Традицонален риболовен куп во Пчиња

Традицонален риболовен куп во Пчиња

Риболовното друштво „Пчиња“ од Куманово традиционално и оваа година во атарот на селото Пчиња организираше традиционален риболовен куп, на кој учество зедоа неколку екипи од Македонија и Србија.
За три часа колку што траеше купот, риболовците остварија улов од четири и пол килограми, а победници беа домаќините од кумановското риболовно друштво.

Моментално сме презадоволни од нашиот ревир, односно тоа е пребогато со рибра, што се виде впрочем и денеска со големата килажа на уловена риба за три…

Read More

Проект за „Подобрување на општинските услуги“

Проект за „Подобрување на општинските услуги“

Градоначалници, претставници на јавни претпријатија од шесте општини од Североисточниот плански регион денеска се запознаа со можностите за користење на средства од  Вториот проект за подобрување на општинските услуги, на Министерство за Финансии и Светската Банка. Целта на проектот е да се обезбеди финансиска поддршка на локалните самоуправи во форма на долгорочни заеми, наменети за финансирање на инфраструктурата и други инвестиции кои имаа потенцијал за генерирање приходи односно остварување заштеди или пак се висок приоритет…

Read More

Непречена испораката на огревно дрво

Непречена испораката на огревно дрво

Околу 80 проценти од предвидената количина на огревно дрво  испорачала кумановската подружница на „Македонски шуми“ на граѓаните со коишто има склучено договор. Надлежните информираат дека испораката до физичките лица во трите кумановски општини се одвива непречено. Шумско стопанство годишно испорачува околу 50.000 метри кубни дрва.
-Останаа уште  20 проценти , триста метри просторни кои ќе се испорачаат наредните денови што зависи од временските услови, три недели не можеме да влеземе во планина поради дожд и кал,…

Read More

Успешна крводарителска акција на полицијата

Успешна крводарителска акција на полицијата

Во просториите на СВР Куманово денеска се одржа редовна крводарителска акција, трета во тековната година која ја организира СВР Куманово во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од скопје и општинската организација на Црвениот крст.
Во акцијата се вклучија 60-тина вработени од кумановската полиција кои уште еднаш ја покажаа својата хуманост.
-Редовен крводарител сум, досега 11 пати сум дарувал крв, мојата порака е помасовно да се дава крв за да се спаси нечиј живот, тоа е хумана…

Read More

Улицата „ Трајко Прокопиев “ ќе биде санирана

Улицата „ Трајко Прокопиев “  ќе биде санирана

Улицата „ Трајко Прокопиев “ во населбата „Перо Чичо “ деновиве ќе биде санирана, но не и асфалтирана бидејќи со децении не се решени комуналните проблеми . Кога ќе се изгради подземната  инфраструктура дури тогаш  ќе се отвори можност да се изготвува проект за патната инфраструктура . Ова е одговорот на градоначалникот Зоран Дамјановски на барањето на жителите улицата да биде асфалтирана.
– Mора да се најде некое решение во насока да се истампонира, да се…

Read More

Учениците запливаа во градскиот базен

Учениците запливаа во градскиот базен

Официјално од денес со работа започна затворениот градски базен во Куманово, откако пред една недела советниците на седница ја изгласаа точката со која пливањето ќе влезе како вонучилишна активност за околу четири илјади ученици од градот.
Шест часа дневно, односно 140 часа не месечно ниво ќе имаат на располагање основците и средношколците во овој спортски комплекс. Учениците кои ќе се пријават за програмата мора да знаат да пливаат со оглед дека станува збор за длабок базен…

Read More

Претседателката на „УНИТ“ утре на суд

Претседателката на „УНИТ“ утре на суд

Претседателката на здружението на стечајни работници, Лилјана Георгиевска утре треба да се појави на судење во скопскиот Основен суд 1 поради нарушување на јавниот ред и мир и предизвикување на материјална штета на протести пред Владата. Прекршочната пријава против Георгиевска е од 2014-та година. Иако таа деновиве примила две покани од судот за истото дело во два различни термини, сепак вчера кога отишла во Скопје била известена од адвокат дека станувало збор за грешка и…

Read More

КУД „Панче Пешев“ слави 90 години постоење

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев“ од Куманово ќе одбележи 90 години од своето постоење со богата програма која ќе започне во четврток, а ќе трае три дена.
Денес на прес конференција беше претставена целокупната програма која ќе се реализира со финансиска поддршка на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово, како и Министерството за култура.
Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски истакна дека ова е голем јубилеј достоен за почит и затоа локалната самоуправа во својата програма ги има…

Read More

Уредена месната заедница Б.С Гојчо

Уредена месната заедница Б.С Гојчо

Лошите временски услови не ги спречија членовите на општинската организација на СДСМ, јавното претпријатие Чистота и зеленило и неколку граѓани заедно да го уредат паркот кај зградите зад економското училиште Перо Наков. Кумановци кои живеат во месната заедница Б.С Гојчо добија нови клупи, лулашки и уредена зелена површина.
-Мислам дека ова е една позитивна акција која се одржува неколку недели по ред за уредување на градските катчиња, урбаната опрема што ја набавуваат на некој начин апелирам…

Read More

Трае реконструкцијата на Домот на занаетчии

Трае реконструкцијата на Домот на занаетчии

До средината на декември нов внатрешен лик треба да добие најзначајната градба, Домот на занаетчии, која се наоѓа на Градскиот плоштад. Првиот човек на градот, Зоран Дамјановски истакна дека е задоволен од динамиката на градежните работи. Тој информираше дека во моментов се работи на промена на столарија, поставување климатизација, уредување на сантирните јазли, односно на целосниот внатрешен дел.
-Oстанува уште согласност од конзерваторскиот завод за нашиот проект за фасада. Тој проект го чекаме се надевам беше…

Read More
1 649 650 651 652 653 728