Посебна регулација на сообраќајот заради кружниот тек

Посебна регулација на сообраќајот заради кружниот тек

Општина Куманово ги известува граѓаните дека ќе има континуирано
пренасочување на сообраќајот на крстосницата на улиците 11 Октомври и Трета
МУБ, заради изградбата на кружен тек на влезот на градот.

Поради тоа, надлежните апелираат до граѓаните да се прилагодуваат и придржуваат на новонастанатата сообраќајна ситуација во наредниот период, односно до завршување на изградбата.

Целта е со модерни сообраќајни решенија да се намали
метежот во сообраќајот.

Read More

Се реновира домот за стари лица

Се реновира домот за стари лица

Преку
реализација на проекти континуирано се унапредува квалитетот на услугите кои
што ги добиваат корисниците на домот за стари лица „Зафир Сајто“. Директорот на
оваа јавна општинска установа, Дејан Стојановски информира дека во тек е замена
на дотраената постоечка урбана опрема, но и преостанатиот дел од дрвената
столарија.

-Во
склоп на проектот ќе ги замениме сите клупи кои што се во околината на нашиот
двор, ќе изградиме летниковец кој што ќе биде добро катче за одмор, каде што
корисниците ќе можат да го поминуваат…

Read More

Богата програма на „Рома труба фест “

Богата програма на „Рома труба фест “

Кумановци синоќа имаа можност да уживаат во звуците на трубата на 14-тиот „Рома Труба Фест“. На
дводневниот фестивал што се одржува на градскиот плоштад настапуваат вкупно15
оркестри од Србија,
Франција, Белгија, Кипар и од македонската сцена. Организатор на традиционалната манифестација е Ансамблот
за народни ромски песни и игри „Рушит Шакир“, а фестивалот  е поддржан од Општина Куманово и министерството за култура.

– Министерството за култура поддржува многу
фестивали и културни настани во државата и го поддржа и овој фестивал , но
бидејќи…

Read More

Тешко повреден 73-годишен пешак

Седумдесет и тригодишен пешак вчера бил повреден откако во него удрило возило на крстосницата од улицата Драган Стопаревиќ и Васил Драгомански.

Незгодата се случила нешто по 12 часот, кога патничко моторно возило опел корса, со кумановски регистарски ознаки, управувано од И.А.(43 години) од Куманово, удрило во С.Д.(73 години), информира Министерството за внатрешни работи.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил пешакот и бил пренесен во болницата во Куманово за укажување на лекарска помош. Увид на…

Read More

Наредната недела ќе се врши дератизација

Наредната недела ќе се врши дератизација

Наредната недела, поточно  во среда, четврток и петок ќе се врши дератизација (третирање против глувци) на територија на Општина Куманово.

Третманот ќе се изврши со поставување на мамци во отворите од шахтите на постоечката канализациона мрежа, а ќе бидат опфатени и отворите што служат за собирање на атмосферската вода.

Во случај третманот да не се изврши во предвидениот период, поради неповолните временски услови, истиот ќе биде одложено за наредниот ден. Препаратот што ќе се користи…

Read More

Министерот најави поддршка за културата

Министерот најави поддршка за културата

„Ќе направам се што е во моја моќ за да придонесам да се подобри културната слика во Куманово, истакна синоќа министерот за култура Хусни Исмаили кој беше во работна посета на градот. Тој присуствуваше на отворањето на изложбата Византиски и поствизантиски сакрални споменици во кумановско од авторката Славица Крстиќ во уметничката галерија, како и на отворањето на 14-от Рома труба Фест на градскиот плоштад.  Претходно посетил дел од културни знаменитости и институции.

-Денеска дојдов во…

Read More

Спасовски:Реконструирана ПС Кратово

Спасовски:Реконструирана ПС Кратово

Со
пари обезбедени од буџетот на министерството за внатрешни работи, по речиси четири
децении, реконструирана е полициската станица Кратово со цел да се обезбедат
подобри услови за работа на полициските службеници, рече денеска министерот за
внатрешни работи Оливер Спасовски, по посетата на ПС Кратово.

Спасовски посочи дека градежните и другите работи за реновирање и санирање на објектот на ПС Кратово се целосно завршени, односно реализирана е уште една инвестиција вредна  3.800.000 денари.

-Ова е една инвестиција која што ја…

Read More

Српскиот министер за образование ги посети училиштата

Српскиот министер за образование ги посети училиштата

Министерот за образование, наука и технолошки развој на Република Србија, Младен Шарчевиќ, денеска заедно со амбасадорката Душанка Дивјак Томиќ и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, ги посети училиштата во кои се изведува редовна настава на српски јазик, „Браќа Рибар“ во Табановце и „Светозар Марковиќ“ во Старо Нагоричане. На првачињата им подари комплет учебници на српски јазик за новата учебна година. Министерот истакна дека е задоволен од интересот за соработка со македонската страна. Посочи дека Србија…

Read More

Заврши ликовната колонија „Карпино 2019“

Заврши ликовната колонија „Карпино 2019“

Во комплексот
„Грација“ вчеравечер беше затворена  17. Меѓународна
ликовна колонија  „Карпино 2019“. На
колонијата  учествуваа 15 уметници од Италија, Хрватска, Црна Гора, Србија
и Македонија, кои што создадоа триесетина дела. Организатор на
колонијата е Мултимедијалниот центар „Карпино“.

„Уметниците седум дена неуморно твореа, создадоа
триесетина дела. Дел од нив ќе останат во депото на Мултимедијалниот центар „Карпино“,
а некои ќе ги красат витрините на збратимените градови со Општина Куманово“ ,
рече директорот на Мултимедијалниот центар „Карпино“, Зоран Павловски.

Уметничката директорка на колонијата, Валентина Илиевска…

Read More

Утре започнува „Рома труба фест“

Утре започнува „Рома труба фест“

Повеќе
оркестри од земјава и странство ќе настапат на 14-от фестивал на лимено-дувачки
инструменти „Рома труба фест“ кој ќе трае два дена.

Организаторот
на
фестивалот Ансамблот на народни ромски игри и песни
„Рушит Шакир“ најави дека на фестивалот ќе му претходат повеќе
активности. Во населбата Гоце Делчев кај локацијата „кошеви“ францускиот и
кипарскиот оркестар заедно со КУД „Срма“ ќе имаат свој настап за граѓаните
со почеток во 18 часот, а веќе од 20:30 започнува настапот на плоштадот.

На првата фестивалска вечер ќе настапат  Уска…

Read More
1 652 653 654 655 656 878