Мартија во посета на „Буба Мара“

Мартија во посета на „Буба Мара“

Музичката ѕвездичка  Мартија Станојковиќ денеска ги израдува и изненади најмалите во градинката Буба Мара  со слатки податоци. Мартија со оваа посета  се потсети на деновите кои што и таа лично ги поминала токму во овој објект. Со себе носи само прекрасни и незаборавни сеќавања поминати во Буба Мара.
Посетата на Мартија на Буба Мара беше само една од активностите кои што се реализираат во сите шест објекти на градинката„ Ангел Шајче“  во рамките на одбележувањето на…

Read More

Се одбележува Светскиот ден на учителот

Претседателство на Здружение на просветни работници Куманово, на своите колеги им го честита Светскиот ден на учителот. Мисијата на просветните работници е  одговорна работа која бара континуирана надградба на знаења и вештини за излегување во пресрет на различните потреби на младите генерации кои успешно ќе се носат со животот.
Ги потсетуваме, надлежните во заедницата, дека тие ја имаат постојаната обврска во обезбедување на  адекватни услови за професионално обучени, мотивирани и добро подржани просветни работници од учениците, како…

Read More

Амбасадорот на ЕУ ја посети општината

Амбасадорот на ЕУ ја посети општината

Новиот амбасадор  на Европска унија во Македонија, Самуел Жбогар, денеска ја посети Општина Куманово, при што се сретна со градоначалникот Зоран Дамјановски. Се работи за протоколарна посета на градот, како најголема локална заедница. Амбасадорот се информираше за комуналните проблеми и начинот на менаџирање.
-Во име на граѓаните на Куманово и во мое лично име се заблагодарив на Европската канцеларија за поддршката на Куманово и се она што го прават за да ги детектираат локалните проблеми. Разговаравме…

Read More

26 килограми марихуана запленети на Табановце

26 килограми марихуана запленети на Табановце

Марихуана со вкупна тежина од 26 килограми скапувани во 17 пакетчиња викендов беше запленета на граничниот премин Табановце од страна на царинските службеници.
Како што информираат од Царинската управа на Република Македонија на 1 октомври околу 10:30 часот, на граничниот премин Табановце за излез од Република Македонија се пријавил Џ.А.(59) државјанин на Република Албанија, управувајќи патничко моторно возило марка „Volkswagen “ со албански регистарски ознаки. Заради сомневање во неговиот одговор дека нема ништо за пријавување, царинскиот…

Read More

Нови медали за кумановските атлетичари

Нови медали за кумановските атлетичари

Атлетскиот клуб Куманово викендов во Скопје беше дел од две паралалени државни превенста во атлетика, едното за атлетичари до 13 години, а другото за млади до 17 години.
Кумановските атлетичари се вратија со освени неколку први места, медали и награди со што уште еднаш потврдија дека се најдобри во државата.

Јас настапив на тој за атлетичари до 17 години, настапив во вкуно 3 дисциплини, на 100 метри, 300 метри и 4 пати по 100 метри штафета. На…

Read More

Градежен работник се бори за живот

Градежен работник се бори за живот

45 градежен работник од Куманово тешко бил  повреден вчера паѓајќи од скеле на земја.  Вработен во скопскиот  Ургентен центар вчера околу 10 часот и 30 минути пријавил во полициската станица Гази Баба дека пред десетина минути било повредено лицето со иницијали З.Т. роден 1971 година од Куманово, вработен во фирмата  „Профи Инжинеринг“ ДООЕЛ Куманово кои изведувале градежни работи  на  ул.„Ташко  Караџа“. Истиот паднал од скеле од 4-ти кат на земја. По укажаната лекарска помош во…

Read More

Златен медал за „Етно село Тимчевски “

Златен медал за „Етно село Тимчевски “

Комплексот “Етно село Тимчевски” доби златен  медал за квалитет на услугата, во категоријата за етнотуризам, на 49. Меѓународен саем за туризам, одржан во Нови Сад. Иако првпат учествува на саемот  за угостителски и туристички понуди , Етно село успеа како резултат на најквалитетната  туристичко- гастрономска етно понуда  во конкуренција на 200 туристички комплекси на хотели и угостителски објекти од  десетина земји од балканот да се закити со ова признание. Како што велат од комплексот, за…

Read More

Кумановци ги интересира археологијата

Кумановци ги интересира археологијата

Кумановци синоќа имаа можност во зградата на поранешен Комитет, да го следат предавањето на познатиот археолог од Хрватска, Драго Обрадовиќ на тема Сензационални откритија кои го возбудија светот.
Истражувачот на археолошки локалитети на првата вечер, го сподели своето искуство од патувањата во Египет, додека вечерва и утре ќе зборува за Израел, Кумран и многу други места од Блискиот исток.
Присутените се запознаа и со сликите и сознанијата на Обрадовиќ, кој се смета за меѓународен патник и истражувач…

Read More

„Име“ го отвори фестивалот „Денови на комедија“

„Име“ го отвори фестивалот „Денови на комедија“

Со изведба на претставата „Име“ од Театар Комедија Скопје  започна 19-тиот Меѓународен фестивал „Денови на комедија 2016“. На годинешново издание, љубителите на комедијата ќе имаат можност да проследат 13 претстави од кои девет од Македонија, а останатите од театрите во Србија, Бугарија и Косово. Фестивалот кој е во организација на центарот за култура, а поддржана од надлежното министерство има ревијален карактер. Речиси за сите претстави билетите однапред се распродадени.
– Како и секогаш и оваа година…

Read More

Девојче падна од трети кат од зграда

Девојче падна од трети кат од зграда

Со тешки телесни повреди се здоби дванаесетгодишно девојче од Куманово кое што паднало од прозорец од третиот кат во зградата во која што живее. Ова се случило изминатата сабота околу 18 часот на улицата „4 јули“ , на излезот од Куманово. Со набиен граден кош и скршеница на десната нога, несреќното девојче , по укажаната прва помош било префрлено на Детска хирургија во скопскиот Ургентен центар, информира МВР.
Според соседите кои што не сакаат јавно да…

Read More
1 652 653 654 655 656 728