 7. Од продажното место Среќна куќичка, која се наоѓа на градскиот плоштад во Куманово истакнаа дека е голем интересот за новото лото ливче.

Кумановци очекуваат 
поголеми добивки, поинтересна игра и повеќе забава од новата игра која ја
пласираше Државната лотарија насловена Лото 7.

Од продажното место Среќна куќичка, која се наоѓа на
градскиот плоштад во Куманово истакнаа дека е голем интересот за…

Read More

Отпочна постапката за регионална депонија

Отпочна постапката за регионална депонија

Советниците на денешната 26-та седница едногласно ја
усвоија предлог –одлуката за утврдување на
предлог за воспоставување на меѓуопштинска соработка. Претседателката на советот, Атина
Мургашанска во своето излагање појасни дека и овој состав на советот и претходните два работеле на интегрирано управување со
отпад и воведување регионален пристап.

„Североисточниот и Источниот плански регион
пред девет години започнаа процеси за измена на локалните одлуки, јакнење на
капацитетите, истражување на мислењето со цел да го унапредиме степенот на
заштита на животната средина“, рече Мургашанска.

 Претседателката ги…

Read More

„Скаут“ ги награди најдобрите ученици

„Скаут“  ги награди најдобрите ученици

Извидничкиот одред „Скаут“ вчеравечер
организираше свечено доделување на награди за ликовниот и литературен конкурс
на тема
„Социјалните мрежи како опасност од станување жртва на трговија со луѓе“. Манифестацијата се одржа во фоајето на центарот за култура „Трајко
Прокопиев“ каде што беа изложени делата на младите
талентирани уметници од основните училишта во градот. Исидора Божиновска, Ива Манасијевиќ и Миа Цветковска се првите три
наградени учеснички на ликовниот конкурс , а Лина Цветановска, Милена
Зафировска и Луна Димковска се наградените на литературниот конкурс.

Најдобрите
прозни…

Read More

Велигденски базар организираше ОУ„11-ти Октомври“

Велигденски базар организираше ОУ„11-ти Октомври“

Основното училиште „11-ти Октомври“ денеска организираше велигденски базар кој се одржа во трговскиот центар Сума. Настанот кој има хуманитарен карактер, беше насловен Подај рака на нашето другарче.

-Денеска по повод празникот Велигден секоја година организираме традиционален хуманитарен базар и оваа година исто така решивме овие средства што ќе ги собереме ќе стигнат до нашето другарче од нашето училиште, што ќе замине на операција во јуни. Мислам дека овој начин беше најдобар за собирање средства и го…

Read More

Успешно се одвива теренската вакцинација во училиштата

Успешно се одвива теренската вакцинација во училиштата

Во најдобар ред функционира вакцинацијата против морбили во кумановските училишта. Медицински тимови денеска ги вакцинираа учениците од прво до дветто одделение при основното училиште Браќа Миладиновци.

Успешно се спроведува теренската вакцинација во училиштата во Куманово, откако пред неколку денови Министерството за здравство донесе одлука, поради состојбата со морбили медицински тимови задолжително да вршат теренска вакцинација во основните и средните установи.

Вакцина против морбили денеска примаа 100-ина деца од прво до деветто одделение од основното училиште …

Read More

(ВИДЕО)„Се одбирам себе“ – нова балада на Александра Јанева

(ВИДЕО)„Се одбирам себе“ – нова балада на Александра Јанева

По подолго време поп-пејачката Александра Јанева се врати на баладите. Новиот сингл со наслов „Се одбирам себе“ е емотивна љубовна приказна и второ по ред авторско дело на тандемот Јанева-Стојановски. Аранжманот и продукцијата се на Иле Спасев.

Дел од екипата која работеше на проектот е и Јана Бурче, во улога на текстописец на баладата.

„Не верував дека „Се одбирам себе“ ќе стане втората кантавторска песна која ќе се најде на мојот деби албум, сè додека не…

Read More
1 653 654 655 656 657 865